My sme sa zúčastnili v poradí druhej exkurzie, ktorá začínala návštevou dabingového štúdia Dimas. Dozvedeli sme sa, že zo Slovenska sú jediné štúdio, ktoré má všetky licencie. Znamená to, že smú napríklad upravovať zvuk, robiť kino dabingy, ale aj dabing do televízie. Často je to náročný proces, zvládaný v rekordne rýchlom čase. Film poslaný z USA musia preložiť, upraviť, nadabovať, zosynchronizovať, vyčistiť zvuky, atď. A netrvá to dlhšie než pár týždňov. Ich prácu môžete počuť v rozprávkach ako Rio, Turbo, Ja zloduch a iné.

IMG_7618
Kvalitný dabing si vyžaduje kvalitnú techniku.

Ďalšou zastávkou nášho autobusu bola TV Markíza, kde sme objavovali priestory Hlavných správ, Telerána, ale aj oblasť postprodukcie. Väčšinu študentov prekvapili pomerne malé priestory, ktoré očividne opticky rozširuje kamera. To nás však neodradilo od skúšania redaktorských stoličiek pred kamerou. Samotnými redaktormi sa to tam nehemžilo, doobeda sú všetci v teréne a pripravujú témy na večer.

IMG_7710
Vysnívané miesto FMK študenta?

Po obednej prestávke sme zamierili na miesto, kde sa vychovávajú budúce talenty. Je ním základná umelecká škola Jána Albrechta. Predstavili nám niekoľko študentských výtvorov a dozvedeli sme sa, že chystajú nový odbor audiovizuálnej a multimediálnej tvorby. Je to jeden z dôkazov, že  umením už nie je len kreslenie na plátno, spev, či hra na nejaký nástroj. Na prvý pohľad obyčajná škola, sa možno pre niektorých stala vysnívanou školou pre budúce ratolesti masmediálcov. Vybavenie majú porovnateľné s tým naším, viď fotka.

IMG_7857

Čerešničkou programu bola návšteva rádia Expres. Bolo to príjemné osvieženie po dlhom dni, vďaka dobrej nálade redaktorov a príjemným priestorom ladeným, samozrejme, do oranžovej farby. Keď sme vošli do hlavnej vysielacej miestnosti, uvedomili sme si ťažkú i zábavnú prácu v rádiu. Skúsený moderátor rozprával do mikrofónu aj s húfom študentov za chrbtom, pričom sa stále usmieval. Pohľad na zložitú techniku pod prstami rýchlo rozprávajúceho moderátora, zrejme vystrašil nejedného študenta. Vďaka podobným exkurziám každý zistí, že práca v médiu nie je pre amatérov. Preto odporúčame chopiť sa najbližšej šance navštíviť médiá,  upraviť si idealistické predstavy a začať na sebe pracovať.

IMG_7940
„Keep calm“

Autor foto: Ivana Vyšná