Sociálne siete vládnu svetu a aj slovenskej politike. Politici využívajú komunikačné kanály, aby boli svojim priaznivcom o čosi bližšie. Voliči to však nemusia vždy oceniť.

V júli tohto roka vypracovala FMK analýzu verejných profilov a stránok slovenských politikov na Facebooku. Z analýzy vyplýva, že najsledovanejší profil patrí prezidentke Zuzane Čaputovej. Celkovo v tom čase mal 318 455 sledovateľov, pričom významný nárast zaznamenal počas pandémie, až 120 000 nových sledovateľov. Najväčší prírastok počas pandémie zaznamenal profil Petra Pellegriniho, ktorý sa zvýšil o 210 000 nových sledovateľov.

Ak vláda musí reagovať na opozičnú politiku, zvyčajne reaguje na Smer.

„Nárast počtu sledovateľov mohol súvisieť so vznikom strany Hlas-SD. Mohol ale súvisieť aj so záujmom ľudí o to, čo bývalý premiér robí v čase, keď končí svoje pôsobenie. Ale musím priznať, že je pre mňa prekvapením, že zo všetkých možných ľudí stúpol práve Peter Pellegrini,“ hodnotí politológ Jozef Lenč.

Peter Pellegrini podľa neho nie je dostatočne presvedčivý: „Smer je omnoho ráznejší. Ak vláda musí reagovať na opozičnú politiku, zvyčajne reaguje na Smer. Peter Pellegrini stále plače nad tým, že prezidentka napľula do tváre 600 000 ľuďom, vracia sa k nezrealizovanému referendu, ale žiadnu nádej do budúcna im nedáva.“

Igor Matovič sa zobudil v koži mačky

Narozdiel od Petra Pellegriniho, Igorovi Matovičovi začal počet sledovateľov klesať. Matovič využíva Facebook aktívne a používal ho aj počas toho, ako bol vo funkcii premiéra. Oznamoval ním napríklad aj niektoré pandemické opatrenia.

Bývalý premiér sa dokonca na svojom Facebooku zdôveril, že omylom použil mačací šampón. ,,Penil ako divý a fajnovo voňal,“ píše v statuse.

Príspevok Igora Matoviča o použití mačacieho šampónu. Zdroj: facebook.com/igor.matovic.7

„Pozícia akéhosi šaša alebo aktéra v reality šou nie je kompatibilná s tým, aké majú občania očakávania od lídra vládnej koalície. Aj toto mohlo spôsobiť Matovičov odliv sledovateľov. Rozhodne by ma ale v tomto kontexte neprekvapilo, ak by boli niektorí z nich zablokovaní pre svoje kritické komentáre. Aj to sa deje. Pri niektorých politikoch v mimoriadnom množstve,“ tvrdí Lenč a priznáva, že osobnú skúsenosť so zablokovaním účtu mal aj on.

Ľuboš Blaha dokázal svojím prístupom zmeniť aj to, ako vystupuje Smer. Po tom, ako sa začal Robert Fico podobať vo svojich vyjadreniach na Blahu, preferencie mu stúpli.

Bolo to práve na profile Ľuboša Blahu. Avšak neskôr si to spolu vydiskutovali cez Blahov súkromný profil. Poslanec údajne tvrdil, že „chalani urobili chybu”. Ľuboš Blaha teda pravdepodobne Lenča vyhodiť pre jeho kritiku nechcel, ale urobili tak správcovia jeho facebookovej stránky. Neskôr mu účet odblokovali.

Ľuboš Blaha a jazyk jemu vlastný

Rovnako ako Igor Matovič, aj Ľuboš Blaha je na sociálnych sieťach známy pre svoje statusy. Prezidentku v nich oslovuje „madam“, vyšetrovateľov NAKA „čurillovci“ a Igora Matoviča ,,Otík“. Blaha taktiež vydal dve knihy – Sto najlepších statusov Ľuboša Blahu a Nové statusy Ľuboša Blahu: Slniečkam s láskou (2019).

Príspevok Ľuboša Blahu o odvolávaní Richarda Sulíka. Zdroj: facebook.com/LBlaha

„Ľuboš Blaha sa z pozície človeka, ktorý bol na kandidátke v piatej desiatke, vyprofiloval na jednu z kľúčových tvárí Smeru. Môžu za to aj jeho ostré vyjadrovania,“ posudzuje Lenč a ďalej dodáva, že sa poslanec vyžíva v tom, keď mu jeho kritici venujú pozornosť.

Podľa neho sa o zmenu v Smere zapríčinil aj Ľuboš Blaha: „Dokázal svojim prístupom zmeniť aj to, ako vystupuje Smer. Po tom, ako sa Robert Fico začal podobať na Blahu vo vyjadreniach, dokonca aj na sociálnych sieťach, preferencie mu stúpli.” Lenč však dodáva, že sa udialo aj mnoho ďalších vecí, ktoré mohli preferencie Smeru zmeniť.

Podľa Andreja Danka novinár nesmie „prekročovať“ hranice

Stránka Zomri zverejnila14. októbra zle zostrihané video Andreja Danka. Žiaden novinár, by nemal určité hranice prekročovať,“ vraví vo videu. Následne skomolené slovo zopakuje a vysloví vulgarizmus.

Danko neskôr na svojom Facebooku zverejnil príspevok, kde ďakuje satirickej stránke za reklamu. V príspevku naznačuje, že Zomri podľa neho patrí ministrovi hospodárstva, Richardovi Sulíkovi.

Príspevok Andreja Danka k videu, ktoré sa objavilo na satirickej stránke Zomri. Zdroj: facebook.com/andrejdanko.sk

Reakcia na seba nenechala dlho čakať a minister hospodárstva zareagoval komentárom pod príspevkom na spomínanej satirickej stránke.

Reakcia Richarda Sulíka na video uverejnené na satirickej stránke Zomri. Zdroj: facebook.com/zomriofficial

„Andrej Danko sa aj v minulosti snažil svoje kardinálne prešľapy vydávať za nejaký spôsob marketingu. Mohlo sa mu podariť ovládnuť Facebook na niekoľko hodín. Mohli mu aj stúpnuť pozretia. Ale nemyslím si, že to, že je politik na smiech, voliči ocenia. Skôr ocenia niečo ako status falošného martýra, ako v prípade Tomáša Tarabu,” uvažuje Lenč.

Tomáš Taraba a fotka prezidentkinej dcéry

Odídenec z ĽSNS a predseda strany Život, Tomáš Taraba, zverejnil 19. októbra na svojom profile fotku prezidentkinej dcéry. V komentároch pod príspevkom sa spustila vlna nenávistných komentárov, ktoré hodnotili vzhľad len 17-ročnej Emmy.

Príspevok Tomáša Tarabu o dcére prezidentky Zuzany Čaputovej. Zdroj: facebook.com/tomastaraba.sk

Na poslancov príspevok reagovala aj Zuzana Čaputová. Tarabov útok označila za politické dno, podľa nej sa o Emmu zaujímal len preto, že išlo práve o jej dcéru. Polícia označila na svojom Facebooku príspevok za exemplárny príklad šikany cez internet a verejne ho odsúdila.

Podľa politológa Jozefa Lenča ide o premyslený útok na osobu prezidentky a jej rodinných príslušníkov, ale zároveň tvrdí, že by slovo šikana nepoužil: „O osobnosť dievčaťa mu nešlo, skôr o osobnosť prezidentky. Bol to nechutný, premyslený útok na politického oponenta. Ako človek, ktorý dlhodobo kritizuje prezidentku, musel vedieť, že ten obrázok vyvolá negatívnu vášeň voči jej dcére.”

Počas 48. schôdze NR SR predniesol poslanec Ján Benčík z SaS vyhlásenie, v ktorom sa prezidentke a jej dcére v mene poslancov ospravedlňuje. Na vyhlásenie reagoval Taraba na svojom Facebooku. Ospravedlniť sa odmietol, pretože nič nespravil. Vyhlásenie poslanca Benčíka označil za trápny pokus”.

Zdroje: fmk.sk, topky.sk, Facebook/zomriofficial, Facebook/ZuzanaCaputová, Facebook/policiaslovakia, Instagram/mladiprotifasizmu, Facebook/tomastaraba.sk