Môže v boji proti hlboko zakoreneným názorom pomôcť mediálna osveta? Predstavíme vám 7 slovenských podcastov, ktoré svojim jedinečným obsahom a myšlienkami búrajú zaužívané stereotypy.

Podľa výsledkov prieskumu denníka SME za rok 2020, počúva podcasty najviac poslucháčov medzi mladými ľuďmi do 35 rokov. Denník SME za mesiac september 2021 zaznamenal takmer 2 milióny prehratí.

Témy, ktoré polarizujú spoločnosť sú medzi nimi na dennom poriadku. Rôznorodé názory nás bezprostredne obklopujú a stretávame sa s nimi v škole, práci, na ulici či v obchode. Je však vôbec možné so zaužívanými predsudkami bojovať?

1. Odsúdení na neúspech

Podcast bol vytvorený denníkom SME v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození. Vykresľuje reálnu podobu života Rómov na Slovensku, ktorá sa počúva veľmi neľahko. Sprevádzajúcou moderátorkou je Zuzana Kovačič Hanzelová, ktorá vás vtiahne do života Rómov na Slovensku. Tak ako my, aj Hanzelová sa vo svojej novinárskej profesii stretla s nesmiernym počtom negatívne podfarbených názorov na Rómov.

Každá epizóda sa zaoberá konkrétnym problémom, ktorému Rómovia čelia. Hanzelová rozoberá bývanie, školstvo, štátny prístup k rómskym deťom, generačnú chudobu a tiež aj izoláciu Rómov od majority.

Podcast Odsúdení na neúspech rozoberá problematiku života Rómov na Slovensku. Zdroj: Spotify

2. Sabo Sebou

Podcast rádia Expres moderuje Michal Sabo, ktorý je známy aj vďaka enviromentálnemu aktivizmu. V obsahu vieme nájsť široký prehľad názorov ohľadom rôznych spoločensky aktuálnych tém, ktoré poslucháča prinútia zamyslieť sa nad konvenčným fungovaním sveta.

Sabo upriamuje svoju pozornosť okrem klimatickej zmeny aj na široké spoločenské témy, pričom prizvaní hostia aktívne odpovedajú na otázky a diskutujú.  Témy, ktoré Sabo otvára sú načasované podľa aktuálnosti. Venuje sa tiež dlhodobo tabuizovaným témam, napríklad depresii či LGBTQ+ komunitue.

Michal Sabo sa aktívne venuje klimatickej kríze na Slovensku. Zdroj: Spotify

3. V ženskom rode

Vychádza pravidelne od roku 2019 pod hlavičkou Denníka N. Sprevádzajúcou moderátorkou je Katarína Strýčková. Hlavnou myšlienkou vzniku tohto projektu bolo posilniť hlas žien v slovenskej spoločnosti. Nahrávky vznikli vo forme rozhovorov s inšpiratívnymi ženami.

Obsah sa zoberá aktuálnymi spoločenskými témami, napríklad diskrimináciou žien v rodine a kariére či generačne odovzdávanými rodovými stereotypmi. Fanúšikovia majú možnosť nájsť v policiach kníhkupectiev dokonca aj rovnomennú knižnú publikáciu. Môžu sa tak začítať do podnetných diskusií s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, Magdou Vášaryovou, Ivetou Radičovou a mnohými ďalšími.

Podcast v ženskom rode je zameraný na posilnenie ženského hlasu v spoločnosti. Zdroj: Spotify

4. Ľudskosť

Nasledujúce dielo je opäť výtvorom denníka SME, moderuje ho redaktorka Barbora Mareková pričom nové epizódy vychádzajú pravidelne každy štvrtok. Jeho hlavnou témou je duševné zdravie a vonkajšie vplyvy, ktoré ho formujú.

Podcasty sa vedú formou dialógov a životných príbehov ľudí, ktorí sa stretli s neľahkými životnými situáciami. Svoje príbehy zdieľajú aj známe tváre, napríklad moderátor Viktor Vincze, novinár Adam Valček alebo aj bývalý župan Pavol Frešo. Poslucháči majú možnosť započúvať sa do nevšedného, no zároveň hĺbavého pohľadu do ľudskej duše.

Podcast o duševnom zdraví ľudskosť vychádza pravidelne každý štvrtok. Zdroj: Spotify

5. Nevyhorení

Nasledujúci podcast zastrešuje známy biznis magazín Forbes. Moderuje ho redaktorka Zuzana Matuščáková a nové epizódy vychádzajú každý druhý utorok.

Podcast Nevyhorení vás prevedie témami ohľadom duševného zdravia, blahobytu a pohody. Čo ho robí odlišným? Svoju jedinečnosť dokazuje v diskutovaných témach, ktoré sa zaoberajú pracovným prostredím.

Prečo je pocit duševného blahobytu tak dôležitý? Vplýva toxická pozitivita na ľudskú psychiku? Aký je vplyv digitálnej doby na psychické zdravie? Pokiaľ chcete poznať odpovede na tieto ale aj ďalšie otázky, tak viete kde máte hľadať.

Duševné zdravie je dôležité aj v pracovnom prostredí. Zdroj: Spotify

6. Rozhovory ZKH

Ďalší atraktívny podcast z dielne denníka SME, ktorý opäť moderuje redaktorka Zuzana Kovačič Hanzelová. Prebieha formou diskusnej relácie, do ktorej sú pravidelne pozývaní zaujímaví hostia.

Rozhovory ZKH sa zameriavajú na slovenské politické a tiež spoločenské témy. Radí sa k jedným z najúspešnejších formátov denníka SME. O úspechu svedčia aj mesačné čísla, ktoré pukazujú na viac ako 200-tisíc vypočutí. Pravidelne vychádzajú aj vo forme videorozhovorov, ktoré sú dostupné na platforme Youtube.

Zuzana Kovačič Hanzelová si do svojej relácie pravidelne pozýva zaujímavých hostí. Zdroj: Spotify

7. Disinfo report

Aktuality.sk v spojení s projektom infosecurity.sk vytvorili prostredie, v ktorom sa pravidelne venujú dezinformáciám, hoaxom a propagande.

V čom tento koncept môže zmeniť zaužívané názory? Podľahnúť ľahko šíreným neovereným informáciam je veľmi jednoduché. Podcast je jediný svojho druhu na Slovensku a poslucháčov ľudsky oboznamuje s nástrahami online priestoru.

Medzi témami sa neobjavuje len slovenská dezinformačná scéna. Spomínajú tiež aj problémy, ktorým čelia vlády v zahraničí. Ako príklad môžeme spomenúť vplyv propagandy v Číne alebo Rusku.

Disinfo report je jedinečný podcast o dezinformáciách, hoaxoch a propagande. Zdroj: Spotify