Najspoľahlivejšie a najlepšie mobilné navigácie disponujú rôznymi funkciami, výhodami aj nevýhodami. Prinášame vám prehľad týchto aplikácií na trhu.

V dnešnom technologicky vyspelom svete, kedy veda stále napreduje, dokážeme naše mobilné telefóny využiť ako autentickú náhradu za drahé navigácie v autách. K dispozícii pritom máme širokú škálu aplikácií, ktoré nás dokážu úspešne priviesť do cieľa.

Mapy Google

V súčasnosti ide o najobľúbenejšiu aplikáciu na prezeranie máp. Okrem toho, že disponuje množstvom detailných informácií o všetkých mestách, máme tiež možnosť využiť obľúbenú funkciu Street View. Mapy Google navigujú spoľahlivo a presne, nechýbajú jej ani informácie o aktuálnej situácii pred vami.

Môžete ich využívať ako v online, tak aj v offline režime. Konkrétne úseky ciest si jednoducho stiahnete a uložíte do vášho zariadenia. Platnosť stiahnutých máp je však obmedzená na 30 dní. Mobilná navigácia je dostupná pre majiteľov smartfónov s operačným systémom Android v Google Play a pre vlastníkov zariadení s iOS v App Store.

najlepšie mobilné navigácie
Skvelou výhodou aplikácie Mapy Google je možnosť prezerania si najzaujímavejších lokalít v okolí trasy. Zdroj: pixabay.com

Minulý rok začal Google s vylepšeniami používateľského prostredia, ktoré postupne približujú aplikáciu súčasnému dizajnovému štýlu spoločnosti. Nedávno sme mali možnosť vidieť zmenu pri zobrazení režimu Street View, firma tak nepochybne pokračuje s úpravami aj tento rok.

Na rad prichádza aj vylepšenie úvodnej obrazovky s voľbou trasy, ktoré je momentálne len v testovacej fáze. Vývojári zjednotili políčka pre zadávanie lokalít. Namiesto jednoliatej bielej karty tak v novej verzii nájdete podobu plávajúceho okna nad mapou.

Zmizlo tlačidlo pre výber typu dopravy. Voľba medzi autom, verejnou dopravou či chôdzou teraz prebieha na výsuvnej karte zo spodného okraja displeja. Na úvodnej obrazovke sa do popredia dostala možnosť, prostredníctvom ktorej je možné napríklad zakázať plánovanie trasy cez mýtne úseky či diaľnice.

Sygic

Táto pôvodom slovenská aplikácia je najsťahovanejšou navigáciou vôbec. Charakteristickým znakom, ktorým disponuje, sú pravidelne aktualizované mapy, a to minimálne dvakrát do roka. Disponuje funkciami, ako je napríklad detailné navigovanie, hlasové pokyny s hovorenými názvami ulíc, alternatívne trasy či obmedzenia rýchlosti.

Rovnako, ako Mapy Google, aj táto aplikácia ponúka možnosť stiahnutia máp priamo do mobilu a využívať navigáciu aj bez internetového pripojenia. Jednoduché a úspešné navigovanie do cieľa podporuje aj zaujímavá funkcia predvídania dopravných zdržaní, ktorá funguje aj bez internetového pripojenia. Dáta totiž čerpá z histórie dopravnej situácie z posledných rokov.

najlepšie mobilné navigácie
Sygic oznámil novinku, jeho off-line GPS navigácia je dostupná pre systém Android Auto. Zdroj: sygic.com

Novinkou navigácie Sygic je dostupnosť v systéme Android Auto. Pre vodičov, ktorí sú majiteľmi smartfónov s Androidom, ide o jednu z najočakávanejších funkcií. Prepojenie s CarPlay, nočný vzhľad alebo informácie o radaroch či rýchlostných kamerách ale nie sú zadarmo. Pri iOS aj pri Androide si môžete vybrať z troch balíkov licencií s rôznymi možnosťami za cenu od 9,99 € až po 19,99 €.

K ďalším zaujímavým funkciám zaraďujeme rýchlostné upozornenia pri prekročení či zmene maximálnej rýchlosti, prediktívny výpočet trasy, ktorý predvída dopravnú situáciu, či asistenta jazdných pruhov.

Waze

Medzi najlepšie mobilné navigácie patrí aj Waze, ktorá vznikla v roku 2008 ako nezávislá spoločnosť. Neskôr ju v roku 2013 kúpil Google, no stále ide o samostatnú technológiu z mapového softvéru spoločnosti Google. Funguje rovnako, ako akýkoľvek iný navigačný systém.

Aplikácia ponúka pokročilejšie funkcie, ako sú detailné hlasové pokyny, aktuálne dopravné informácie či cestné výstrahy špecifické pre konkrétne miesto. Tieto výstrahy môžu pridávať používatelia Waze, nazývaní tiež Wazeri. Okrem toho majú možnosť prispievať aktuálnymi cenami paliva na čerpacej stanici, na ktorej práve tankovali.

najlepšie mobilné navigácie
Waze na základe informácií od používateľov pridáva výstrahy o dopravných nehodách či iných situáciách na cestách. Zdroj: waze.com

Na mape okrem iného začali pribúdať veľké ikony s logami obchodov. Nedávno začala navigácia poskytovať aj pohodlnú integráciu s hudobnou službou Spotify, keďže množstvo používateľov v aute využíva tieto dve aplikácie súčasne.

Aby ste však počas jazdy nemuseli sťahovať notifikačnú lištu pre prepínanie skladieb, k dispozícii máte šikovný widget priamo na displeji. Waze taktiež ponúka možnosť zmeniť hlas navigácie, čo oceníte najmä pri rôznych známych hercoch či osobnostiach.

HERE WeGo

Pyšným vývojárom aplikácie je spoločnosť Nokia. HERE WeGo je dostupná zadarmo a taktiež patrí medzi najlepšie mobilné navigácie. HERE WeGo svojim používateľom ponúka najčerstvejšie informácie o stave ciest, upozornenia o kolónach či iných nástrahách.

K dispozícii sú aj off-line mapy, ktoré sa dajú stiahnuť do mobilu a následne využívať bez pripojenia k internetu. Táto možnosť bola silným marketingovým ťahákom v roku 2012, kedy navigácia začínala, stále sa však teší veľkej popularite medzi používateľmi.

najlepšie mobilné navigácie
Mobilná navigácia HERE WeGo sa pôvodne volala HERE Maps. Premenovala sa až neskôr. Zdroj: pixabay.com

Aplikácia je ozvláštnená podporou taxi služieb, spolujazdou BlaBlaCar či možnosťou vyhliadkových túr po meste. Dostupná je aj funkcia, ktorá zobrazí možnosti parkovania mimo ulice, pokiaľ sa nachádzate jeden kilometer od cieľa. Výhodou tejto služby je, že na rozdiel od iných navigácií ju HERE WeGo ponúka zadarmo.

Najnovšie aktualizácie pridávajú aj základné informácie o verejnej doprave vo viacerých mestách. Mapy sú aktualizované každý mesiac, preto máte istotu, že sa pohybujete vždy po aktuálnych trasách.