Ak si na strednej či vysokej škole, svoj účet v banke už založený pravdepodobne máš. Ak svoje vlastné konto ešte nemáš, alebo uvažuješ o zmene banky, prinášame ti prehľad ponúk študentských účtov a poplatkov za bežné služby v štyroch najväčších komerčných bankách na Slovensku.

Väčšina študentov, ktorí dovŕšili vek 18 rokov, už má svoj študentský účet v banke. Táto inštitúcia však neslúži len ako trezor pre tvoje ťažko zarobené peniaze z brigád, ale poskytuje aj mnoho iných služieb. Tie sú však väčšinou spoplatnené. V ponukách jednotlivých bánk je niekedy naozaj ťažké vybrať si ten správny študentský účet, preto sme všetky podstatné informácie zhrnuli do jedného článku. Vďaka nášmu prehľadu si môžete vybrať tú banku, ktorá bude pre vás najvhodnejšia.

Tatra banka

logo
Logo Tatra banky. Zdroj: tatrabanka.sk

Tatra banka pôsobí na Slovensku od roku 1990 a je prvou súkromnou bankou, ktorá patrí pod skupinu Reiffeisen. Má širokú sieť pobočiek a bankomatov (až 8000) a v poslednom čase v mnohých mestách na Slovensku začínajú fungovať aj tzv. „vkladomaty“. Asi najväčšou výhodou vkladomatu je bezplatné vloženie peňazí na účet, pretože pri vkladaní hotovosti v pobočke si banka účtuje poplatok.

Tatra banka ako mnoho iných bánk ponúka študentský účet bez poplatku. Najväčším lákadlom však môže byť mobilná aplikácia, ktorú si môžete stiahnuť z Google Play alebo z App Store a je najoceňovanejšou mobilnou bankovou aplikáciou. Ponúka mnoho funkcií ako napríklad veľmi prehľadný „spending report“, kde si môžete skontrolovať svoj finančný stav a miesta, kde a koľko ste naposledy minuli peňazí. Aplikácia tiež ponúka nastavenie trvalých príkazov, nastavenie denného limitu, internetbanking, výber peňazí z bankomatu Tatra banky, zobrazenie najbližších bankomatov, či vytvorenie účtu priamo z aplikácie.

Ako každá banka, tak aj Tatra banka si účtuje poplatky vo výške 2 € za výbery z cudzích bankomatov, avšak jedenkrát do mesiaca môžeš použiť aj bankomat konkurenčnej banky bez toho, aby ti bol účtovaný poplatok za výber. Za výbery v zahraničí je poplatok rovnaký, ako keby si použil bankomat konkurenčnej banky na Slovensku. V mnohých prípadoch sa však stáva, že zahraničná banka si naúčtuje individuálny poplatok. Ak náhodou dlžíte peniaze kamarátom, alebo potrebujete preniesť peniaze na iný účet, oplatí sa mať v telefóne aplikáciu, pretože za prevod na pobočke si banka účtuje 3 €.

Ak po preflámovanej noci zistíte, že ste prišli o peňaženku aj s kartou, za novú zaplatíte 10 €. Novú kartu banka vydáva v ich pobočke na počkanie.

Slovenská sporiteľňa

logo slovenskej sporitelne
Logo Slovenskej sporiteľne. Zdroj: slsp.sk

Jednou z najväčších komerčných bánk pôsobiacich na Slovensku od roku 1995 je Slovenská sporiteľňa, patriaca pod Erste Group. Podobne ako Tatra Banka, SLSP má silné zastúpenie pobočiek po celom území Slovenska. S hľadaním bankomatov a rozrastajúcou sa sieťou vkladomatov nebudete mať určite problém a dohľadať si ich dokážete aj cez stránku SLSP. Študentský účet si tu môžete založiť zadarmo, bez akýchkoľvek doplatkov.

Aj Slovenská sporiteľňa má svoju aplikáciu, ktorá sa volá George a môžete si ju stiahnuť z Google Play aj App Store. Dizajn aplikácie George je po posledných úpravách jednoduchší, čo ju robí ľahšou na ovládanie. Aplikácia vám ušetrí návštevy banky s ktorými sú spojené i dodatočné poplatky, ako napríklad prevody hotovosti na iné účty. V banke za túto službu zaplatíte 3 €.

V SLSP sú výbery z  konkurenčných bánk spoplatnené sumou 2,5 €. Ak by ste si chceli vybrať peniaze v zahraničí, suma za výber bude záležať od oblasti, v ktorej sa nachádzate a bankomatu danej banky. V rámci eurozóny a pri výbere z bankomatu patriacemu pod Erste Group vás výber bude stáť 2,5 €. Mimo eurozóny to budú 2 % z vybraného obnosu peňazí, za cezhraničnú konverziu. Pri výbere hotovosti z bankomatov mimo eurozóny a bankomatov, ktoré nepatria pod skupinu Erste Group, sa okrem cezhraničnej konverzie 2 %, priráta aj poplatok 5 €. Podobne je to aj pri platbe kartou v zahraničí, kde je cezhraničná konverzia tiež 2 % z platenej sumy.

mobilna aplikacia
Banková mobilná aplikácia George od SLSP. Zdroj: YouTube/Slovenská sporiteľňa

SLSP ako jediná z bánk poskytuje aj študentskú pôžičku, no aby ste ju dostali, musíte prísť do banky s niekým, kto je zamestnaný na TPP minimálne 3 mesiace alebo má živnosť, ktorú si vedie aspoň 5 mesiacov. Výška úrokovej sadzby je individuálna a záleží od úverovej analýzy.

V prípade straty debetnej karty zaplatíte za novú 10 € a karta vám bude doručená od 5 do 10 dní.

VÚB (Všeobecná úverová banka)

vúb logo
Zdroj: YouTube/VÚB

Všeobecná úverová banka je jedna z najstarších komerčných bánk u nás. Na Slovensku pôsobí od 1990 a taktiež patrí medzi ostrieľaných hráčov. Ako u vyššie spomenutých bánk, ani tu nebude problém s hľadaním bankomatov, no vkladomatov má banka stále málo. Podľa informácií z VÚB sa v Trnave v súčasnosti nachádzajú len tri vkladomaty.

Aplikáciu od VÚB nájdete v Google Play aj App Store pod názvom VÚB Mobile Banking. Grafické prevedenie aplikácie je jednoduché a prehľadné.

Poplatky vo VÚB sú veľmi podobné tým v SLSP. Za výber z cudzieho bankomatu zaplatíte 2,5 € za výber v zahraničí 2,5 € + 2 % cezhraničná konverzia. Ak nevyužívate mobilnú aplikáciu a potrebujete preniesť peniaze na iný účet, v pobočke banky zaplatíte 3 €. V krajinách EÚ za platbu kartou nebudú účtované žiadne poplatky, no mimo únie a eurozóny opäť platíte cezhraničnú konverziu 2 %.

V prípade straty platobnej karty si pripravte minimálne 10 € a na novú si počkáte aspoň 10 pracovných dní. Ak by ste chceli dostať svoju novú debetnú kartu skôr, potrvá to 4 až 5 dní, no bude to stáť 30 €.

UniCredit Bank

Logo UniCredit bank
Zdroj: YouTube/UniCredit bank

Európska banka UniCredit na Slovensku funguje od roku 2013, no primárne pôsobí na trhoch v Taliansku, Rakúsku a Nemecku.

Aj UniCredit má svoju bankovú aplikáciu – SmartBanking SK, ale spomedzi vyššie spomenutých mobilných bankových aplikácií vyzerá najmenej prívetivo, ale na druhej strane jednoducho. Najväčším problémom je jej funkčnosť. Užívatelia sa sťažujú na zlú optimalizáciu a chýbajúce možnosti nastavenia bankových účtov. Na Google Play je appka od UniCredit Bank momentálne najhoršie hodnotenou mobilnou bankovou aplikáciou.

UniCredit Bank má na Slovensku omnoho menej pobočiek. Radosť však určite urobia výbery z bankomatov konkurenčných bánk po celom svete aj v rámci Slovenska úplne zadarmo. Poplatok si však môže zaúčtovať zahraničná banka.

S dostupnosťou vkladomatov nerátajte. Na Slovensku sa zatiaľ nenachádza ani jeden. Kompenzáciou je aspoň bezplatný vklad peňazí na vlastný účet v pobočke UniCredit. Za fyzický bankový prevod zaplatíte 4 €.

UniCredit ako jediná zo spomenutých bánk pri strate debetnej karty vydá novú úplne zadarmo. Bohužiaľ si na ňu budete musieť počkať 5 až 7 pracovných dní.

Ak ešte stále nemáte svoj študentský účet, ktorý je v každej z uvedených bánk bez poplatkov a chcete si ho otvoriť, stačí ak ste mladší ako 26 rokov a do banky prinesiete potvrdenie o návšteve školy.