Už od deväťdesiatych rokov sa začala revolúcia vysielania so spoločnosťami, ako sú YouTube, Netflix, Spotify atď. Vďaka týmto platformám máme dnes prístup k televíznym seriálom, filmom, hudbe a mnohému inému z pohodlia nášho domova.

Toto odvetvie sa rýchlo stalo biznisom a vzniká neustále viac a viac ďalších spoločností. My vám preto dnes poskytneme porovnanie, tých najznámejších streamovacích služieb s video obsahom.

NETFLIX

CENA: základný balík stojí 7,99 € / mesiac

LOKALIZÁCIA: české titulky

Jednou z najznámejších spoločností je rozhodne Netflix. Veľkou výhodou je možnosť vyskúšať si službu na celý mesiac zadarmo. Následne poskytuje niekoľko balíkov, ktoré sa líšia kvalitou obrazu, možnosťou využívania služby súčasne na viacerých obrazovkách a cenou. Je dostupný pre rôzne zariadenia: notebook, televízor, smartfón a iné možnosti, pre ktoré je dostupná aplikácia Netflix.

Ďalej ponúka momentálne asi najbohatšiu knižnicu filmov, seriálov, dokumentov a anime. V závislosti od krajiny, v ktorej si službu aktivujete, sa obsah líši. Plusom je aj možnosť preskočenia „intra“ pri seriáloch a možnosť sťahovania pre sledovanie obľúbených produktov offline. Všetko je to dostupné bez reklám.

Tento rok sme sa už konečne dočkali nielen českých titulkov, ale aj slovenských a českých filmov. Nevýhodou je, že titulky stále nie sú dostupné pri všetkých filmových a seriálových tituloch, a tak môže byť využívanie služby značne obmedzujúce.

Najlepšia steamovacia služba
Možnosť pozerania Netflixu na rôznych zariadeniach aj v režime offline. Zdroj: unsplash.com

HBO GO

CENA: 5,99 € / mesiac

LOKALIZÁCIA: české / slovenské titulky a dabing

Spoločnosť HBO GO taktiež ponúka skúšobné obdobie, ktoré je však možné využívať len po dobu siedmich dní a následne bude služba poskytovaná za 5,99 € mesačne. V cene je možnosť prihlásenia sa až na piatich rôznych zariadeniach a využívať HBO GO môžete na dvoch súčasne. Dostupné je pre Android, iOS zariadenia, počítače, herné konzoly a Android TV, LG a Samsung televízie.

V knižnici nájdeme mnoho filmových či seriálových titulov (o niečo menej ako pri Netlixe) a rovnako ako Netflix tvorí aj vlastný obsah. Výhodou je aj vysoká kvalita, na ktorej si platforma zakladá a využívanie hodnotenia filmovej databázy IMDb. Služba je taktiež prijateľnejšia pre predplatiteľov, ktorí nehovoria anglicky, kedže tituly sú naozaj dostupné v slovenskom alebo českom dabingu či aspoň s titulkami.

Medzi nevýhody patrí napríklad chýbajúce pozeranie filmov a seriálov offline. Mnohým používateľom taktiež nevyhovuje umiestňovanie reklám HBO GO na svoje produkty. Pozeranie služby na obrazovke televízora či v aplikácii bolo hodnotené používateľmi negatívne. Ako časté problémy uvádzajú najmä neprehľadnosť a celkovo sa diváci dožadujú vylepšenia.

Najlepšia steamovacia služba
HBO GO má o niečo menšiu knižnicu, no jazykovo oveľa prijateľnejšiu. Zdroj: https://hbogo.sk

Prime video

CENA: 5,99 € / mesiac

LOKALIZÁCIA: nedostupnosť slovenských či českých titulkov alebo dabingu

Streamovacia platforma Prime video neposkytuje skúšobné obdobie zadarmo. Je však možné zadovážiť si službu na 6 mesiacov za zvýhodnenú sumu 2,99 € mesačne. Následne bude účtovaná plná cena, čo je 5,99 € mesačne. Vzhľadom na ponuku obsahu ide o niečo chudobnejšiu možnosť, ale rozhodne je aj tu z čoho vyberať.

Medzi plusy patrí možnosť sťahovania produktov pre offline sledovanie ako pri Netflixe. Počas samotného sťahovania aj pozerania môžete sledovať využívanie dát, a tak ho zároveň aj kontrolovať. Prime video môžete pozerať v aplikácii na telefóne, tablete, Smart TV, a to až na troch zariadeniach súčasne.

Hlavným problémom je lokalizácia, ktorá neposkytuje dabing ani titulky v českom či slovenskom jazyku. Rovnako tak krajina ovplyvňuje aj obsah knižnice, ktorý sa všade líši.

Najlepšia steamovacia služba
Sledujte svoje obľúbené seriály až na troch rôznych zariadeniach naraz. Zdroj: unsplash.com

Otta

CENA: 4,99 € / 5,99 €

LOKALIZÁCIA: český / slovenský dabing, titulky

Slovenská streamovacia spoločnosť ponúka zadarmo na začiatok 30-dňové skúšobné obdobie. Následne za sumu 5,99 € mesačne (pokiaľ sa rozhodnete pre ročný odber, tak 4,99 €/mes.) dostanete na výber vyše 1500 domácich filmov a seriálov. Knižnica je aj napriek tomu oveľa menšia než pri HBO GO alebo Netflixe. Nájdete tu staršie filmy, ako napríklad Marečku, podejte mi pero! alebo Tři oříšky pro Popelku, no aj novšie, akými sú napríklad Vlk z Wall Street alebo Čiara. K hlavným výhodám patrí online TV vysielanie a 7-dňový archív.

Medzi problémy tejto platformy však patrí napríklad fakt, že predplatné nevyužijete v zahraničí, keďže je lokalizačne viazané na územie Slovenska. Rovnako tak množstvo televízorov zatiaľ nepodporuje Otta aplikáciu.

Najlepšia steamovacia služba
Obľúbená slovenská platforma ponúka rôzne filmové tituly. Zdroj:sleduj.otta.sk

Plex

CENA: zadarmo alebo 4,99 € / mesiac

LOKALIZÁCIA: nedostupnosť slovenských a českých titulkov alebo dabingu

Zatiaľ čo vznikali mnohé nové platformy, ktoré sú mediálne známejšie, vytváral sa v pozadí aj Plex. Zaujímavosťou tejto spoločnosti je, že ponúka seriály, filmy, dokumenty a iné celkom zadarmo. Vyvažuje to využívaním reklám, ktoré platia obsah za vás, no napriek tomu dostávate prístup ku knižnici filmov bezplatne. Nenájdete tam síce tie najväčšie trháky a najnovšiu tvorbu, ale aj s ponúkaným obsahom sa človek dokáže uspokojiť. Navyše je táto platforma stále novinkou, a tak sa mnohé tituly ešte len budú pridávať.

Medzi súčasné nedostatky patrí chýbajúci dabing alebo aspoň slovenské a české titulky. V bezplatnej verzii nie je možné sledovať filmy offline, a ako sme už spomínali, nenájdete tu ani najnovšie a najobľúbenejšie filmy.

Pokiaľ sa však rozhodnete pre prémiový účet, zaplatíte 4,99 € / mesiac a dostanete tak prístup k niekoľkým výhodám:

Najlepšia steamovacia služba
Platená verzia ponúka napríklad sledovanie offline či detský zámok na obsah. Zdroj: app.plex.tv

Apple TV+

CENA: 4,99 € / mesiac

LOKALIZÁCIA: slovenský dabing alebo titulky

Apple TV+ je dostupné na Slovensku už od prvotného spustenia v novembri. Rovnako nečakane ponúka dokonca slovenský dabing alebo aspoň titulky. V porovnaní s konkurenciou HBO GO alebo Netflix je zaujímavejšia aj nižšou cenou predplatného. Možnosťou je aj využívanie služby na týždeň zadarmo a pre majiteľov nových Apple zariadení (zakúpených po 10. septembri 2019) firma dokonca ponúka ročné predplatné. Tento krok ale nie je prekvapivý vzhľadom na veľmi limitovaný obsah. Zameriava sa totiž najmä na vlastnú tvorbu, no postupne by mala pridávať nové tituly.

V rámci zdieľania zariadení je možné využívať Apple TV+ až na šiestich zariadeniach. Filmy a seriály môžete pozerať bez reklamného prerušenia s možnosťou online aj offline. Dokonca aj filmoví nadšenci si prídu na svoje s možnosťou okamžitého nahliadnutia do zoznamu účinkujúcich či zobrazenia ďalších filmov jednotlivých hercov.

Najlepšia steamovacia služba
Apple TV+ pre mnohých aj zadarmo. Zdroj: apple.com

Novinky v streamovacích službách

Disney+

Nová služba Disney+ patrila medzi jedny z najočakávanejších. Svojím obsahom totiž zjednocuje Walt Disney Animation Studios, Pixar, Marvel Studios, Lucasfilm, 20th Century Fox, Blue Sky Studios a National Geographic. Ponuka je teda bohatá, no problémom je súčasná dostupnosť. Spustenie pre západnú Európu je naplánované až na 31. marca 2020. V zozname sprístupnených krajín však Slovensko ani po tomto dátume nenájdeme, a preto máme len hrubú predstavu, kedy skutočne dorazí k nám.

Cena je stanovená na 6,99 $, no taktiež si môžete zaplatiť 69,99 $ za ročné predplatné.

Najlepšia steamovacia služba
Oficiálna stránka Disney+ pre lokalitu USA. Zdroj: disney.com

Ghibli on HBO MAX

Dobrá správa pre milovníkov anime. V máji 2020 sa celá produkcia svetoznámeho štúdia Ghibli sprístupní na službe HBO MAX. Japonská spoločnosť bola spočiatku zásadne proti možnosti streamovania svojho obsahu, no nakoniec súhlasila. HBO MAX bude jediná oficiálna dostupná platforma pre ich tituly.

Nepotvrdené špekulácie uvádzajú, že cena za mesačné predplatné služby bude niekde medzi 15 až 17 dolármi. Pri tejto sume by patrila platforma medzi tie najdrahšie. No tak, ako cenovka, ani presný dátum sprístupnenia na Slovensku nie je známy, a tak nám neostáva nič iné, ako trpezlivo čakať.

Zrušenie pirátskych služieb

Kto by si nepozrel svoje obľúbené filmy a seriály zadarmo? Problémom však je, že to nie je tak celkom s „kostolným poriadkom“, a preto sa rozhodlo o vypnutí mnohých pirátskych služieb, ktoré nám túto možnosť poskytovali. Množstvo divákov, tak zostalo zo dňa na deň bez svojho obľúbeného zdroja zábavy a zdvihla sa veľká vlna odporu. No kým mnohí sa snažili o zbieranie hlasov a vypisovanie petícií, iní sa rozhodli pre predplatenie streamovacej služby. Štatistiky dokonca ukazujú, že počty predplatiteľov stúpajú. Celkovému pirátstvu sa ale predísť nedá, a tak aj naďalej služby evidujú podobné aktivity.

„V drvivej väčšine prípadov nám po nahlásení vychádzajú v ústrety a súbory zmažú,“ vysvetľuje P. Brožková, hovorkyňa HBO Europe. „To sa, bohužiaľ, netýka práve streamovacích služieb podobného typu. V týchto prípadoch býva takmer nemožné domôcť sa zmazania nahláseného videa,“ hovorí, pričom ďalej vysvetľuje, že je to predovšetkým z dôvodu, že daný súbor je uložený v zahraničí, teda mimo Európy a jej platnej legislatívy.

„Pravdepodobne neexistuje spôsob, ako podobným prípadom zabraňovať. Je však na nás, aby sme boli potenciálnemu zákazníkovi čo najdostupnejší aj s kvalitnou a širokou ponukou titulov,“ hovorí Brožková pre magazín interez.sk.

 

Diváci by boli ochotní platiť.

A presne to považuje množstvo konzumentov za kľúčové. Po zrušení nelegálnych služieb sa veľa divákov vyjadrilo, že by boli naozaj ochotní platiť za streamovacie služby, pokiaľ by na jednom mieste združovali všetko, a to za malý poplatok. To ale nie je možné, pretože takto trh nefunguje a nikdy fungovať nebude. Ba dokonca presne naopak. Do budúcna budú vznikať stále ďalšie a ďalšie platformy, a tak sa vojny o obsah a divákov ešte len začnú.

Zdroj: theverge.com, interez.sk, rewind.sk, yakube.sk, techbox.dennikn.sk, kombo.sk