Ocitáme sa v roku 2025. Budúcnosť ľudstva závisí od jeho minulosti. Koncom 20. storočia sa dostal do ovzdušia nebezpečný vírus, ktorý vyhubil 5 miliárd ľudí. Zvyšok obyvateľstva sa teraz ukrýva hlboko pod zemou, kde sa snaží prežiť. Vedci pracujú na tvorbe protilátky, aby sa ľudstvo opäť mohlo presťahovať na zemský povrch. Na jej prípravu potrebujú vzorky z povrchu zeme, ktoré získavajú „dobrovoľníci“ – väzni. Svoju úlohu doposiaľ najlepšie zvláda dobrovoľník James Cole (Bruce Willis). Práve preto je vybraný aj do hlavnej misie pre záchranu ľudstva. Prostredníctvom stroja času sa dostáva do minulosti, kde musí nájsť zdroj nákazy a zmeniť ľudské dejiny. Samozrejme, manipulácia so strojom času nie je dokonalá a chvíľu trvá, kým sa skutočne dostane do želaného roku 1996. Počas svojho cestovania v čase sa však stretáva s Jefferym Goinesom (Brad Pitt), ktorý je významným článkom pri hľadaní pôvodcov vírusu. James a doktorka  Kathryn Railly (Madeline Stowe) majú  k dispozícií dve stopy na odhalenie záhadnej Armády dvanástich opíc. Podarí sa im na základe nich zostaviť účinný plán na záchranu civilizácie?

12 opíc

Zaujímavosťou filmu je, že cestovanie v čase nie je ponímané ako prostriedok na zmenu okolností. Nech sa postavy snažia akokoľvek, vždy zistia, že situácia dopadne tak, ako pred tým. Neuvedomujú si, že svojím zásahom v minulosti len prispievajú k vzniku už definovanej budúcnosti.

Režijný prístup Terryho Gilliama podnecuje k presvedčeniu, že film 12 opíc sa nikdy divákovi nevzdiali a stále s ním udržuje kontakt v podobe vtipov, výborných dialógov a poznámok. Jeho ďalšími významnými filmami sú najmä Brazil a Zlodej času. Američan Terry Gilliam pôsobil najskôr ako ilustrátor časopisov, potom pracoval v televízii a neskôr sa stal jediným americkým členom zoskupenia Monty Python. Okrem réžie sa venoval aj tvorbe scenárov, produkcii a herectvu.

Ocenenia filmu:
Oscar 1995 – nominácia na vedľajší herecký výkon (B. Pitt), kostýmy
Zlatý glóbus – vedľajší herecký výkon (B. Pitt)
MFF Berlín – nominácia na Zlatého medveďa
Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films – kostýmy, sci-fi film, vedľajší herecký výkon (B. Pitt)
Blockbuster Entertainment Awards – vedlejší herecký výkon v sci-fi (B. Pitt)
Empire Awards – réžia

USA, rok 1995, 130 min.

Réžia: Terry Gilliam

Hrajú: Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt, Christopher Plummer, Bill Raymond a iní

Vďaka významnej podpore Americkej ambasády a Fullbrightovej komisie Vám pred hlavným filmom predstavíme aj jedenásť minútový animovaný film Dust and Glitter od Michaely Čopíkovej. Ako jednej z mála sa jej podarilo získať významné Fulbrightovo štipendium na štúdium na Academy of Art University v San Franciscu. Jej filmové skúsenosti však obohatil aj pobyt v Anglicku a Portugalsku. Michaela Čopíková sa stala vďaka filmu Dust and Glitter držiteľkou filmovej ceny za najlepší animovaný film Slnko v sieti 2010.

Dust and Glitter je inšpirovaný mestom San Francisco, jeho prachom i ligotom. V jednoduchom príbehu sa stretávajú dvaja ľudia – Magda a Trevor, žijúci v rozdielnych podmienkach, ktorí spolu nekomunikujú, avšak i keď o tom nevedia, ich túžby sa prelínajú a nepriamo na seba pôsobia.

Premietanie filmu 12 opíc a Dust and Glitter

16. 1. (streda)
Kino  Hviezda, Trnava
Vstup: 3 €
Štart: 19:30 hod.

Viac info:

Event na Facebooku
Fanpage KinoKultu