Mobilné telefóny sa vo veľkej miere podpisujú pod tzv. elektromagnetické znečistenie. I keď ho nevidíte, vášmu telu bezpochyby neprospieva. Existuje množstvo štúdií, ktoré sa týmto javom zaoberajú. Jedny tvrdia, že mobily sú neškodné, z ďalších sa dozvedáme, že ľudia, ktorí telefonujú príliš často a dlho, majú zvýšené riziko rakoviny a neurologických ochorení. Háčik je zrejme v tom, kto tieto výskumy financuje – štát alebo telekomunikačná spoločnosť. Niektoré fakty nás však nepustia.

Viete, koľko hovorov a esemesiek dnes ožiarilo vaše telo?
Zapnutý telefón neprestajne vysiela rádiové vlny, ktoré siahajú do vzdialenosti 18 centimetrov rovnomerne so všetkých strán. Ide však o neionizujúce žiarenie, ktoré je slabé a pre telo je relatívne neškodné. Mobilné telefóny však vytvárajú aj ďalší „oblak radiácie“, ktorý vzniká počas prijímania hovoru a esemeskovania. Ten je už pre naše telo oveľa nebezpečnejší a odnáša si to najmä náš imunitný systém. Zvýšené riziko predstavuje telefonovanie z miest, na ktorých je slabý signál. Mobil vtedy musí produkovať viac výkonu, aby udržal spojenie, a tak každá stratená palička signálu znamená oveľa vyššie vyžarovanie. Pri niekoľko minútovom hovore sa zohreje vaše mozgové tkanivo len o zlomok stupňa. Aj to však môže u citlivejších osôb spôsobovať nervozitu, bolesť hlavy, zmeny krvného tlaku či poškodenie zraku. A teraz sa rozhliadnite a pozrite, koľko takýchto aktívnych mobilov vás práve obklopuje.

Takto sa zvýši teplota vášho tela po 15 minútovom hovore.
Takto sa zvýši teplota vášho tela po 15 minútovom hovore.


Ako sa môžeme chrániť

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny v roku 2011 zaradila rádiové frekvencie na zoznam možných karcinogénov. Tento krok by mal vyslať impulz každému z nás a mali by tento problém riešiť.
Počas telefonovania sa napríklad odporúča, aby volajúci používal handsfree súpravy alebo jednoducho hlasitý odposluch. Mobil vzdialený len o pár centimetrov od hlavy podstatne znižuje množstvo dopadajúceho žiarenia.
Takisto pozorne sledujte indikátor signálu vášho telefónu. Keď máte slabý signál, telefonovaniu sa radšej vyhnite. No a pokiaľ je to možné, nenechávajte zapnutý mobil v blízkosti svojej hlavy počas spánku.

Anketa
Koľko strávite denne telefonovaním a písaním správ? Máte nejakú vedomosť o tom, že mobilné telefóny môžu škodiť vášmu telu?

Alena, FMK KOMU, 2. ročník Bc: „Telefonovaním strávim denne 20 minút, aj to len vtedy, keď volám domov, či som zdravá a živá. Mobil skôr využívam na esemeskovanie a som schopná poslať aj 1000 sms za mesiac. Ale najviac využívam telefón na internet. Mnohokrát som čítala o tom, že nadmerné používanie telefónu je škodlivé, ale som skrátka nepoučiteľná.“

Linda, FMK MARK, 1. ročník Bc: „Esemeskujem dosť často, ale denne telefonujem len zopár minút, maximálne pol hodinu. Počula som, že dlhšie telefonovanie škodí najmä hlave, ale nikdy som to príliš neriešila.“

Kristína, FMK KOMU, 2. ročník Bc: „Telefonujem minimálne, väčšinou keď som v škole volávam domov mame, aby vedela, že som v poriadku. Ďalej s najlepšou kamoškou, keď máme novinky a s frajerom len občas, keďže študuje v Čechách. Výhodnejší je pre nás internet, kde spolu voláme cez Skype. Počula som o tom, že mobily škodia, ale bohužiaľ zatiaľ tomu nevenujem veľkú pozornosť.“

Soňa, FMK KOMU, 1. ročník Bc: „Telefonovaním a písaním sms trávim denne takých 10-15 minút času. O škodlivosti telefónov som počula i čítala, ale myslím si, že pri primeranom používaní pre nás nepredstavujú vážne riziko.“

text: Lenka Molnárová