Po štyroch rokoch na Youtube si dal prestávku, ktorá sa nakoniec predĺžila na viac ako rok. Youtuber Miško Sabol prezradil jeho problém s Instagramom a načrtol, za akých okolností by sa mohol vrátiť späť na scénu.

Michal Sabol pochádza z malej dediny neďaleko Prešova, kde aj v roku 2016 začal nakrúcať videá na YouTube. Štyri roky tvoril obsah ako youtuber a dosiahol hranicu až šesťdesiattisíc odoberateľov. Vyskúšal tiež sociálne platformy Instagram a Tiktok. Na istý čas ho chytilo aj hranie v diavadle.

Si pomerne známy na YouTube a Instagrame. Vnímaš popularitu aj vo svojom reálnom živote?

Keď som nakrúcal videá pravidelne, stávalo sa mi často, že ma ľudia oslovili alebo sa so mnou chceli odfotiť. Najmä v nákupných centrách alebo na miestach, kde je viac mladších ľudí. Niekedy ma fanúšikovia odfotia a pošlú mi fotku, že ma videli. Stalo sa mi to párkrát aj v Trnave. Teraz sa s tým stretávam už menej, ale počas mojej najväčšej „slávy“ sa mi to stávalo pravidelne.

Ako je to na FMK? Spoznávajú ťa ľudia, spolužiaci alebo učitelia?

Nie je to až také časté, no viacerí spolužiaci mi povedali, že keď boli mladší, sledovali ma na YouTube. Predovšetkým ide o ľudí z východu, keďže tam boli moje videá populárnejšie.

Ale neprekáža ti to, či?

Nie, už som si zvykol. Prvýkrát som bol celkom v šoku, keď ma niekto spoznal na ulici a oslovil. Príde mi to milé, pokiaľ na mňa nevykrikujú. Som radšej, keď niekto príde za mnou, porozprávame sa a nie, keď na mňa niekto kričí.

YouTuber Miško Sabol
Na našej fakulte sa Miško pripojil k FMK TV, kde má už za sebou viaceré nahrávania. Zdroj: Katarína Hrbková

Tvoje prvé video vzniklo na Valentín v roku 2016. Bol to spontánny nápad alebo si nad tým premýšľal už dlhšie?

Úplne spontánny nápad, nič nebolo naplánované. Používal som sociálnu sieť Ask.fm, ktorá fungovala na princípe otázka – odpoveď. Mal som približne dvetisíc followerov a chodilo mi aj množstvo otázok. Rozhodol som sa preto, že nahrám aj nejaké vtipné video. Za jeden deň som ho nakrútil, zostrihal a pridal. Večer som ale premýšľal, že by bolo dobré vyskúšať aj YouTube a pýtal som sa sám seba, či je teraz ten moment. Poslal som video trom kamarátom a potom ho vydal. Keď sa naň pozriem teraz, tak vidím, že video je hrozné. Ale stále si ho nechávam na kanáli ako pamiatku, že takto som začínal.

Koľko ti trvalo, kým si svojimi videami upútal väčšie publikum? Čo bol zlomový moment v tvojej tvorbe?

Trvalo mi to asi trištvrte roka. Zlom nastal, keď som nakrútil prvé video s názvom „Píšem textom piesní“. Vtedy nastal najväčší „boom“ a rast môjho kanála. Pamätám si, že raz mi za deň pribudlo takmer dvesto odberateľov a ja som neveril vlastným očiam. Takto všetko začalo a dostal som sa do väčšieho povedomia.

Čím dlhšie trvala moja prestávka od nakrúcania videí, tým viac som váhal, či sa vrátim.

Aký typ videí bol najviac sledovaný? Bola to práve séria „Píšem textom piesní“?

Áno, každý ma poznal predovšetkým vďaka týmto videám. Snažil som sa tvoriť aj iné typy videí, väčšinou som preto vydal vždy jedno video s touto tematikou a striedal ich s iným druhom. Neskôr ma séria trochu omrzela, no stále som sa snažil urobiť video aspoň raz za mesiac alebo dva, lebo fanúšikovia si ho pýtali. Ostatné videá mali taktiež vysokú sledovanosť, ale „Píšem textom piesní“ mala vždy približne dvakrát viac videní.

Prečo bol podľa teba práve tento druh videí taký úspešný?

Sám neviem. Keď som začínal robiť videá, tak boli veľmi populárne. Neskôr ich všetci prestali nakrúcať, ale ľudia stále chceli vidieť tento kontent. Po pol roku som sa rozhodol, že ich budem nakrúcať už iba ja. Mali naozaj veľký úspech a ľudia si časom zvykli, že takéto videá robím len ja. Potom skúšali znovu aj ostatní youtuberi, no u nich už videá tohto typu nemali veľký úspech.

Obsah na YouTube si tvoril približne 4-5 rokov, pred rokom si však skončil. Prečo?

Pôvodne som chcel začať vydávať úplne iný obsah. Preto som aj ukončil jednu etapu na mojom kanáli a plánoval pridávať viac vlogový obsah z môjho života. Zopár som ich aj počas minulého leta nakrútil, ale po začiatku štúdia na vysokej škole som si chcel v septembri trochu oddýchnuť a zvoľniť tempo. V septembri som teda vydal jedno video s tým, že si dám na dva týždne prestávku, ktorá sa ale natiahla. Prišiel koronavírus a už sa mi do toho veľmi nechcelo. Čím dlhšie trvala prestávka, tým viac som váhal, či sa vrátim a či nebude divné, keď vydám po dlhšej dobe video.

Youtuber Miško Sabol
Okrem YouTube má Miško aj množstvo iných záľub. Zdroj: archív Miško Sabol

Píšu ti teraz fanúšikovia, aby si vrátil a začal opäť tvoriť?

Píšu mi často. Aj som nad tým už rozmýšľal. Nedávno som aj pozeral vlogy, ktoré som točil počas minulého leta, ale už sa mi veľmi nepáčili. Človek sa neustále vyvíja a teraz by som ich už nakrútil inak. Keby som sa k tomu náhodou vrátil, tak by som chcel určite robiť videá z môjho života. Doteraz mám natočených päť či šesť videí, ktoré nikdy neuzreli svetlo sveta. Teraz by to už ale mohlo vyzerať lepšie, no nemám partiu ľudí, ktorí so mnou nakrúcali videá. Viacerí počas pandémie prestali s videami, veľmi sme sa nestretávali a každý išiel vlastnou cestou. Ak by sa našla nejaká super skupina, tak si viem predstaviť tvorbu znovu rozbehnúť.

Vystupuješ alebo vystupoval si vo videách aj u iných ľudí?

Áno, asi od roku 2017 sme mali skupinu šiestich youtuberov. Navzájom sme si pomáhali s tvorbou a motivovali sa. Vždy išiel nakrúcať niekto s niekým iným, a bolo to lepšie, lebo málo videí sa dá točiť jednou osobou. Predovšetkým pri mojom obsahu a druhu videí bolo dôležité mať vo videu viacerých ľudí. Z našej skupiny už nakrúcajú videá iba dve dievčatá, ale nie už príliš často.

Popri YouTube si rozbehol aj Instagram. Plánuješ sa naň viac zamerať? A v čom je to odlišné od YouTube?

V poslednej dobe som veľa rozmýšľal nad tým, že by som sa viac zameral na Instagram. U mňa je ale veľký problém pridávať trvalé fotky, všetko pridávam iba do príbehu. Netuším prečo. Stále si hovorím, že neskôr pridám, ale nakoniec sa k tomu už nedostanem. Tak to aj vyzerá, poslednú fotku mám asi zo septembra, ktorá bola spoluprácou. Paradoxne, v telefóne mám veľa dobrých fotiek, no vždy ich radšej pridám do príbehu, lebo je to rýchlejšie a je s tým menej roboty. Potreboval by som nejakého časového manažéra, lebo nič nestíham, aj napriek tomu, že mám toho menej, ako keď som nakrúcal. Nesústredím sa na primárne veci, ale skôr sekundárne, ktoré nie sú celkom podstatné.

Na Instagrame máš 15 tisíc followerov, chodí ti mnoho ponúk na spolupráce? Chceš sa viac zamerať na to?

Stále mi chodí celkom veľa ponúk na spolupráce, z čoho som prekvapený, keďže už dlhšie nevydávam videá. Po ústupe najsilnejšej fázy pandémie koronavírusu sa to celkom rozbehlo. Väčšinou dostanem aspoň jednu ponuku za mesiac.

Keby som znovu začal nakrúcať videá, chcel by som ich propagovať na Tiktoku.

V súčasnosti je veľmi populárny Tiktok, nerozmýšľal si nad založením účtu?

Skúšal som nakrúcať aj na Tiktok, no bolo to skôr len pre zábavu. Asi tri mesiace som pridával videá, ale už nie sú zverejnené, lebo všetky boli naozaj iba náhodná tvorba bez konceptu, čo nám napadla s kamarátmi. Doteraz má desaťtisíc followerov, ale veľmi ho nepoužívam. Keby som však znovu začal nakrúcať videá, tak by som skôr chcel propagovať svoje videá. Najzaujímavejšie a najvtipnejšie časti videa by som zverejnil práve na Tiktoku a robil si sám reklamu. Takto to napríklad robí aj známy youtuber Dávid Dobrík.

Videl som, že si bol aj súčasťou divadelného súboru. Prišlo divadlo až po YouTube alebo to bolo naopak?

Ja som vyskúšal už veľmi veľa vecí. Príležitosť prišla minulý rok a naozaj veľa som sa naučil. Kamarát ma oslovil, že im vypadla v jednej hre hlavná postava, išiel som na konkurz a zobrali ma. Nakoniec sme predstavenie odohrali štyrikrát a malo celkom veľký úspech, ľudia ma mali radi. Stvárnil som úlohu Bernarda v hre Tri letušky v Paríži. Naučil som sa lepšie a pomalšie rozprávať, artikulovať, dávať pozor na pauzy, aby mi bolo rozumieť. Mal som vo zvyku, ešte aj stále mám, rozprávať veľmi rýchlo a v tomto ma to poriadne posunulo. Som rád, že som si to počas jedného roku vyskúšal, ale potom sa rozhodol skončiť. Bralo mi veľa času, čo mi síce nevadilo, ale po finančnej stránke sa mi to veľmi neoplatilo, i keď na predstavenia chodilo množstvo divákov. Všetky financie išli do techniky a hercom ostávalo minimum.

Nerozmýšľal si nad kariérou herca?

Chvíľu som nad tým premýšľal, ale po konci v divadle som sa znovu zameral viac na YouTube. No po pol roku som si dal pauzu na neurčito aj na YouTube.

Miško Sabol je momentálne v druhom ročníku na FMK UCM. Zdroj: Katarína Hrbková

Si po prvom roku na tejto fakulte spokojný, aj keď bol online?

Školu som zatiaľ nestihol veľmi spoznať, keďže som v nej bol v minulom školskom roku dokopy asi dva týždne. Až teraz ju spoznávam viac. V online vyučovaní mi chýbali praktické veci, všetko bolo iba o teórii. Ubehlo to ale ako voda, ani neviem, kedy som stihol prejsť cez prvý ročník.

Na čo sa najviac tešíš na prezenčnej výučbe?

Práve na praktické veci, na ktoré som sa tešil už, keď som bol prvák. Jednak som rád, že zažijem študentský život, ale predovšetkým sa naučím niečo po praktickej stránke. Na základe toho som sa stal aj členom našej fakultnej televízie FMK TV.

Otázka na záver. Kedy sa dočkáme návratu Miška na YouTube?

Nechcem to ohraničiť dátumovo, ale ešte nie som vo fáze, že by som chcel všetko zahodiť a už nikdy sa k YouTube nevrátiť. Myslím si, že keď príde správny čas a chuť, tak sa tam veľmi rád vrátim a budem znovu točiť.