Červeno-čírni“ zažili úspešný kalendárny rok 2023. Martin Hudec, generálny manažér trnavského futbalového klubu, hodnotí posledné mesiace a hovorí o plánoch v ďalšej časti sezóny.

Klub v prvej polovici roka oslávil zisk pohára a sté výročie založenia. Na konci augusta postúpili do skupinovej fázy Európskej Konferenčnej ligy (EKL) a záver roka ukončili víťazstvom v Niké lige nad Michalovcami, čím si upevnili tretiu priečku v tabuľke najvyššej súťaže. Opýtali sme sa preto generálneho manažéra klubu ako hodnotí doterajšie pôsobenie Spartaka v tejto sezóne.

Oslavy storočnice v máji 2023. Zdroj: facebook.com/UltrasSpartakTrnava

Na konci mája oslávil Spartak storočnicu, na konci leta sa podarilo postúpiť do skupiny EKL. Môže táto sezóna ešte vygradovať? 

Uplynulý rok bol pre nás výnimočný nielen pre to, že náš klub oslávil storočnicu, ale najmä preto, že sa nám podarilo obhájiť prvenstvo v Slovnaft Cupe a postúpili sme do skupinovej fázy EKL. To sú veci, ktoré sa nedajú naplánovať a sme radi, že nám takto vyšli. Pred nami je ešte jarná časť sezóny, na ktorú sa všetci tešíme.

Za postup do skupinovej fázy klub inkasoval slušnú takmer štvormiliónovú prémiu, čo je približne ročný rozpočet Spartaka. Medzi prémie sa však nezarátava podiel za vysielacie práva a tržby z predaja vstupeniek. Ako sa budú tieto peniaze investovať?

Postup do skupinovej fázy EKL neprináša len prémie, ale aj zvýšené výdavky klubu, napríklad na cestovanie, ubytovanie, réžiu. Chceli sme zvýšiť konkurenciu v kádri, posilnili sme realizačný tím. Čo sa týka zápasov v EKL, uprednostnili sme plný štadión, ceny lístkov sme nastavili tak, aby boli dostupné a mohol prísť naozaj každý fanúšik Spartaka.

Presnú sumu vám nepoviem, ale samozrejme, ide o vyššie čiastky ako počas sezóny, kedy nehráme v európskych súťažiach. Všetky tieto prostriedky ale zostávajú v klube a použijeme ich na ďalšie napredovanie, nielen A-tímu ale aj mládežníckych kategórií.

Sezóna Spartak Trnava
„Bílí Andelé“ v Košiciach po postupe do skupiny EKL cez ukrajinské Dnipro. Zdroj: Miroslav Miklas

Zo skupiny ste v konkurencii kvalitných tímov nepostúpili, čo je podľa vás príčinou? Bola to vyslovene nesporná kvalita súperov, šťastie či nedostatočná kvalita tímu? 

Žiaľ, taký je futbal. Vylosovali nám jednu z najťažších možných skupín. Verili sme, že pri troche šťastia by sme mohli zamotať situáciu v skupine. Škoda zápasov, kedy nám chýbalo trochu futbalového šťastia, ako doma s Ludogortsom či s Fenerbahce.

Myslíte si, že od vzniku EKL je postup do skupiny povinnosťou? 

Aj keď máme každý rok ambíciu zabojovať o Európu, postup do skupiny cez všetky predkolá je stále náročná úloha. Aj tento rok sme museli vyradiť dve vyššie nasadené mužstvá, a to nie je ľahké. Musí do seba zapadnúť veľa vecí a určite nám musí trošku priať aj futbalové šťastie. 

Výsledky Trnavy v skupine Európskej lonferenčnej ligy

  • Ludogorets: 0:4, 1:2
  • Fenerbahce: 1:2, 0:4
  • Nordsjaelland: 0:2, 1:1
Sezóna Spartak Trnava
Michal Ďuriš a jeho oslava gólu proti Nordsjaellandu 1:1. Zdroj: TASR/ Lukáš Grinaj

Vzhľadom na nabitý program mužstva sa začali kopiť zranenia a mužstvo trpelo nedostatkom hráčov hlavne v defenzíve, mysleli ste na konci prestupového obdobia na tento možný problém? 

Áno, mysleli, a preto sme káder doplnili. Ešte v posledný prestupový deň prišli traja noví hráči a ukázalo sa to ako správne riešenie.

Akým spôsobom sa budete snažiť v zime o rozšírenie hráčskeho kádra, v súvislosti s vašimi ambíciami, napríklad zisk ligového titulu, pohára, prípadne európska jeseň aj na budúci rok? 

Väčšinu hráčov máme zmluvne zaviazaných do konca sezóny, takže nepredpokladáme veľký prievan v kabíne. Výraznejšiu obmenu očakávame až v lete, keďže sa viacerým hráčom končia zmluvy. Na niektorých už pracujeme, vedieme diskusiu a určite máme vytypovaných aj nových hráčov, ktorých by sme radi priviedli.

V jednom rozhovore sa prezident Macho vyjadril, že záujmom o Zeljkoviča sa budete zaoberať, až keď bude na stole konkrétna ponuka. Aká vysoká by mala byť ponuka, nad ktorou by ste uvažovali pri predaji, vzhľadom na to, že podľa transfermarktu prišiel do Trnavy za 100-tisíc eur? 

Konkrétna ponuka zatiaľ neprišla, takže je zbytočné to ďalej rozvádzať.

Sezóna Spartak Trnava
Stále len 21-ročný slovinský stredopoliar prišiel do klubu v lete, ako náhrada za Savvidisa. Zdroj: fcspartaktrnava.com

Aký dôležitý je pre klub predaj hráčov, dokážete finančne konkurovať ponukám zo zahraničia alebo musíte predávať hráčov, ktorí sú len o kúsok lepší? 

Pri objeme peňazí, ktoré sa dostávajú do slovenského futbalu od štátu, sponzorov či z marketingových práv sú čiastky za predaj hráčov nezanedbateľnou položkou, ktorou si môže slovenský klub pomôcť v rozpočte.

Od začiatku pána Macha vo funkcii prezidenta klubu sa podarilo tímu dvakrát získať Slovnaft cup, bude sa v tejto „tradícii“ pokračovať? 

Bolo by to, samozrejme, veľmi pekné, keby sa to podarilo aj do tretice a urobíme všetko pre to, aby sme sa dostali čo najďalej. Už tretí rok sme v domácom pohári neprehrali, takže veríme, že túto sériu ešte natiahneme.