Mobilné aplikácie sú aplikácie, ktoré sa inštalujú na mobilné zariadenie, najčastejšie smartfón. Smartfón je mobilný telefón s populárnym operačným systémom – Google Android, Microsoft Windows Phone, Firefox OS, Apple iOS. Tieto aplikácie si užívatelia sťahujú a inštalujú priamo do svojich telefónov, kde sa zobrazujú ako samostatný program. Účel mobilných aplikácií môže byť rôznorodý od jednoduchých hier určených na relax a zábavu, cez aplikácie zamerané na interakciu medzi používateľmi až po aplikácie určené na nakupovanie cez mobil.

Inštalácia je jednoduchá

Dnes stačí v ponuke mobilu kliknúť na ikonku virtuálneho obchodu a po nájdení vytúženej aplikácie už len čakať, ako ju telefón sám nainštaluje. Tento zdanlivo jednoduchý proces sa však týka iba bezplatných aplikácií a kvalitnejšie komplexné tituly sú platené. Tu je potrebné vytvoriť si konto čerpajúce z vašej kreditnej alebo debetnej platobnej karty. Práve tento krok množstvo používateľov odradí. Nie je sa však čoho báť, vaše osobné údaje sa prevádzkovatelia snažia mať v bezpečí a okrem avizovaných poplatkov neplatíte nič navyše. Ceny kvalitnejších aplikácií sa pohybujú od desiatok centov po stovky eur.

Čo je ich kúzlom?  

Mobilné aplikácie môžu byť nápomocné v rôznych oblastiach. Skvalitnenie služby klientom je motiváciou každej firmy. Podľa Ondreja Macka, šéfredaktora PC Revue, nastal „boom“ zhruba pred dvoma rokmi. Dnes sa počítajú v státisícoch pre niektoré OS. Spoločnosti rôznorodých odvetví sa pretekajú v tom, kto skôr uvedie vlastné riešenie: banky vyvíjajú aplikácie na kontrolu spotreby, poisťovne pomocou mobilov uzatvárajú zmluvy, dopravné podniky ponúkajú navigáciu v meste, rádiá prinášajú interaktívne aplikácie na čítanie a reportovanie dopravných incidentov. Vo vrecku už môžeme mať aj banku. Zostatky na účte, kurzový lístok či platby si môžeme realizovať kedykoľvek a kdekoľvek. Záujem o mobilné aplikácie je veľký. Prečo sú vôbec také úspešné? „Dajú sa používať v teréne, obyčajne sú veľmi jednoduché na používanie, graficky pekne spracované a navyše mobil zvyčajne nosíme stále so sebou,“ hovorí O. Macko.

Milióny stiahnutí

Často vidíme, ako Angry Birds, Instagram alebo Facebok získavajú v priebehu pár mesiacov desiatky miliónov stiahnutí, ale aké sú medzi užívateľmi najobľúbenejšie aplikácie? Zoznam najsťahovanejších aplikácií môže prekvapiť. Z jednotlivých kategórií spotrebiteľov najviac lákajú sociálne siete, médiá a zábava, úprava fotografií a hry. V obchode s aplikáciami firmy Apple bol z aplikácií zadarmo najsťahovanejší YouTube a z platených hra Angry Birds. Ondrej Macko však radí: „Všetko s mierou. Myslím, že ľudia sú už závislí od mobilu, aplikácie k tomu ešte viac prispievajú.“

EVERNOTE

Evernote

Aplikácia určená na vaše poznámky. Čo ju však líši od aplikácii na poznámky, ktoré už máte vo vašom zariadení v základnej ponuke? Vyniká najmä tým, že nie je obmedzená. Do svojich poznámok si okrem samotného textu môžete dať to, čo chcete a potrebujete. Link na web stránku, fotografiu, ktorá vám udalosť lepšie pripomenie, trasu autobusu, na ktorý máte ísť a mapu miesta, kam sa dostať. Všetko v jednom. K poznámkam máte navyše rýchly prístup cez záložky, ktoré si sami vytvoríte podľa vlastných kritérií.

Celý článok si môžete prečítať v novom čísle Atteliéru 2013/07-08