Ak sa už CD vášho obľúbeného interpreta nenachádza v slovenských obchodoch, čo je pomerne bežné, prichádza otázka: ,,Ako sa potom môžem k hudbe dostať legálnou cestou?” Niekoľko rokov dozadu by sa táto dilema mohla zdať neriešiteľná, no v dnešnej dobe s tým nie je najmenší problém. Problém je iba v ľuďoch samotných. Sú totiž príliš pohodlní, aby sa niekde zaregistrovali a nedajbože ešte vložili  informácie o ich platobnej karte. Jednou z najznámejších, a teda aj najpoužívanejších služieb slúžiacich na kupovanie hudby v tejto dobe je služba od spoločnosti Apple – iTunes Store. Známa je najmä u vlastníkov iPhonov, iPadov, iPodov či Macov, ale popularitu nestratila ani na druhej strane používateľov. Ak sa tí rozhodnú pre používanie inej služby, máme tu množstvo alternatív, napríklad obchod od Google – Google Play Store.

,,Najvyšší zisk na Slovensku sa stále dosahuje z CD nosičov.”

Služby fungujú na rovnakom princípe. Do svojho účtu vložíte údaje o kreditnej karte a pri kupovaní zadáte už iba heslo a hudba je vaša. Legálne. Skladby sú potom navždy uchované v cloude pod vaším účtom a z ktoréhokoľvek zariadenia ju môžete stiahnúť, ba dokonca aj streamovať. Ako nám však uviedla Shina z hudobnej skupiny Longital, najvyšší zisk na Slovensku sa stále dosahuje z CD nosičov: “Aj keď s hudbou v elektronickej podobe máme menšie výdavky, veľkú časť príjmov tvorí predaj CD na koncertoch a tam sa to nedá nahradiť ničím.” Je to preto, že si na nový trend ešte Slováci nestihli zvyknúť alebo jednoducho nechcú? “Podľa toho, s akou intenzitou sa vrátili napríklad vinyly naspäť na scénu sa zdá, že možné je všetko. Aj to, že tu s nami CD ešte nejaký ten čas zostanú,” dodala. To, že sa CD nosiče naďalej predávajú, potvrdil aj majiteľ vydavateľtva Ty Nikdy Josef Změlík. Hovorí, že predaj digitálnej hudby najbližšie dva roky stále neprekročí predaj klasických nosičov, časom sa to ale podľa neho zmení. „Myslím, že nastupujúca generácia poslucháčov si už nepotrpí na tom niečo fyzicky vlastniť a zbierať,“ okomentoval Změlík.

Počúvanie hudby cez internet

V prípade, že máte radi neustálu zmenu vašej hudobnej knižnice, a naďalej chcete počúvať legálne, na Slovensku je v ponuke už niekoľko streamovacích služieb. Medzi prvými sa u nás objavil Deezer, ktorý zožal väčšiu popularitu až po nedávno rozbehnutej spolupráci s Telekomom. Jeho prémiovú verziu môžete dostať zadarmo k niektorým z ponúkaných paušálov. Ak vám však táto služba nevyhovuje alebo nie ste zákazníkom Telekomu, je tu  mnoho iných konkurentov. Medzi najznámejších sa dostala  švédska služba Spotify. Na Slovensku je ešte len necelý rok, no za ten čas si stihla získať už niekoľko tisíc predplatiteľov, ktorých počet stále pribúda. Klienta si môžete stiahnuť na akýkoľvek typ smartfónu a samozrejme aj na PC. Privíta vás príjemné čierno-zelené prostredie ponúkajúce desiatky miliónov skladieb. O niečo neskôr prišli  služby ako Rdio či Google Play Music. Všetky  ponúkajú niekoľko verzií, vrátane bezplatnej. Tá samozrejme obsahuje nejaké obmedzenia. Spotify a Rdio napríklad ponúkajú prístup k celej knižnici zadarmo, ale iba na desktopovej verzii. V prípade mobilnej verzie švédska služba sprístupňuje prehrávanie hudby v shuffle móde a obmedzí poslucháča reklamami.

,,iTunes je niečo ako rádio, kde samotný obsah tvoríte vy alebo si vyberáte z množstva ponúkaných playlistov.”

V porovnaní so službou Rdio, ktorá bez predplatného pustí iba krátku ukážku pesničky to je ešte  prijateľné. Ďalšou z výhod je aj režim offline, ktorý vám do vášho zariadenia umožní uložiť akúkoľvek hudbu zadarmo. Svoj obľúbený album tak môžete počúvať kdekoľvek na cestách. Alternatívou týchto služieb, ktorá je však založená na úplne inom princípe, ako spomínané je iTunes Radio. Celá služba je totiž sprístupnená úplne zadarmo, no konkrétne pesničky si vybrať nemôžete. Ako už sám názov hovorí, ide o niečo ako rádio, kde samotný obsah tvoríte vy alebo si vyberáte z množstva ponúkaných playlistov. K dispozícií máte aj najnovšie albumy, ktoré len čakajú na vydanie.  Ako prví si tak môžete album vypočuť a rozhodnúť sa, či  ho kúpite. Malou komplikáciou pre vás je  potreba založiť americký účet iTunes  a to z dôvodu, že pre Slovensko ešte nie je služba sprístupnená. Po registrácii nájdete iTunes Radio v hudobnej zložke vášho iPhonu alebo v desktopovej verzii iTunes. Ostáva na vás, či sa rozhodnete pre jednu zo služieb  alebo si hudbu budete jednoducho kupovať.

Filmy a seriály

Na Slovensku sú dostupné viaceré služby s filmovým a seriálovým obsahom. Ivio ponúka okrem platenej aj bezplatnú verziu, kde je možné zadarmo sledovať vybraný obsah s reklamou. Videoslužby sa dajú využívať na počítačoch, v tabletoch či mobiloch. V niektorých prípadoch môžete dokonca sledovať obsah priamo v televízoroch, v takzvaných „smart TV”. Mnoho ľudí nie je naučených za filmy platiť a skôr si ich stiahujú. Na trhu už existuje mnoho možností ako sledovať legálny obsah za rozumné ceny. Navyše je to pohodlnejšie a mnohokrát sú filmy či seriály v lepšej kvalite.

Mnoho titulov, niektoré služby skôr do počtu

Služba Topfun ponúka stovky filmov v rôznych titulových kategóriách. Nájdete tu ako zahraničné tak aj  slovenské filmy. V mnohých prípadoch ide  o „béčkové“ či „céčkové“ tituly. Filmy pribúdajú postupne. Do kín sa ich počas tohto roka dostáva len zopár. Dostupné sú aj dva balíky – Start a Nonstop. Prvý stojí dve eurá a každý mesiac ponúka 50 filmov, ktoré sa postupne obmieňajú. Balík Nonstop ponúka za osem eur prístup k takmer celej knižnici titulov.  Na trhu fungujú aj služby od Apple a Google. Obe sa chvália tisíckami filmových či seriálových titulov. V obidvoch prípadoch si môžete filmy  zapožičať alebo kúpiť. Ceny sú však pomerne vysoké, vypožičanie stojí približne tri eurá. Cena neobmedzenej licencie vás pri nových filmoch vyjde okolo 15 eur. Výrazne lacnejšie možete získať staršie tituly, avšak absentujú pri nich české alebo slovenské titulky.

Niekedy aj bezplatne

Zaujímavou službou, ktorá okrem štandardného predplatného ponúka aj možnosť sledovať vybrané filmy zadarmo a  v priemernej kvalite je IVIO. Film bude obsahovať reklamné bloky, z ktorých  prevádzkovateľ služby platí za licencie k filmom. Svoju službu má aj platená stanica Filmbox. Za 4,90 eura mesačne, získate prístup k 300 titulom. Bonusom je i prístup k živému vysielaniu Filmboxu, DocuBoxu či iných staníc.

Vlastnú službu má aj Markíza, ktorá vrámci Voyo zamkla v minulých rokoch kompletne celý archív, neskôr od toho čiastočne upustila. Bezmála za šesťeurový mesačný poplatok ponúka napríklad predpremiéru svojich alebo zahraničných seriálov, ktoré väčšinou odvysiela aj niektorá z televízií Markízy. Nájdete tu aj desiatky zahraničných filmov či staršie seriály a relácie. Atraktívnou službou na trhu je HBO GO, ktorá ponúka množstvo filmov, seriálov a ďalší obsah. V službe nájdete mnoho známych titulov, ktoré si svoju kino premiéru odbili pomerne nedávno. HBO  ponúka aj svoje seriály, nájdete tu napríklad Game of Thrones. Služba je dostupná zadarmo alebo za minimálny poplatok k predplatnému HBO cez televízneho poskytovateľa. Samostatne sa zatiaľ objednať nedá, to by sa však malo v budúcnosti zmeniť.

 

Taylor Swift na Spotify končí

Toto rozhodnutie prišlo zo strany nahrávacej spoločnosti Big Machine, ktorá zastupuje Taylor Swift. Stalo sa tak týždeň po tom, čo vydala svoj najnovší album s názvom 1989. Spoločnosť pôvodne od Spotify žiadala, aby boli speváčkine albumy dostupné len platiacim zákazníkom tak, ako je to pri Beats Music a Rhapsody. Na túto možnosť ale v Spotify nepristúpili, a preto odstránili celý jej repertoár. Výnimkou sú single Eyes Open a Safe and Sound, ktoré naspievala s The Civil Wars a sú súčasťou soundtracku k filmu The Hunger Games.

Už v júli 2014 speváčka pre Wall Street Journal napísala: „Hudba je umenie a umenie je dôležité a vzácne. Dôležité a vzácne veci sú hodnotné, a preto by sa za ne malo platiť.“

Daniel Ek, výkonný riaditeľ a zakladateľ Spotify, na firemnom blogu zverejnil príspevok, v ktorom píše, že odchod speváčky ľutuje a dúfa, že zmení svoj názor. Neodpustil si dodať, že pri aktuálnom výplatnom systéme môžu najpočúvanejší umelci, medzi ktorých patrila aj Taylor Swift, zarobiť až 6 miliónov dolárov ročne. Vyzdvihol aj fakt, že po tomto kroku sa viacerí uchýlia radšej k pirátstvu než ku kúpeniu či už fyzickej alebo digitálnej podoby albumu 1989.

 

Krátky rozhovor nám poskytla Zuzana Piussi, slovenská režisérka a dokumentaristka, ktorá stojí aj za filmom Od Fica do Fica.

FILM: Krehká identita 1. Keď porovnáte klasické premietanie filmov v kinách a sprístupnenie určitého filmu za poplatok, v čom   sa tieto formy zásadne líšia? Má prípadne „premietanie“ na internete nejaké výhody?

 Internet má výhody v tom, že film uvidí veľa ľudí, ale bohužiaľ zadarmo, lebo tí šikovní si ho radšej ukradnú, to euro im za to stoji. Tak to bolo s mojím filmom, bol úplne všade, cez piano si ho zaplatilo už ani neviem koľko divákov….

 2. Keby Od Fica do Fica neodmietli premietať väčšie slovenské kiná, zverejňovali by ste film na internete aj tak?

 Po kinovej distribúcií sme mali v pláne film dať na internet.

 3. Preferujete vy osobne premietanie v kinách a následné vydanie filmu na DVD alebo sprístupnenie obsahu na internete (napríklad iTunes)? V čom vidíte budúcnosť?

 Dúfam, že kiná nezaniknú. A želala by som si, aby sa distribútorom oplatilo distribuovať aj iné filmy ako americké. Myslím, že DVD je mŕtve, aj keď ma prekvapilo koľko sa ich predalo, ale to bolo vďaka chalanovi,  ktorý nás na to nahovoril a postaral sa o to. Svoje filmy budem distribuovať na internete, pretože to je okrem festivalov jediná možnosť.

 

Filmové služby na Slovensku:

Topfun 2 € alebo 8 € za balík

iTunes Google Play Movies – od 1 € za titul

Ivio – zadarmo alebo od 1 € za titul

Filmbox Live – 4,90 €

Voyo – 5,99 €

HBO GO – väčšinou zadarmo k HBO

 

Streamovacie služby na Slovensku a ich mesačný poplatok:

Deezer (5,99 €)

Orange Music (8,90 €)

Spotify (5,99 €)

Google Play Music (5,49 €)

Rdio (6,99 €)

iTunes Radio – dostupný iba s US účtom (zadarmo)