IMG_1490
Cesta k vysnívanému jobu
Ak by ste si mysleli, že generálny riaditeľ len kávičkuje a sem-tam niečo podpíše, ste na omyle. Za týmto povolaním je veľa práce a taktického premýšľania. Ako vlastne začínal? „V roku 1996 som začínal v rádiu. Počul som, že robia konkurz. Zúfalý som prišiel do Michaloviec, kde mi chlapík povedal, že konkurz skončil pred dvomi týždňami, ale že keď už som tam prišiel, tak ma vyskúšajú. Vzali ma. Moderoval som relácie, ktoré nikto nechcel. V nedeľu od siedmej večer do deviatej, z oblasti, ktorá ma vôbec nezaujímala – šport a motorizmus. Za úvodných 500 korún mesačne.“
Neskôr nastúpil do TV Naša, ktorá bola napojená na multiregionálnu TV Global. Keď z nej neskôr vznikla TV JOJ, absolvoval konkurz v Bratislave. „Mal som vymyslenú fiktívnu telku, ktorú som mal v hlave a niekoľko rokov som si písal programovú štruktúru, ako to má fungovať a sledoval čísla.“ Od roku 2002 pracoval na pozícii vedúceho oddelenia skladby programu. Neskôr prešiel spolu s Richardom Rybníčkom do STV, potom do Markízy a nakoniec sa vrátil do TV JOJ, kde od roku 2010 pôsobí ako generálny a zároveň aj programový riaditeľ.

9:00 – odchod z River Parku
„Tak to bude iný heavy metal…” začal náš spoločný deň, keď sme nastúpili do jeho luxusného auta. Stretli sme sa pred budovou River Park-u, odkiaľ každé ráno okolo deviatej začína svoj pracovný deň. Počiatočné rozpaky prelomil dobrou náladou. „Ráno si umyjem zuby, učešem vlasy, ak aj to vás zaujíma,” so smiechom nám približuje svoj ranný rituál. Zároveň nám prezradil, že ak nebol predchádzajúci deň podľa jeho predstáv, zvykne si ráno zabehať. Z River Park-u sa presúvame na Kolibu, kde sídli TV JOJ. V kancelárii už na neho čakala asistentka Petra, ktorá mu predložila vyhodnotenie sledovanosti za predošlý deň a plán stretnutí na ten aktuálny.

11:00 – stretnutie s manažérkou programového úseku
Hoci bol neustále zavalený pracovnými povinnosťami, nerobilo mu problém s nami komunikovať ani spoza monitoru. Od obrazovky počítača sa prvýkrát vzdialil, až keď prišla na stretnutie Jana Hegedȕsová, manažérka programového úseku. Vďaka tomuto meetingu sme “pričuchli” do tajov programovej skladby : „Vezmete sloty, ktoré sú nastavené z celého týždňa, niečo, čo sa cyklicky opakuje. Rozhodíte to do nasledujúceho týždňa a do toho dodáte ostatné veci. Snažíte sa zachovať všetky veci, ktoré fungujú.” V zoznamovaní sa s programovou štruktúrou pokračujeme na exkurzii v programovom oddelení, ktoré sa delí na denné, týždenné a mesačné. Okrem toho nám ukázali archív, dabingové či technické oddelenie.

12:00 – stretnutie s obchodným oddelením & Nákupné maniačky
Popri povinnostiach si František Borovský nájde len pár minút na obed a už uteká na ďalšie stretnutie s obchodným oddelením. Nám ako náhradný program zabezpečil súkromnú prehliadku štúdií s PR manažerkou, Luciou Kulihovou, ktorá je zároveň aj absolventkou našej FMK. Na vlastnej koži sme si zažili, aké je to sedieť na horúcej stoličke v Páli vám to?, sedieť na lavici svedkov v Súdnej sieni, zatočiť kolesom v relácii Cena je správna… Ako typické ženy nás však najviac potešilo prejsť sa po prehliadkovom móle v Nákupných maniačkach či urobiť si pohodlie na Maslákovom gauči v Paneláku. Len Masláka nikde. (plač)

14:00 stretnutie s kreatívnym oddelením
Televízia, to nie sú len moderátori a redaktori, ktorých je vidno na obraze. Za tým, aby sme si mohli pozrieť náš obľúbený film či seriál je množstvo ľudí, o ktorých my, diváci, nemáme ani len poňatia. A tak sme sa po obede spolu s pánom generálnym za takými vybrali. V zasadačke nás už čakalo jedno z najdôležitejších oddelení v každej televízii – kreatívci. „Toto sú slečny z daňového oddelenia.”, predstavil nás s vážnym výrazom tváre. Do konca stretnutia našu skutočnú identitu neobjasnil, avšak vďaka priateľskej a uvoľnenej atmosfére nám bolo jasné, že jeho žartík prekukli. Na programe boli kampane, z ktorých väčšina je už vonku, ako napr. nová reality show Láska na celý život či džingle k upútavkám.

Od 16:00 – individuálne stretnutia
Náš deň v TV JOJ skončil o pol piatej, no generálneho ani z ďaleka. Na programe mal ešte osobné stretnutia, napr. s režisérmi a hercami. Prácu si často berie aj domov a v stretnutiach pokračuje aj v neskorých hodinách. „Posledný rekord som mal päť stretnutí v priebehu dvoch hodín v loby Kempinski River Park. Ľudia sedeli v jednom priestore na rozličných miestach a ja som sa medzi nimi len presúval.To bol celkom heavy metal.”(smiech) Jediným voľným dňom v týždni je sobota, kedy sa Borovský venuje svojej rodine. Menej hektický bol aj ten strávený v našej spoločnosti, kedy si program prispôsobil, aby sa nám mohol čo najviac venovať. Za to sme mu veľmi vďačné. Za celý deň a ochotu mu dávame číslo 10, čo je najvyššie hodnotenie v Nákupných maniačkach.

Pracovný harmonogram generálneho riaditeľa, základná schéma :

09:00 odchod z River Parku
09:20 príchod na Kolibu do JOJ
09:30 kontrola čísel sledovanosti a diania za predošlý deň
10:00 pravidelné meetingy, každý deň iné oblasti televízie
11:00 stretnutie s manažérkou programového úseku
12:00 obedy (niekedy v JOJ, alebo pracovné mimo televízie)
14:00 pravidelné meetingy, každý deň iné oblasti televízie
od 19:00 individuálne stretnutie mimo televízie, spravidla minimálne do 22:00

Ľubica Šulhánková, Lucia Osvaldová