Hovorené slovo nemusíme počúvať len cez rádio či audioknihy. Keďže podcasty stále napredujú, ponúkame vám tipy na niektoré z nich. Jeden vám prinesie najnovšie informácie z farmaceutického sveta, pri inom budete cítiť pokosenú trávu alebo vôňu kávy.

Rok 2020 bol v mnohých ohľadoch asi najhorším rokom, aký si pamätáme. Počas nekončiacich lockdownov nám nezostalo nič iné, len sa ponoriť do sveta filmov, seriálov, videí alebo počúvať podcasty. Vybrali sme pre vás 10 zvukových počinov, ktoré vznikli minulý rok na Slovensku i v zahraničí.

Vražedné psyché

Podcast rozoberá príbehy sériových vrahov a ponúka aj nahliadnutie do ich mysle. Vypočujte si, čo všetko sa skrýva za ich ohavnými činmi. Richard Mažonas, ktorý študuje na právnickej fakulte a po ukončení štúdia sa plánuje venovať trestnému právu, vás pútavým rozprávaním zavedie priamo do deja. Objasní tiež všetky aspekty zločinov a narušené myslenie vrahov. Spolu s jeho starým otcom, dlhoročným súdnym znalcom v oblasti psychiatrie MUDr. Svetozárom Drobom, nám odhalia tie najtemnejšie zákutia zločinov.

https://www.instagram.com/p/CG9a5zzJeTu/

Všetko, čo ste chceli vedieť o zvieratách

Patríte medzi milovníkov zvierat a chceli by ste vedieť čo najviac „pikantérií“ z ich života? Započúvajte sa do podcastu, vďaka ktorému sa napríklad dozviete, či sa oslovujú menami, aký je ich vzťah k alkoholu a drogám, či je penis naozaj len výsadou samcov. Ďalej môžete zistiť, aký je ich postoj k homosexualite a potratom, ale aj to, či používajú toaletný papier a dentálnu niť.

Bez receptu

Projekt dvoch farmaceutoch a zároveň kamarátoch, ktorí debatujú na rôzne medicínsko-farmaceutické témy. Takto by sa dal opísať jednou vetou podcast Bez receptu. Mladí muži sa snažia prispieť čo najmodernejšími a najpreskúmanejšími informáciami. Držia sa toho, čo odporúča svetová medicína, sledujú najvýznamnejšie klinické výskumy, a to všetko preto, aby sme sa vedeli lepšie orientovať v lekárni, ale aj na internete. Už názov podcastu napovedá tomu, že sa venujú problematike voľnopredajných liekov a výživovým doplnkom.

Čo chutí zdraviu?

Podcast, v ktorom vás lekári a odborníci na výživu presvedčia, že nielen láska, ale aj zdravie ide cez žalúdok. Chcete zistiť, aký je rozdiel medzi obezitou a nadváhou? Či je zdravšie byť chudý a fyzicky neaktívny, alebo aktívny s nadváhou? Toto a mnoho iných zaujímavých faktov z oblasti zdravia, sa môžete dozvedieť v podcaste od Slovenského olympijského a športového výboru. Neobcháza však ani tému stresu, fast foodov či dokonca cukrovky. Poznáte Čo chutí zdraviu?

Cieľovka

Podcast Cieľovka je venovaný všetkým, ktorých zaujíma marketing. Tvorí ho reklamná agentúra JANDL. Jej zamestnanci sa rozprávajú s pozvanými ľuďmi z praxe, vďaka ktorým sa dozviete veľa informácií z marketingu televízie, obchodného reťazca, banky či cestovnej kancelárie. Jedným z najpočúvanejších dielov je s marketingovým riaditeľom Heineken Slovensko Ronaldom Luptákom či priamo s kampaňovými postavami COOP Jednoty – bačom a honelníkom.

Roast different

Československý podcast o káve, kávovom priemysle, podnikaní a zaujímavých ľuďoch, ktorí sa snažia o zviditeľnenie výberovej kávy. To je Roast different. Káva už dávno nie je len surovina a nápoj, ktorý si spájame s ideálnym ránom. Za ostatné roky sa okolo nej vybudovala komunita ľudí a práve s nimi sa bude rozprávať Mário Adamčík, majiteľ a zakladateľ kaviarne black., ktorá sa z Trnavy presťahovala do Bratislavy. Podcast je o príbehoch hostí, nápadoch, podnikateľských skúsenostiach a aj o témach, ktoré niekedy možno nie sú príjemné, ale je dobré hovoriť o nich nahlas.

https://www.instagram.com/p/CFUmK7_BKyd/

Tráva a čiary

Vo futbalovom podcaste Tráva a čiary znejú osobné pohľady na súčasné dianie na ihrisku a tribúnach. Nečakajte žiadne exaktné taktické vedy, ale skôr krčmové taľafatky“ a výkriky spoza bránky. A ktovie, možno sa dozviete niečo aj o vašom klube, ktorý nikdy nič nevyhral. Tieto a veľa iných futbalových postrehov vám prinášajú dvaja futbaloví milovníci Zixo a Gari. Nimi čiastočne uzatvárame náš výber. Nasledujúce tipy sú na zahraničné podcasty.

Jak to bylo doopravdy

„Odhalujeme mýty, polopravdy, dezinformace či lži z naší historie,“ píše Český rozhlas o svojom podcaste. Táto veta nemohla byť výstižnejšia. Ak sa chcete dozvedieť, či bol prezident Masaryk potomkom Habsburgovcov, aké vznikali konšpiračné teórie okolo roku 1989 alebo či boli po 2. svetovej vojne potrestaní všetci zločinci, tento podcast je presne pre vás. Započúvajte sa do originálne spracovaných tém z minulosti.

Staying In With Emily and Kumail

Obľúbený pár celebrít Emily V. Gordon a Kumail Nanjiani sú tí praví, ktorí vám dajú tipy na to, ako prežiť obdobie pandémie. Emily má totiž chronické ochorenie, ktoré ju núti byť príležitostne v karanténe aj počas nepandemického obdobia. Pred tým, ako začala písať scenáre, sa stala terapeutkou. Ona a Nanjiani ponúkajú rady, ako prežiť karanténu, a to psychicky, fyzicky i emocionálne. Obaja sršia pozitívnou energiou, takže ak jej máte nedostatok a upadáte na duchu pre izoláciu, ste na správnom mieste.

Newcomers

Na začiatku 2020 nikto nemohol predvídať, že sa ocitneme v roku, ktorý bude plný sledovania filmov či seriálov z pohodlia domova alebo objavovania nových podcastov. Hoci mnohým neprial, ukázalo sa, že to bol ideálny čas na to, aby vznikol podcast Newcomers. Moderujú ho osobnosti z komediálneho priemyslu Nicole Byer a Lauren Lapkus. Dámy sa vo svojich podcastoch ujali bizarnej úlohy, a to sledovať každý jeden diel Hviezdnych vojen. Každý týždeň sa k nim pridá oddaný fanúšik filmovej série, ktorý im pomáha porozumieť tomu, čo v danej časti práve videli.

Zaujal vás náš výber a dáte niektorým podcastom šancu? Veríme, že áno. Nezabúdajte, že podcasty tvoríme aj v Atteliéri. Rovnako ako v našich článkoch, aj v nich sa venuje rôznym témam, ku ktorých si pozývame spolurečníkov. Niektorých z nich určite poznáte aj vy.