Fakty nie sú sväté

Comment

Čo vás lákalo študovať novinárstvo?
Odmala som rád písal, možno radšej, než rozprával. Ako väčšina mladých ľudí, pôvodne som chcel písať prózu. Rýchlo som však spoznal, že na to nemám. Neskôr som však pri nej zostal v prekladoch. Najprv som chcel študovať v Prahe filmovú scenáristiku, ibaže dopočul som sa, že na Filozofickej fakulte UK dá študovať novinárstvo. Prijali ma, aj keď už bolo po pohovoroch, a tak bol môj osud napoly spečatený. Napoly preto, lebo novinárčina a novinárske vzdelávanie sú dve veci.

Ako človek z praxe určite viete porovnať dnešnú slovenskú žurnalistiku s tou spred niekoľkých rokov. Vidíte nejaký posun dopredu?
Posun tu určite je. Najmä v spravodajstve, ktoré nadobúda na dôležitosti. Na druhej strane fakty nie sú sväté, akoby podľa tvorcu moderného The Guardianu Ch. P. Scotta, mali byť. Len nedávno v súvislosti s mojím čestným doktorátom SME napísalo, že som členom Správnej rady našej univerzity, hoci aj na webe mohli zistiť, že to nie je pravda. Minulý režim uprednostňoval pred spravodajstvom  publicistiku, lebo v tej mohol ľahšie nastoľovať témy, ktoré sa mu páčili. Na druhej strane niektoré publicistické žánre, povedzme reportáž, dnes v novinách takmer nejestvujú. A pritom ako soľ by sme potrebovali investigatívcov typu L. Mňačku, R. Kaliského, V. Ferka a iných.

Doctor honoris causa JURAJ VOJTEK

Aký je to pocit byť držiteľom čestného titulu Doctor honoris causa Univerzity sv. Cyrila a Metoda?
Isteže veľmi príjemný. Je to najvyššie uznanie, akého sa mi kedy a kde dostalo. Tým skôr, že sa mi ho dostalo ako vôbec prvému pedagógovi novinárstva na Slovensku. Navyše od univerzity, na ktorú som prišiel „dožiť“ svoj profesionálny život. A hoci väčšinu svojho života som strávil inde, už pre toto je mojou ozajstnou alma mater Univerzita svätého Cyrila a Metoda v Trnave.

Celý rozhovor nájdete v novom čísle Atteliéru 04/2012

Alexandra Galisová

Author

Alexandra Galisová

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer nec odio. Praesent libero. Sed cursus ante dapibus diam. Sed nisi. Nulla quis sem at nibh elementum imperdiet. Duis sagittis ipsum. Praesent mauris. Fusce nec tellus sed augue semper porta. Mauris massa. Vestibulum lacinia arcu eget nulla. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Curabitur sodales ligula in libero.

Related Posts

Discussion about this post