Posledné dva roky boli zásadným pre politickú scénu, ale aj pre novinárov a aj pre nás, ľudí z davu, ktorí sme stáli na námestiach a „kričali“ po zmene. Avšak, bez práce žurnalistov, ktorí objasňujú aj obyčajným ľuďom kauzy z našej krajiny, by sa naše chápanie problémov nikam neposunulo.

Nechaj sa inšpirovať prácou novinárov, vďaka ktorým poznáme pravdu o štáte, v ktorom žijeme.

1.Marián Leško

Novinár, komentátor a publicista pracoval pre denník Pravda a v roku 1999 získal ocenenie Krištáľové krídlo v kategórií publicistika a literatúra. Pôsobil ako politický komentátor denníka SME a 8 rokov pôsobil ako komentátor magazínu Trend. Avšak, vidieť sme ho mohli aj na obrazovkách televízie Joj v relácií Sedem. V júni 2019 stal poradcom prezidentky Z. Čaputovej pre vnútornú politiku.

V článkoch sa zaoberal politikou riadenia našej krajiny. Analyzoval dôležitosť fungovania nezávislého Ústavného súdu. Venoval sa dopadu návštevy P. Pellegriniho v Bielom dome. Vystúpil na protestoch Za slušné Slovensko s jasným odkazom vďaky pre novinárov a slušné médiá.

Nedá sa sústrediť na jednu vec, lebo by človek stratil celkový prehľad

Ako dokáže Mariál Leško sledovať všetky najnovšie informácie a spracovať ich?

„Vždy je to robota na dvoch frontoch. Jednak človek musí ustrážiť a usledovať, čo zaujímavé sa deje a mať o všetkom aspoň základnú informáciu, aby sa nedostal do situácie, že nie je informovaný o niečom podstatnom. Samozrejme, keď o niečom píšete článok, tak sa tomu problému musíte venovať hlbšie. Tam už musíte zhromaždiť všetky podklady, ktoré sú k dispozícii.“

 

2. Zuzana Petková

Žurnalistikou dosiahla objasnenie niekoľkých veľkých politických káuz. Pracovala ako reportérka a zástupkyňa šéfredaktora v redakcií Trend. Dokonca trikrát získala ocenenie Novinárska cena v oblasti investigatívnej žurnalistiky a v roku 2018 získala Bielu vranu za občiansku statočnosť. Avšak jej kariéra sa po dianí v našej krajine posunula. V súčasnosti pôsobí na poste riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu.

Ako hodnotí investigatívnu žurnalistiku Zuzana Petková? „Snažíte sa odhaľovať korupciu, klientelizmus, podvody, prepojenia a zhromažďujete dôkazy na to, aby ste zistili, kde je pravda, aby ste napísaním toho článku niekoho nepoškodili, neublížili mu, ale naozaj odhalili súvislosti toho, o čom vlastne píšete.“

Investigatívna žurnalistika je pátranie po pravde.

 

Najzásadnejšou témou jej kariéry v médiách bola analýza kauzy biznisu v daňových rajoch Panama Papers v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku. Rozoberala zložité finančné schémy na Slovensku ale aj v zahraničí. Venovala sa aj zmenkovému biznisu M. Kočnera. Medzi jej posledné články pre Trend.sk patrí dopad kauzy nástenkového tendra.

3. Marek Vagovič

Komentátor Aktuality.sk má dlhoročnú odbornú prax z redakcii Pravda, SME, .týždeň a Domino fórum. V súčasnosti pôsobí ako šéf investigatívneho tímu a komentátor Aktuality.sk. Jeho práca bola odmenená Novinárskou cenou Nadácie otvorenej spoločnosti deväťkrát. Avšak nominovaný bol až sedemnásťkrát. V prelomovom roku 2018 získal s ďalšími kolegami ocenenie Biela vrana.

Bol súčasťou medzinárodného novinárskeho tímu, ktorý pracoval na témach J. Kuciaka, po jeho smrti. Vzniklo tak niekoľko článkov odkrývajúcich závažné chápadlá mafie, nielen zo Slovenska.#AllForJan je hashtag odzrkadľujúci volanie po zmene.

Jeho najnovšia publikácia Umlčaní : príbeh Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej reflektuje udalosť, ktorá zasiahla celé Slovensko.

Aké sú znaky dobrého investigatívneho novinára? Odvaha, trpezlivosť pri overovaní faktov, schopnosť klásť kompetentné otázky a trvať na odpovedi.

Dôležité je obhájiť svoje tvrdenia a mať dôkazy.

4. Zuzana Kovačič Hanzelová

Dlhoročná moderátorka RTVS, avšak dnes už úspešná videoreportérka denníka SME. Jej rozhovory vidí minimálne 20 000 divákov. Rozhovory ZKH sa stal zdrojom kvalitných informácii reflektujúcich aktuálne dianie. Jej hosťami sú právnici, lekári dokonca komici. Tieto rozhovory sú uverejňované aj ako podcasty s rovnomenným názvom. Aktívne sa podieľa aj na dennom podcaste denníka SME, Dobré ráno, ktorý vychádza od pondelka do piatku. Na Instagrame je známa svojou „rubrikou“ Top 3 udalosti dňa.

 

Pre časopis Atteliér uviedla, že chce ostať aktívna v súkromných správach na Instagrame.

„Pre mňa to bývajú niekedy zaujímavé diskusie. Nie je to tak, že odpisujem ľuďom a nič mi to nedáva. Podľa mňa je dôležité, keď sú novinári v kontakte s ľuďmi, ktorí vedú normálny život – dostávajú tak od nich spätnú väzbu, ako oni vnímajú určité veci. Potom môžem byť lepšia novinárka, keď ich viem pochopiť. Keby mi to nič nedávalo, tak by som to nerobila.

“Väčší počet sledovateľov na sociálnych sieťach vôbec nemeria novinárske schopnosti.”

5. Adam Valček

Investigatívny novinár a ekonomický reportér denníka SME pôsobí v redakcii denníka SME s krátkou prestávkou už 11 rokov na oddelení dátovej žurnalistiky, avšak primárne sa venuje investigatíve. V roku 2016 získal novinársku cenu Literárneho fondu za sériu článkov, ktoré mapovali úmysel stavať vilu na Bahamách zo ziskov poisťovne Dôvera. O rok neskôr ho Literárny fond ocenil za osobnú reportáž Ľutujem, že som vám zabil brata. V zásadnom roku 2018 získal s ďalšími kolegami ocenenie Biela vrana.

https://www.instagram.com/p/ByJBb-lCy2r/

 

Na YouTube kanáli redakcie SME objasňuje aktuálne dianie ohľadom M. Kočnera. Aj vďaka nemu sa dozvedáme napríklad o zákulisí pojednávania M. Kočnera v prípade zmeniek, ktoré je ostro sledované verejnosťou ale hlavne Threemy. Venoval sa kauzám ako napríklad Technopol alebo najnovšej nahrávke zo spisu Gorila, kde sa vysvetľuje údajné korupčné správanie investičnej skupiny Penta. Všetky kauzy vysvetľuje aj na svojom Instagrame jednoduchým ale prehľadným spôsobom.

Ako vníma verejnosť novinársku prácu podľa Adama Valčeka? „Veľa ľudí si mysli, že mne príde nejaká informácia ja ju za pól hodinu napíšem a hneď je zverejnená na webe. Niekedy trvá práca na téme týždne aj mesiace. Ďalší mýtus je, že novinári prídu ráno na poradu a tam im niekto nakáže čo majú písať. Máme opačný problém. Vyžadujeme od ľudí aby prichádzali s vlastnými témami.  Problém vidím v tom, že niekedy sú dni, keď jednoducho autori nemajú vlastné nápady na tému.“

6. Monika Tódová

Reportérka Denníka N sa venuje témam z oblasti domácej politiky a investigatívnej žurnalistiky. Pracovala pre denník SME, avšak už niekoľko rokov pôsobí v Denníku N. V roku 2018 získala ocenenie Biela vrana. Na dianie v našej krajine upozorňuje aj na svojom Instagrame a je súčasťou podcastov Denníka N.

V súčasnosti napísala niekoľko článkov z komunikácie cez aplikáciu Threema. O lustrovaní novinárov, prokurátorov a ich rodinných príslušníkov, a dokonca, o sebe: „A potom vidím svoj život očami Mariana Kočnera.“ Jej najzásadnejším článkom bola prelomová informácia o únose Vietnamca vládnym špeciálom, do ktorého mal byť zapojený bývalý minister vnútra SR, R. Kaliňák. „Novinári sú kľúčoví pre to, aby spoločnosť poznala pravdu. Len tá umožní občanom slobodne sa rozhodovať, kto má spravovať veci verejné,“ povedala Monika Tódová na odovzdávaní Bielej Vrany.

7. Michal Kovačič

V televízii Markíza je tvárou relácie Na telo, kde nekompromisne spovedá politikov. Venuje sa domácej a zahraničnej politike. Ako spravodajca bol prítomný pri riešení migračnej krízy na Balkáne, referende v Grécku a teroristických útokoch vo Francúzsku.

Od roku 2017 ho môžeme vidieť pracovať aj pre Aktuality.sk. Vyspovedal niekoľko zaujímavých osobností. Napríklad primátora mesta Bratislava M. Valla alebo generálneho riaditeľa spoločnosti ESET R. Marka. Na YouTube má niekoľko videí, kde vyspovedal aj napríklad Emíliu Varšáryovú v relácií Fair Play.

Aké otázky pokladá svojim hosťom v relácií Na telo?  „Zaskočiť svojich hostí sa určite snažím, no vždy sa snažím byť korektný. Nesnažím sa ťahať z politika veci, ktoré nemá šancu vedieť. Je prirodzené, že ak chceš od niekoho dostať nenacvičenú odpoveď, nemôžeš sa opýtať otázku, ktorú už počul päťkrát.

8. Braňo Závodský

Určite ste aspoň raz v aute počas obedných hodín počuli známy hlas Rádia Expres. Kariéra B. Závodského sa začala v televízií TA3 a pokračovala v niekdajšej Slovenskej televízii, kde moderoval reláciu O 5 minút dvanásť.

Relácia Naživo reflektuje aktuálne dianie v krajine. Pozvanie do relácie prijali politici a odborníci z celého Slovenska. Pozitívny ohlas mala relácia pred prezidentskými voľbami ako „Favoriti na víťaza prezidentských volieb“ alebo „Prezidentský duel“.

Novinár nie je niekto, s kým môžete o faktoch, ktoré prináša, diskutovať.

Ako vníma kritické výroky politikov na prácu žurnalistov na Slovensku Braňo Závodský? „Nevnímam to nijako. Novinár nevstupuje do deja, je ten, kto informáciu prináša, nemení ju a nevstupuje do jej tvorby.  A urážky na novinárov ani nemôžem brať osobne. Už len preto, že ako novinár s politikmi z osobného hľadiska nevstupujem do konfliktu a nevymieňam si s nimi názory. Zastupujem poslucháčov a nie samého seba, takže takéto výroky ma nemôžu vyrušovať. Môžeme sa baviť o tom, či je to vulgárne a hnusné. Samozrejme že je! Rovnako, ako je nechutné urážanie kohokoľvek, nemusí to ani súvisieť s politikou.“

 

Preto, ak ti naša krajina nie je ľahostajná zisťuj si informácie o aktuálnom dianí zo spoľahlivých zdrojov. Pretože slobodu slova má v demokratickom štáte každý, ale hovoria všetci pravdu?