„Joga je z fyzického hľadiska spojenie dychu a pohybu a z duchovného splynutie zmyslov. Zraku, čuchu, sluchu a podobne. Toto splynutie vedie vlastne k meditácii,“ vysvetľuje podstatu jogy jej inštruktorka Mel. Hodiny sú však predovšetkým o tvrdom fyzickom tréningu, pretože bez neho by nebolo možné dosiahnuť meditáciu. „Do svojich lekcií vkladám len jej zrnká,“ uvádza do problematiky jogy Mel.

„Ahoj Slnko“ proti stresu

Každá hodina jogy má svoj pravidelný stereotyp. Ľudia na tréning chodia zväčša s nakopenými problémami či stresom. Aby sa odpútali od bežného dňa, v úvode je potrebné uvoľnenie. Pokračuje to „pozdravmi slnka“, ktoré sú v joge základom. „A pozdravy slnka nás prevedú do dynamickej časti hodiny, kde cvičíme váhou vlastného tela. Je to zostava, z ktorej sa človeku bežne roztrasú nohy. Týmto cvičením posilníme všetky telesné partie,“ pokračuje vo vysvetľovaní Mel. Ďalšia časť cvičenia je strečing, po ktorom nasleduje relaxácia a v závere cvičiaci skončia v lotosovom sede, kde je na každom či z toho „zrnka“, ktoré zasial vyrastie v krásny kvet.
DSC_1563u

Jogou k zdraviu a peknej postave

Ako sa drobná knihovníčka dostala k joge? „Oslovila ma už v detstve, kedy som cvičila z knižky od Milana Poláka, ktorú mal môj brat na poličke,“ prezrádza Mel. V puberte však na jogu úplne zabudla a vrátila sa k nej až vďaka kamarátke, ktorá ju zaviedla na hodinu power jogy. „Čakala som od toho, že si oddýchnem od stresu, kolobehu domácnosti, nakoľko som bola vtedy na materskej dovolenke. Ale stal sa pravý opak, joga ma zložila fyzicky na kolená,“ rozpráva o ťažších začiatkoch Mel. Povzbudilo ju však, že vďaka cvičeniu jogy a správnou stravou schudla za jeden rok až 35 kíl. „Som hrdá na to, že jogou sa mi podarilo zhodiť prebytočné kilá bez rôznych „spaľovačov“ tukov a iných preparátov na rast svalov,“ povzbudzuje aj ostatných chudnutia chtivých ľudí, ktorí si myslia, že tabletky na chudnutie im reálne pomôžu.

Joga u nás
Aj keď má joga samé pozitívne účinky od relaxačných cez zdraviu prospešné, na Slovensku ju stále ľudia vnímajú negatívne. Mel si všimla, že ľudia sú voči tomuto športu ešte stále zatrpknutí. Hlavným dôvodom je spojenie jogy a náboženstva. Opačne je to však na západe, kde sú ľudia zvyknutí chodiť do joga centier. Tam precvičujú rôzne druhy jogy a berú tieto centrá ako „posilky“. „Power joga, ktorú vediem je oslobodená od východnej kultúry a snažím sa ju udržovať na duchovnej úrovni, s ktorou sa napríklad kresťanstvo zhoduje,“ dodáva Mel a teší sa hlavne zvyšujúcemu sa počtu mužov na joge. „Myslím si, že ich tie ženy inšpirujú,“ konštatuje inštruktorka a dodáva, že „niektoré pozície nie sú fyzicky jednoduché a keď mám na hodine mužov, tak sa viac sústredím na posilňovanie ako na strečing. Čiže prispôsobím zostavu podľa klientely.“