Na internát sa počas okna v rozvrhu neoplatí ísť a najbližší vlak vlak príde až o dve hodiny? Trnava našťastie ponúka niekoľko podnikov, ktoré sú prispôsobené na prácu v príjemnom prostredí.

Kaviareň, v ktorej sa dobre študuje či pracuje by určite mala mať zásobu poriadnej kávy a prístupnú zástrčku aj pripojenie na internet. Nesmie chýbať ani niečo na zahryznutie, ideálne aj v bezlepkovej verzii. Najlepšie je, keď sa to všetko skĺbi a navyše to nie je drahé.

1. PalEta

Len dve minúty od Jamy sa nachádza útulná kaviareň, ktorá cez deň nie je príliš rušná a ponúka dostatok miesta aj pre väčšie skupiny študentov. Je otvorená už od 7.00, takže v pokoji stihnete aj rannú kávu a raňajky pred školou.

Jedinou nevýhodou je, že kartou sa tu dá platiť len nad päť eur. To však vyvažuje fakt, že ponúkajú aj alternatívne mlieka, kvalitnú kávu a zákusky aj v bezlepkovej verzii, takže každý si tu príde na svoje.

Študentské kaviarne v Trnave
V PalEte sa dá utiahnuť do kúta a v pokoji pracovať. Zdroj: atteliér/Martina Ondovčinová

2. Vodáreň craft bistro

Tento podnik s vlastnou pekárňou sa nachádza štyri minúty od Auly a je vhodný na prácu hlavne v doobedňajších hodinách, kedže podvečer sa mení skôr na piváreň. Otvára sa už o 9.00, a tak máte dosť času stihnúť všetku prácu doobeda.

Veľkou výhodou je, že od 9.00 do 11.00 ponúkajú všetky kávy len za jedno euro, čo priláka každého študenta. Platba kartou nie je problém ani pri takej malej sume a dostupné zástrčky a free WiFi sú tu samozrejmosťou.

3. Arboria Pekáreň & bistro

Po ceste do školy pre študentov z internátu SOŠ elektrotechnická sa nachádza Arboria Pekáreň & bistro. Ak bývate inde a práve máte čas, môžete sa zviezť na MHD zastávku TESCO, odkiaľ je to len päťminútová prechádzka.

Otvára sa už od 6.30 a k bohatému raňajkovému menu vám pripravia aj kávu a džús v cene. Všetko si môžete vziať aj so sebou, a tak si tí, ktorí nikdy nestíhajú, môžu pochutnať na raňajkách aj v škole.

Študentské kaviarne v Trnave
Na výber ponúkajú aj sladké a slané raňajky. Zdroj: atteliér/Martina Ondovčinová

4. Raspberry Café & Restaurant

Kto nepozná Raspberry, akoby nikdy nestrávil v Kine OKO celý vyučovací deň. Príjemná kaviareň a večer bar so širokou ponukou jedla je už osvedčená klasika. Urobia vám tu kvalitnú kávu a nechýba ani výber alternatívnych mliek.

Kartou sa tu dá platiť len nad päť eur a podvečer už býva podnik rušný, takže pracovať tu odporúčale len dopoludnia. Ceny sú prijateľné a jeho obľúbenosti pomáha, že je len na skok od internátu UCM a Kina OKO.

5. Cafe21Tvorsad

Pár minút od auly a cca sedem minút od kina OKO sa nachádza záhradná kaviareň. Ponúkajú kvalitnú kávu, alternatívne mlieka, koláče a croissanty, ktoré posilnia každého študenta. Za kávu so sebou môžete zaplatiť kartou a v horšom počasí si ju vychutnať aj mimo prevádzky.

Veľmi príjemne zariadená kaviareň má však pár nevýhod oproti ostatným v zozname. Zástrčky tu nájdete len ťažko, takže si treba pripraviť nabitý notebook. Otváracie hodiny ovplyvňuje počasie, a preto je najlepšie sledovať instagram kaviarne, kde vždy v príbehoch zistíte, či je, alebo nie je otvorená.

Na instagrame Cafe21Tvorsad nájdete aktuálne eventy. Zdroj: screenshot IG úštu @cafe21tvorsad

6. Vespa Caffetteria

Táto veľmi pokojná, no menej navštevovná kaviareň sa nachádza od Jamy a aj od Kina OKO desať minút pešo. Táto prechádzka však stojí za to, pretože cenami vás prenesie do roku 2010. Espresso si tu môžte dopriať už za 80 centov a chutný croissant za 1,30 €. 

Zástrčky sú dostupné takmer pri každom pohodlnom, mäkkom sedení. Viac ako štyria študenti by však mali problém sa zmestiť k jednému stolu, a preto odporúčam túto kaviareň skôr na sólo štúdium.

Študentské kaviarne v Trnave
Vo Vespe otvárajú už o 7.00. Zdroj: atteliér/Martina Ondovčinová

7. Synagóga café

Len desať minút od Kina OKO a aj od Jamy nájdete Synagógu, ktorá patrí medzi najznámejšie študenstké kaviarne v Trnave. Možno budete mať problém si uchytiť pohodlné miesto so zástrčkou po ruke, avšak je to stále veľmi pekný, veľký a prekvapivo pokojný priestor s kvalitnou a širokou ponukou. Na svoje si prídu aj vegáni a ľudia s intoleranciami.

Raňajky v synagóge ponúkajú od 8.00 do 12.00 a v cene máte aj čerstvú šťavu, kávu alebo čaj. Zdroj: atteliér/Martina Ondovčinová

Za svoje vyššie ceny, v porovnaní s ostatnými kaviarňami v zozname, vám však ponúknu veľmi rýchlu a príjemnú obsluhu, ako aj nádherné prostredie pôvodnej židovskej synagógy. Otvorené majú až do 22.00 aj cez týždeň, takže prácu tu môžete dokončovať až do noci.