Uznávame, rok 2020 nebol práve najlepší asi pre nikoho z nás. To však nič nemení na fakte, že robiť dobré veci sa dá, keď sa chce. A to aj napriek nepriaznivým situáciám, ktoré sa dejú okolo nás.

Množstvo skvelých ľudí sa spojilo a vytvorilo kampane s krásnou myšlienkou. O to viac ľudí tieto projekty podporilo. Spolu sme tak mohli urobiť svet zase o niečo lepším miestom. Toto sú najkrajšie slovenské projekty roku 2020, ktoré naozaj stoja za zmienku.

1. Zbierka 2 milióny eur pre chorého Riška

V tejto zbierke sa ukázala spolupatričnosť a fakt, že na každom eure záleží. Dôkazom bola aj tohtoročná naliehavá výzva s prosbou o pomoc. Riško Bálint žije so vzácnou chorobou nazývanou spinálna svalová atrofia, ktorá postihuje pohybový aparát a deti prestávajú prehĺtať a samostatne dýchať.

Slovenské poisťovne nepreplácajú túto špeciálnu liečbu, preto si rodičia museli pomôcť sami. Hral proti nim čas aj nedostatok peňazí na finančne nákladnú liečbu. Najlepšou možnosťou bolo založiť transparentný účet a šíriť prosbu o pomoc. Tá sa do apríla, kedy bola posledná možnosť začať s liečbou, pohybovala medzi ľuďmi rýchlosťou blesku.

Podarilo sa! Slováci vyzbierali vyše 2 milióny eur a Riško mohol podstúpiť liečbu, ktorá na Slovensku, bohužiaľ, nie je možná. Zbierka patrí rozhodne medzi najkrajšie slovenské projekty roku 2020, kde sa ľudia finančne spojili pre spoločný cieľ pomôcť a predĺžiť život malému chlapcovi.

2. Nevyužité tablety pre znevýhodnené rodiny

Skvelý príklad nevinnej otázky, ktorá nečakane vyústila do niečoho veľmi pekného. Zuzana Kovačič Hanzelová na svojom instagramovom účte zháňala pre seba tablet, keďže vedela, že sa určite nájde niekto, kto doma vlastní jeden nepotrebný. Ozvalo sa jej ale množstvo skvelých ľudí, ktorým doma „zavadzal“ tablet či počítač. Nakoniec z toho vznikla rozsiahla zbierka tabletov pre deti zo sociálne slabších rodín a rodín s onkopacientmi.

Celý tento milý projekt si pod krídla vzala Ľudka Kolesárová z Dobrého anjela. Tá najlepšie vedela, komu by tablety v rodinách pomohli, pretože s nimi dennodenne pracuje a dlhodobo im prostredníctvom Dobrého anjela pomáha. Na adrese Denníka SME sa tak začali hromadiť nepoužívané, ale funkčné tablety a počítače, ktoré robia rodinám radosť a uľahčujú život. Najmä teraz, počas dištančného online vzdelávania. 

Instagram môže byť naozaj dobré a pekné miesto na hromadnú pomoc ľuďom, ktorí to potrebujú. Zbieranie funkčnej elektroniky trvalo takmer celý september a podarilo sa zabezpečiť 35 tabletov a počítačov pre rodiny, ktoré by si to inak nemohli dovoliť. 

3. Vagus – zbierka zimného oblečenia na pomoc bezdomovcom

Ani si nedokážeme predstaviť, čo bezdomovci prežívajú počas zimy. Ležať na lavičke v mrazoch a mínusových teplotách stojí mnohých dokonca aj život. Toto náročné obdobie sa im pokúsilo zlepšiť občianske združenie Vagus zriadené na pomoc bezdomovcom. 

OZ Vagus pôsobí v bratislavskom centre Domec. Práve v tomto centre dodávajú ľuďom bez domova pocit bezpečia, ponúkajú jedlo, sprchu, dôležité informácie, základnú zdravotnú starostlivosť a v neposlednom rade aj čisté oblečenie. Okrem toho Vagus usporadúva rôzne projekty na zlepšenie kvality života ľudí bez domova. V septembri a októbri to bola zbierka zimného oblečenia. Potrebovali zimné bundy, zimnú obuv, svetre, spodnú bielizeň, čiapky, rukavice, šály, dlhé nohavice a spacáky na prekonanie mrazivých zimných nocí. 

V polovici októbra zbierku prerušili. Záujem pomáhať malo také veľké množstvo ľudí, že zaplnili sklady kopou zimného oblečenia. To zahreje v zime na ulici ľudí bez domova na tele i na duši. 

slovenské projekty roku 2020
Čisté a hrejivé zimné oblečenie pre bezdomovcov. Zdroj: Vagus.sk

4. Klíma ťa potrebuje

Rozhodne medzi najmasívnejšie slovenské projekty roku 2020 patrí petícia za klímu. Petícia za našu budúcnosť a ikonický hashtag #klimatapotrebuje ovládli sociálne siete. Presvedčiť viac ako 100 000 ľudí v priebehu troch mesiacov chce veľkú odvahu. Tri mesiace neustáleho apelovania na podpis online petície sa vyplatili. 22. októbra sa doručilo na CD do Národnej rady Slovenskej republiky 124 000 podpisov. To sa rovná najúspešnejšej online petícii v histórii našej krajiny.

Za celou iniciatívou Klíma ťa potrebuje stoja úžasní ľudia zapálení pre pomoc životnému prostrediu. Slovenská modelka a ekoaktivistka Natália Pažická, Marta Fándlová z @mladi_za_klimu, moderátor rádia Expres a eko aktivista Michal Sabo a veľa ďalších. Tí na svojich sociálnych sieťach pravidelne šíria osvetu a upozorňujú na dôsledky klimatickej krízy. Klimatická kríza dnes už nie je len imaginárnym pojmom, o ktorom hovoria vedci a niekoľko klimatických aktivistov. Je každodennou realitou stámiliónov ľudí vrátane Slovenska,“ uvádza na svojom instagrame Zuzana Dutková, členka iniciatívy Klíma ťa potrebuje.

1. decembra sa na výbore životného prostredia rozhodlo, že téma bude prerokovaná v pléne. Vďaka všetkým uvedomelým ľuďom sa petícia posúva ďalej. Hlasy a podpisy budú teda vypočuté v NRSR. Stále je tu nádej, ak o téme budeme diskutovať, spájať sily a apelovať na politikov.

5. Zo Severnej Stezky na Pyreneje

Cez vlastný nekomfort k vysnívanému cieľu: pomoci druhým. Skvelým príkladom najkrajších slovenských projektov je určite Lenka Vacvalová. Lenka je ultramaratónska bežkyňa, ktorá v júni tohto roka odbehla sama, bez tímu, Severní stezku. Nocľah a jedlo si zaobstarávala za pochodu. Predstavuje to 500 kilometrov a 9 dní behu pre dobrú vec. Ľudia si mohli „adoptovať“ jej prebehnuté kilometre a prispieť tak na liečbu zážitkami onkologicky chorých detí v tábore Bátor. V júni sa takto vyzbieralo 17 590 eur. 

Tu sa to ale nekončí. Lenka počas septembra a októbra bežala pyrenejskú trasu GR 11. 880 kilometrov, 20 dní a neuveriteľných „vybehaných“ 32 312 eur, ktoré putovali onkologicky chorým deťom. Na ceste obety a neskutočného odhodlania ju v Pyrenejách podporoval priateľ a tréner. Obdivuhodný projekt ženy s motiváciou urobiť svet o čosi krajší. 

slovenské projekty roku 2020
Lenka Vacvalová. Zdroj: run.lenkavacvalova.com

6. Pomoc pre kone z vyhorenej stajne 

Ďalšia ukážka na rýchly slovenský projekt a spojenie ľudských síl v neľahkých situáciách. Koncom apríla obletelo Slovensko video splašených koní na bratislavských cestách. Tie utekali z horiacej stajne vo Vrakuni. Zachvátil ju požiar a hasiči z bezpečnostných dôvodov museli kone vypustiť. Aj keď ich všetky nakoniec pochytali, kone sa nemali kam vrátiť. Zhorenou maštaľou sa to však neskončilo. Zamestnanci ubytovaní v maringotke pri statku odrazu prišli o strechu nad hlavou. Oheň so sebou vzal boxy, senník aj šatne. Škoda sa vyčíslila na viac ako 10 000 eur.

Majitelia nemali nič poistené a hrozilo, že na všetko ostanú sami. Ale keďže je na Slovensku stále veľa ľudí s dobrým srdcom, pomoc na seba nenechala dlho čakať. Občianske združenie #everyindividualmatters popri svojej zbierke pre seniorov zbieralo zároveň aj finančné prostriedky pre Envirokone. Potrebná bola len poznámka KONE, aby sa vedelo, kam majú peniaze ďalej putovať. Vďaka OZ sa vyzbieralo 11 189,09 €. S pomocou empatických ľudí sa areál vrátil do pôvodného stavu.

7. Kliešťová encefalitída ju urobila väzňom vo vlastnom tele 

Človek ani netuší, kedy sa mu život môže otočiť o 360 stupňov. Manželku Jerguša Tesáka, odborníka na šelmy a ochranu divokej prírody, Ivanu, s veľkými bolesťami hlavy a triaškami previezli do nemocnice. 29. mája jej diagnostikovali kliešťovú encefalitídu a tri dni na to upadla do kómy. Ich malé deti tak náhle ostali bez maminho náručia.

Jerguš na sociálne siete napísal prosbu o finančnú pomoc na nákladné procedúry pre svoju manželku, ktorá sa po mesiaci z kómy prebrala. Každý pohyb jej spôsoboval bolesti a kvôli svalovej atrofii nevedela vydať ani hlások. Procedúry na dva týždne ich stáli okolo 4 500 €. Dievčatá z @krasneduse a @everyindividualmatters usporiadali zbierky pre plnohodnotné vrátenie Ivanky do života.

Instagramový profil, za ktorým stojí aj Barbora a Soňa, usporiadali aukciu, z ktorej výťažok putoval práve Ivke. Ľudia sa k aukcii pripájali, prihadzovali sumy na výrobky lokálnych výrobcov a firiem. OZ Natálie Pažickej #everyindividualmatters usporiadalo mesačnú zbierku na svojom transparentom účte. Spolu tak ľudia na liečbu prispeli cez tieto slovenské projekty a zbierky sumou 17 369,09 €. 

slovenské projekty roku 2020
Jerguš Tesák s manželkou Ivanou. Zdroj: facebook.com/Jerguš Tesak

Ľudskosť je úžasná. Dokazujú to aj tieto slovenské projekty roku 2020. Každý deň sa učíme byť lepšími ľudmi s ochotou pomôcť ľuďom v núdzi. Keď sa ľudia spoja, môžu vzniknúť super veci. Nech z nás ani nasledujúce roky nevymizne dobro, empatia a ochota pomáhať, kde je potrebné. Pretože, konieckoncov, nikdy nevieme, kedy budeme pomoc potrebovať my. Na záver spomenieme pravdivý citát od @lapac.snov: „Dajme duše dokopy a zjednodušme svet.“