Počas letných dní strávených na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch je pre návštevníkov pripravený program plný zážitkov. Okrem návštevy kinosál môžu svoj čas využiť na rôzne sprievodné aktivity. Dom Českej televízie pripravil program pre viaceré vekové kategórie. Rádiožurnál umožňuje poslucháčom nahliadnuť do živého vysielania vďaka mobilnému štúdiu. Počas festivalu sa filmoví nadšenci môžu nechať odviesť rikšou. Z hlavného dejiska festivalu bezplatne premávajú autobusy z interaktívnej zástavky.


Rádio a televízia bližšie svojmu publiku

Hoci má festival prívlastok filmový, nie je len o filmoch. Možno tu nakuknúť do živého vysielania Rádiožurnálu, ktorý si do mesta priviezol mobilné štúdium tzv. R-stream. Vďaka otvorenému karavánu majú okoloidúci možnosť nielen počuť, ale aj vidieť prácu v rádiu. Okrem toho si môžu odniesť fotografiu s logom Rádiožurnálu. Hoci ide o menšie rozhlasové štúdio, ľuďom rozširuje obzory v oblasti médií.

Vysielanie sa uskutočňuje z otvoreného karavanu, do ktorého môžu okoloidúci nahliadnuť

 

Hlásatelia a moderátori sa v živých vstupoch prihovárajú poslucháčom z miesta festivalu

Pri prechádzke kolonádou mnohí zavítajú do Domu Českej televízie, kde sa stále niečo deje. Deťom sa venujú animátori, s ktorými si vyrábajú vlastné pripínacie odznaky. Otvorená je aj výtvarná dielňa a najmladšie tváre potešia prítomné maskoty, s ktorým si môžu zatancovať. Kreslení hrdinovia Pat a Mat čakajú na smelého návštevníka, ktorý si s nimi urobí spoločnú fotku, trebárs aj v hereckom kostýme. Večerníček na veľkej obrazovke dá deťom pozdrav na dobrú noc. Dospelí si rovnako prídu na svoje. Okrem toho sa tu premietajú filmy, uskutočňujú diskusie či autogramiády. V interiéri je vysielacie štúdium, v ktorom sa nakrúcajú rozhovory so známymi osobnosťami z filmovej brandže. Verejnosť sa na nich môže priamo zúčastniť a spoznať zákulisie výroby televíznej relácie.

Deti si užili tanec s maskotmi a animátormi

 

V Dome Českej televízie sa nachádza dočasné štúdio, v ktorom sa pripravujú rozhovory a diskusie

Nielen české média, ale aj spôsoby dopravy dodávajú festivalu svoje čaro

Keďže kinosály v Karlových Varoch nie sú koncentrované na jednom mieste, organizátori filmového festivalu zabezpečili návštevníkom bezplatnú dopravu. Na väčšie vzdialenosti môžu zadarmo využiť tri autobusové linky. Budúcnosť verejného cestovania predstavuje zastávka pri Hoteli Thermal, ktorý je hlavným dejiskom festivalu.

O akej zastávke je reč? Prístrešok MHD spoločnosti BigBoard Praha odpovedá na požiadavky 21. storočia. Na dotykovej obrazovke si cestujúci môžu vyhľadať nasledujúce príchody autobusov. Displej zobrazuje mapu mesta s vyznačenou polohou zastávky a okolitých pamiatok, o ktorých podáva ďalšie informácie. Poskytuje tiež správy o počasí, ukazuje dátum a čas, umožňuje nabitie mobilného telefónu bezdrôtovo či použitím USB kábla. Cestujúci sa môžu pripojiť na Wi-Fi sieť, a tak si krátiť čakanie na autobus.

Čakajúci si môžu na zastávke nabiť smartfón

 

 

Autobusová zastávka sa nachádza pri Hoteli Thermal

 

Na trase od hlavného dejiska festivalu, ktorým je Hotel Thermal, môžu milovníci filmu možnosť využiť šľapacie rikše. Cestujúci za odvoz nechávajú šoférom dobrovoľný príspevok. Pojazdné rikše odvezú dvoch ľudí až po Grandhotel Pupp a cesta trvá približne 7 minút. Do kopcov šoférom pomáha elektrický pohon.

K šoférovi rikše môžu pristúpiť dvaja cestujúci

Foto: Anna Ficová