Ako trojročný dostal od otca atlas sveta a vznikla láska na celý život. Precestoval Áziu, Afriku, Ameriku, ale aj kus Európy. Známy youtuber PPPíter nedávno vydal aj knižný bestseller Kde všade som (ne)zomrel, v ktorom vyrozprával svoje cestovateľské príbehy.


Vďaka YouTube, na ktorom uverejňuje komediálne aj cestovateľské videá v angličtine a kde ho sledujú desaťtisíce ľudí nielen zo Slovenska a Česka, ale aj zo zahraničia, sa stal PPPíter internetovou hviezdou. Jeho zmysel pre paródiu zaujal aj amerického youtubera Caseyho Neistata. V reálnom živote sa však mladý youtuber volá veľmi obyčajne, Peter Popluhár.

PPPíterovu knihu neobyčajných poviedok s názvom Kde všade som (ne)zomrel vydalo vydavateľstvo Ikar koncom minulého roka. Ide o veľmi originálny cestopis plný čierneho a drsného humoru, v ktorom spoznávame hypochondra Petra, jeho priateľku Sofiu a desiatky priateľských i nepriateľských obyvateľov troch kontinentov – Afriky, Južnej Ameriky a Ázie. „Sľubuje nám, že čoskoro budeme v nižšej polohe a nepríjemný odor určite pominie. Keby len bol tušil, ako sa mýlil. Sedím v druhom rade sedadiel a vedľa mňa sa krčí Sofia, takisto paralyzovaná neskutoč­ným smradom. Raz za čas tiež precedím popod nos frázu typu „Kedy sa to už skončí?!“ alebo „Takýto zápach som nikdy necítil.“ Robím to naschvál. Zdrojom smradu som totiž ja,“ píše PPPíter v knihe. Ani samotné vydavateľstvo nedokázalo odhadnúť úspech, aký kniha dosiahla už v prvých hodinách po spustení predaja. Prvých tisíc výtlačkov z PPPíterovho webu bolo vypredaných za prvých šesť hodín. Zvyšných štyritisíc sa na pultoch predajní neohrialo dlhšie ako dva týždne.

https://www.instagram.com/p/BpFZUWwl32m/?utm_source=ig_web_copy_link

Peter sa v jeho rozprávaní ocitá v hraničných situáciách v Kamerune, ktorý je na pokraji občianskej vojny, pokúša sa vyhnúť africkej korupcii a okrem extrémnych otráv jedlom sa mu podarí prežiť aj ťažký malarický záchvat. Smola sa mu skrátka v knihe lepí na päty. Na Slovensku sa jeho kniha stala jedným z bestsellerov roka 2018. O jeho potulky Afrikou prejavila záujem aj RTVS. Program patrí podľa štatistík medzi najsledovanejšie spomedzi programov verejnoprávnej televízie.

Okrem originálne napísaných príbehov má kniha perfektné grafické spracovanie a ilustrácie. Trio Dzive odviedlo skutočne dobrú prácu, s ktorou bol maximálne spokojný aj PPPíter. Napriek tomu, že youtuber na obálke knihy pózuje na púšti, nejde o africkú púšť. S fotografkou Vandou Samardžijovou sa vybral po dvoch hodinách spánku iba na Záhorie, kde sa nachádza jediná púšť na Slovensku.

 

autor: Klaudia Horvátová

foto: martinus