19679
Aktuálne číslo magazínu Eva

Redakcia časopisu Eva sa podobne ako iné významné slovenské periodiká nachádza v našom hlavnom meste. Po hodinovej ceste vlakom a následnom zorientovaní sa na Hlavnej stanici sme niekoľko minút od stretnutia s redakciou jedného z najznámejších ženských magazínov na Slovensku. Vo vopred dohodnutom čase vstupujeme do spojenej budovy vydavateľstva Ringier Axel Springer, ktoré okrem Evy vydáva i ďalšie mesačníky a denníky. Na recepcii stretávame sympatickú vedúcu redaktorku publicistiky Timeu Keresztényiovú. Po úvodnom zoznámení a vysvetlení toho, o čo vlastne máme v ich redakcii záujem, spoločne prechádzame do útrob obľúbeného ženského mesačníka. Redakciu Evy sme navštívili v bežný pracovný deň. Zastihli sme i jej šéfredaktorku Katarínu Patvarošovú, ktorá nás milo privítala a predstavila nám jednotlivé oddelenia redakcie. Máme chvíľku na to, aby sme sa stihli rozhliadnuť a všimnúť si nemalú elegantnú miestnosť, v ktorej sídlia redaktori jednotlivých rubrík časopisu. To nás už šéfredaktorka Evy pozýva do svojej pracovne, ktorá je od redakcie samostatne oddelená.

„Nejde o to, ako často sa redaktor nachádza v redakcii, ale ako veľmi mu na jeho príbehu záleží a čo všetko je ochotný doň vložiť.”

Práca obrazovej redaktorky
Práca obrazovej redaktorky

Výber tém je základ

Keďže príprava tohto ženského periodika je mesačný proces, snažili sme sa za jeden deň pochopiť jeho celomesačný priebeh. Zisťujeme, že tvorba časopisu, v ktorom sa jednotlivé témy pravidelne opakujú, musí byť o pocite. Dôležitý je nápad a schopnosť byť otvorený možnostiam, ktoré život ponúka. Počas nášho rozhovoru sa dozvedáme, ako funguje práca redaktora v časopise s mesačnou periodicitou. V mnohých prípadoch redaktor nemusí byť v práci každý deň. Nejde o to, ako často je v redakcii, ale ako veľmi mu na jeho príbehu záleží a čo všetko je ochotný doň vložiť. Po dôkladnom vysvetlení a schválení tém ich článkov sa venujú svojej práci prevažne doma a redakciu navštevujú priebežne.

„Cesty svetom za hercami či spevákmi si rozdeľujú podľa toho, kto cestoval naposledy a jednohlasne sa zhodujú, že to patrí k ich najväčším zážitkom.”

Počas jednotlivých dní každého mesiaca, kedy magazín vychádza, musí redakcia na čele so šéfredaktorkou rozhodnúť o tom, ktoré témy a ľudia sú pre dané číslo vhodné. Toto rozhodnutie zväčša závisí od súčasných trendov, ročného obdobia či vkusu redaktorky. Po výstižnom rozhovore prechádzame spoločne k stolu vedúcej publicistiky, kde uvažujeme o výbere osobností na fotenie do ďalšieho čísla. Redaktorky nás naozaj milo prekvapili a všetky naše nápady si podrobne vypočuli. Potom už zostávame s Timeou samy a dozvedáme sa zákulisné informácie zo života v ženskom časopise, ktorý je podľa jej vlastných slov krásny.

Keď ženy tvoria

Timea Keresztényiová - vedúca publicistiky
Timea Keresztényiová – vedúca publicistiky

„Všetky textové úpravy robíme v systéme incopy,“ vysvetľuje. Druhý systém Content Station zase slúži na zobrazovanie obrazového materiálu a je výhodný práve v tom, že pri konečnom zalamovaní čísla vidieť na ploche všetky strany časopisu. Takto sa môže predísť napríklad opakovaniu obrázkov či nadpisov.

Nikto nie je neomylný, ani redaktorky Evy, a z času na čas sa stane, že to niektorá prepískne. „V tom prípade mením, vyhadzujem, som zlá,“ žmurkne na nás Timea, ale krútiac hlavou dodáva, že sú to ojedinelé prípady. Kde niet kolektívneho ducha, tam niet priateľstva a práve na ňom si redakcia zakladá. V praxi to znamená, že redaktorky nie sú obmedzované a píšu si, o čom len chcú, od kampane najnovšej voňavky až po skutočné príbehy, veľakrát ich vlastné. Každá má rozhodenú svoju sieť priateliek a známych, takže keď čítate „podľa mojej priateľky Mirky…“, nejaká Mirka určite existuje. Vymýšľanie príbehov má červenú, o zážitky sa s nimi často delia cez email aj nadšené čitateľky. Každodennej inšpirácie je viac než dosť, pokiaľ človek chodí s otvorenými očami. Zdá sa, že v Eve o ňu nemajú núdzu. „Každý mesiac mi prídu úžasne spracované rozhovory a témy, z ktorých sa snažím vytvoriť najrozmanitejšiu kyticu do aktuálneho čísla. Niekedy mám sama problém dodržať stanovený počet strán, pretože mi chodí naozaj veľa skvelých, publikovateľných textov,“ usmieva sa Patvarošová.

„Cesty svetom za hercami či spevákmi si rozdeľujú podľa toho, kto cestoval naposledy a jednohlasne sa zhodujú, že to patrí k ich najväčším zážitkom.”

Spoznávanie sveta a stretnutia

Šéfrdaktorka Evy Katarína Patvarošová
Šéfrdaktorka Evy Katarína Patvarošová

Okrem bežnej participácie respondentov „z ulice“ sa zvykne redakcii naskytnúť príležitosť, aká sa berie všetkými desiatimi -­ rozhovory s hviezdami. A to nie s hocijakými. Redaktorky mali tú česť stretnúť sa so zvučnými menami ako Beyoncé, Heidi Klum či Nicole Kidman. Interview zväčša prebieha spôsobom „ozveme sa ti a ty si na nás vyhradíš chvíľu času”.

So svetovo známymi osobnosťami to však funguje opačne. Počas predstavovania nového produktu cez parfém, oblečenie, kozmetiku až po televíznu šou,­ majú agentúry za úlohu ponúknuť tú­-ktorú celebritu svetovým médiám. Zo slovenských si najčastejšie vyberajú práve Evu. „Zavolajú nám do redakcie s tým, že je možnosť spraviť rozhovor, povedzme, s Beyoncé v New Yorku, v taký deň. A je na nás, či súhlasíme alebo nie.“ vysvetľuje nám Timea. „Niekedy sa stáva, že si nás vyberú ako jediné médium zo Slovenska, vtedy je to pre nás veľká česť.“ Cesty svetom za hercami či spevákmi si rozdeľujú podľa toho, kto cestoval naposledy a jednohlasne sa zhodujú, že to patrí k ich najväčším zážitkom. Aj keď občas natrafia na hviezdne maniere, kedy im celebrita z nepochopiteľných príčin odmietne poskytnúť fotku alebo sa vôbec nedostaví, stretnutie s medzinárodne uznávanými osobnosťami je však pre každého redaktora veľká skúsenosť. Počas jedného dňa v Eve sme zistili, že ženský časopis nie je vždy len o ženách, ale hlavne o tom, ako viesť čo najlepší život.

Pri originálnej titulkovej koláži s redaktorkou módy (prvá zľava), s vedúcou redaktorkou publicistiky (v strede) a šéfredaktorkou Evy (druhá sprava)
Pri originálnej titulkovej koláži s redaktorkou módy (prvá zľava), s vedúcou redaktorkou publicistiky (v strede) a šéfredaktorkou Evy (druhá sprava)

Zaujímavosti z redakcie:

Obľúbené rubriky časopisu -­ lifestylové články – vznikajú výhradne na základe rozhovorov a stretnutí s bežnými ľuďmi a priateľmi redaktoriek. Ich skutočnú totožnosť a presné okolnosti ich príbehov udržiava redakcia v tajnosti.

Zloženie redakcie Evy sa podieľa i na vzniku časopisu Madam Eva, ktorá je serióznejšia a rieši vážnejšie témy.

Časopis už niekoľko rokov udáva módny trend medzi ženami rôznych vekových kategórií. Najčastejšie čitateľky Evy majú 18 rokov.

Redaktorky publicistiky trávia v redakcii približne polovicu ich pracovného času.

Obsah časopisu musí byť dokončený dva týždne pred jeho vydaním.

Magazín Eva vychádza už štyridsiaty siedmy rok.

_____________________________________
Autor: Alžbeta Čelešová, Romana Haluščíková
Foto: Romana Haluščíková, archív redakcie