Nie je tajomstvom, že s ponukou nahrať titulnú skladbu ku Kandidátovi ťa oslovil Maroš Hečko, jeden z autorov románu a zároveň producent filmu. Aké boli tvoje prvé reakcie? Obavy, výzva, strach, zodpovednosť?
V prvom rade som bol zvedavý na beat, ktorý som mal “orapovať“, potom na knihu, predsa len, doteraz som soundtrack nerobil. Určite to bola výzva.

Ale prijal si ju. Bolo pre teba náročné tvoriť text podľa rovnomennej knižnej predlohy? Z predošlých rozhovorov viem, že si mal pri písaní viac-menej voľnú ruku, tvorcovia ti dali jedinú podmienku: stačilo ako – tak odzrkadliť dianie v knihe. Ale predsa len, doteraz si písal texty na veci a situácie odžité na vlastnej koži.
Keď som začal písať, netušil som, čo všetko príbeh prinesie, takže som sa držal len toho, čo mi Maroš Hečko o knihe prezradil. Keď sme nahrali prvé dve slohy, páčili sa mu a to ma nakoplo. Vtedy som prestal mať akékoľvek obavy, že by to mohlo dopadnúť zle.

Tvorcovia zrejme obavy nemali vôbec, na spoluprácu si vybrali konkrétne teba na základe predošlej tvorby. Maroš Hečko Ťa prirovnal ku kanónu, ktorý jednoducho nechali vystreliť. Máš rovnaký pocit? Cítiš, že si trafil do čierneho?
Myslím si, že som to nenapísal lacno a úplne prvoplánovo aj keď miestami to je „polopatistické“, čo ale nie je na škodu. Samotný film nie je zložitý na pochopenie, titulná skladba by to teda nemala komplikovať. A keď si ešte k tomu pozriete ten namakaný videoklip, myslím si, že je to dokonalý celok.

Si stotožnený s dejom filmu? Veríš, že podobné „malé veľké manipulácie“ sa v našej krajine naozaj dejú, resp. môžu diať?
Je síce ťažko uveriteľné, aby preferencie neznámeho kandidáta vystrelili tak ako Potôňove, ale čo keby niekto naozaj prišiel s niečím podobne geniálnym, ako bolo to, že je vlastne Štúrov potomok. Mediálne zázraky sa dejú, akurát o nich väčšinou netušíme.

Čo zase ešte netušíme my, je tvoje vnímanie výsledku vlastnej práce. Si spokojný, posunulo ťa to niekam? V prípade ďalších ponúk, hodláš v tvorbe soundtrackov pokračovať?
Pre mňa je to vynikajúca nová skúsenosť, nové postupy, noví ľudia, noví fanúšikovia. Vďaka za to! Ak teda niekedy znova priletí ponuka robiť soundtrack k filmu, veľmi rád sa o tom s kompetentným porozprávam. A ak bude tá ponuka od Maroša Hečka, o to radšej.

Keď už spomínaš nové skúsenosti, na nedávnej premiére bolo ako? Elegantne/kravatovo, podobne ako v klipe?
Máš pravdu, všetci sme boli za elegánov vďaka Marco Mirreli, partnerovi filmu. Veľa známych ma pochválilo, vraj mi to pristane. A možno len nie sú zvyknutí. Mal som môj prvý oblek od sestrinej svadby a tá sa konala ešte v 90-tych rokoch! Premiéra bola veľmi príjemná a samozrejme so všetkým, čo k tomu patrí: fotky, „zoznamovačky“, víno, chleba s maslom, atď.

Chlieb s maslom mi pripomenul, že sa na Slovensku blížia prezidentské voľby. Máš už svojho kandidáta?
Zatiaľ viem len to, koho voliť nebudem.

Veronika Pilátová