foto c. 1 (1)
Ale poďme pekne po poriadku. Trasu dlhú takmer 600 km sme zdolali v noci z piatka na sobotu mikrobusom. Nikto neprotestoval, keď sa po dvoch hodinách zmenil z party busu na sleeping bus. Všetci chceli byť ráno svieži a užívať si krásy mesta, ktoré s Dubrovníkom nebudeme porovnávať. Prečo? Lebo tieto mestá, hoci sú obe prímorské, sa v mnohom líšia. Rijeka pripomína rušné veľkomestá, v ktorých historické budovy striedajú moderné obchodné centrá. Hoci Rijeka nie je typickou turistickou destináciou, ale v období karnevalu sú ulice preplnené ľuďmi z rôznych oblastí Chorvátska a okolitých krajín. Toto mesto skutočne žije karnevalom! Dokonca i prehliadku centra mesta sme absolvovali s dámou v kostýme morčičiho, symbolu mesta Rijeka v podobe čierneho služobníka ovešaného zlatom a s hlavou pokrytou turbanom. foto č. 2
Keďže erasmáci sú skutoční party people, ani nepriaznivé počasie nás neodradilo od návštevy miestneho klubu. Párty bola v štýle James Bond, takže sme zo skrine vytiahli outfity a lá Agent 007 a BondGirl a tvárili sa nebezpečne ako hviezdy strieborného plátna. Ešte že sme si nezabudli kišobrany!

V nedeľu sme pekne krásne všetci naklusali na miesto činu. Slovom všetci nemyslím len našu výpravu z Dubrovníka, ale rovno všetkých karnevaluchtivých erasmákov z celého Chorvátska! Miesto činu označuje záhadnú oblasť, niečo ako riječský trojuholník, kde sa strácajú študenti a menia sa na bláznivé červené líšky.
foto č. 4 (2)

A výsledok?
foto č. 5 (1)
Ako správni masmediálci vám z odborného hľadiska popíšeme, čo sa s takou líškou, ktorá je súčasťou sprievodu, deje v dave: Keďže jedinec druhu líška červená vyskytujúci sa vo veľkom počte na karnevale v Rijeke je svojimi vonkajšími črtami takmer neodlíšiteľný od ďalších líšok, stráca ako súčasť sprievodu akékoľvek zábrany, čo sa prejavuje tým, že spolu s ostatnými jedincami vytvára obrovského hada, za tónov piesne What does the fox say bláznivo tancuje v centre mesta, užíva si svojich 5 minút slávy, pózuje miestnym fotografom a počas slov muža za mikrofónom, ktorý ju uvádza ako komunističnu lišticu, podáva ruky jedincom druhu človek, ktorí si prišli vychutnať sprievod.
foto č. 5 (5)

Praktická ukážka: video made by Heni
http://www.youtube.com/watch?v=N7XmNuz_gV8&list=UUZ51_yYhKrkKsn2GXD9hLmA

Aj keď sme sami boli súčasťou sprievodu, stihli sme postrehnúť a oceniť nápaditosť našich ,,kolegov“. Stretli sme kominárov, slnečnice, obrovského draka, ľudí v kostýme tortičiek rôzneho druhu (od punčovej až po čokoládovú), šmolkov, mimoňov a veľa, veľa ďalších bytostí, ktoré ožili len s vypuknutím karnevalu v Rijeke. Najviac si karneval užívajú domáci, ktorí sa naň pripravujú mesiace vopred. V deň „K“ potom predvádzajú nielen svoje masky, ale aj špeciálne upravené vozidlá, ktoré im mnohokrát slúžia aj ako bufet a tanečný parket zároveň.

foto č. 6 (2)
Posledný deň v Rijeke sme navštívili miesto, ktoré nám odkrylo skutočný pôvod názvu mesta. Z hradu Trsat sa nám naskytol výhľad na rieku Rijeka, ktorá sa v týchto miestach vlieva do Jadranského mora.
foto č. 7 (1)

Potom nás čakala už len dlhá cesta domov a spánok, ktorý nám dodal energiu a silu do učenia.
foto č. 7 (2)

Galériu týchto skvelých zážitkov si môžete pozrieť tu: