Platforma Roblox už nepatrí k nováčikom na trhu, jej popularita stále narastá. V súčasnosti má už okolo 100 miliónov stiahnutí.

Roblox prišiel oficiálne na trh v roku 2006 a ide o pomerne rozsiahlu online platformu. Predstavuje zbierku viac ako 50 miliónov hier. Tie vytvárajú samotní používatelia a sú dostupné na počítačoch, herných konzolách, smartfónoch, ale aj na tabletoch. Aplikácia disponuje aj sociálnymi funkciami, ktorými je napríklad možnosť pridať si priateľov a spoločne s nimi četovať počas hrania.

Každý hráč si po prvom spustení platformy zvolí vlastného avatara. Podľa počiatočného obmedzeného rozpočtu si ďalej môže zabezpečiť aj virtuálny domov v hrách, ktoré touto možnosťou disponujú. Dodatočné zariadenie bydliska či vylepšenie vzhľadu a oblečenia si vyžaduje ďalšie peniaze. V Robloxe existuje virtuálna mena nazývaná rubox. Ak chcete, aby váš avatar vyzeral čo najštýlovejšie, budete musieť investovať časť zo svojich vlastných peňazí. Za každé jedno euro získate 100 ruboxov.

Kto ťa stvoril, Roblox?

David Baszucki a Erik Cassel sú dve najvýznamnejšie mená, ktoré stoja za existenciou aplikácie určenej nielen na tvorbu hier. Títo páni mali veľké sny o vytvorení virtuálneho sveta podľa svojich vlastných požiadaviek. Obaja navštevovali rôzne školy a okrem informatiky študovali aj inžinierstvo. Rok 2004 bol pre týchto pánov prelomovým, pretože začali pracovať na prototype Robloxu, ktorého prvotný názov bol Dynablocks.

Po rokoch vývoja sa rozhodli zmeniť Dynablocks na Roblox. Názov vznikol kombináciou anglických slov, ktoré v slovenskom znení označujú robotov a bloky. Po tejto zmene začala platforma získavať čoraz viac hráčov, bolo však potrebné pridať ďalšie aktualizácie. Pamätným dátumom pre túto spoločnosť je aj 11. február 2013, kedy jeden zo zakladateľov, Erik Cassel, zomrel na rakovinu. Stovky hráčov oblieklo svoje postavičky do podoby avatara Cassela, aby vzdali hold jeho prínosu pre túto komunitu.

Roblox platforma na tvorbu hier
Roblox je príčinou, pre ktorú niektorí hráči odchádzajú od Minecraftu. Zdroj: reprofoto Klaudia Mikolášová

Tvorcom môže byť každý

Niektoré z vytvorených hier v rámci Robloxu zažívajú veľkú slávu. Medzi najpopulárnejšie z nich patrí jednoznačne Adopt Me. Je to simulátor starania sa o domáce zvieratá, v ktorom si máte možnosť kúpiť virtuálnych maznáčikov a následne sa o nich starať. Minulý rok v apríli mala táto hra viac ako 1,6 milióna aktívnych hráčov. Druhým vysoko populárnym titulom je Brookhave.

Roblox ponúka mladým ľuďom priestor a spôsob, akým môžu ukázať svetu svoje vlastné herné nápady. Používateľom poskytuje sadu nástrojov na tvorbu hier. Náročnosť ich využívania je prispôsobená tak, aby ich dokázal používať takmer každý vrátane detí. Hry využívajú skriptovací jazyk Lua, ktorý sa učí ľahšie než väčšina ostatných programovacích jazykov.

Táto aplikácia taktiež poskytuje fórum pre každého, kto by pri tvorbe hier potreboval riešiť prípadné problémy. Zároveň sa môžete priučiť aj nové zručnosti či získať tipy a triky od ostatných. Vďaka Robloxu sa pri tvorbe hier nemusíte obávať logistiky, ako napríklad nastavenia serveru. Hru si jednoducho vyrobíte a následne ju ostatní hráči môžu hrať.

Roblox platforma na tvorbu hier
Pôvodným zámerom hry bolo predstieranie hráčov, že sú rodičmi, ktorí si adoptujú dieťa. Zdroj: reprofoto Klaudia Mikolášová

Roblox a jeho blízka budúcnosť

Spoločnosť bola od svojho založenia zaradená medzi platformy pre špeciálne publikum, ktorým sú deti. Vo svojich počiatkoch zostala relatívne nepovšimnutá, postupne sa ale rozrastala. Začala podporovať aj mladých vývojárov distribuujúcich hry, ktoré vytvárajú prostredníctvom Robloxu.

Platforma má v súčasnosti svoje vlastné tituly, vývojárov a dokonca aj konferencie. Vďaka oceneniam, ktoré v súčasnosti získava, sa z mnohých tvorcov stávajú optimisti. Zakladateľom sa v budúcnosti pravdepodobne dostane širšieho uznania. Vo všeobecnosti je pre ľudí Roblox najlepšia platforma na tvorbu hier za posledné desaťročie.

5 hviezdičiek od používateľov

Roblox, platforma na tvorbu a hranie hier, zožala v našom malom prieskume medzi slovenskými používateľmi veľký úspech. Adam, ktorý ju využíva už takmer štyri roky, do nej investoval nielen veľa peňazí, ale aj množstvo svojho voľného času. Roblox je podľa neho skvelý a na svoje si tam príde každá veková skupina.

„Prekážajú mi len dve veci. Prvou z nich je, že pri používaní tejto aplikácie sa mi veľmi rýchlo vybije batéria. Okrem toho je robux aj finančne náročný, no napriek tomu ho hodnotím piatimi hviezdičkami. V aplikácii sa nájdu aj nevhodné hry, pretože ľudia, ktorí používajú Roblox, sú tými, ktorí ho v podstate aj tvoria. Napriek tomu sa platforma snaží filtrovať vulgárne či inak nevhodné prvky,“ doplnil tvorca hier Adam.

K pozitívnym ohlasom sa pridala aj ženská zástupkyňa Michaela: „Roblox disponuje veľkým množstvom zábavných hier, ktoré môžete neobmedzene hrať. Páči sa mi možnosť meniť vzhľad svojho avatara a zarábať robuxy, ktoré následne môžem využiť na vylepšenie tejto virtuálnej postavy.“