V hernom priemysle sa v poslednej dobe rozbehli prerábky, ktorými sa vývojári snažia staršie hry prispôsobiť novým technológiám.

Určite ste sa už v hernom biznise stretli so slovami remake alebo remaster. Ide o synonymá, alebo má každé svoj vlastný význam?

Remake znamená vytvorenie úplne novej hry založenej na pôvodnej myšlienke. Dá sa však dosiahnuť dvoma spôsobmi. Môže to byť prestavba pomocou moderných technológií, kedy sa do hry pridajú nové modifikácie, ovládacie prvky alebo dizajn.

Druhou možnosťou je okrem pridania moderných technológií vytvoriť zmeny v prevedení. Do príbehov, ktoré obsahujú pôvodnú hudbu alebo prostredie sa pridávajú cutscény, efekty alebo nový obsah. Môžu to byť napríklad nové zbrane či mapy.

Rozdiel medzi remakom a remasterom. Zdroj: Reddit.com/metalgearsolid
Remakom sa vytvorí nová hra. Remaster zväčša predstavuje grafické vylepšenie. Zdroj: Reddit.com/metalgearsolid

Pomocou remasteru sa v pôvodnej hre zvyčajne len aktualizuje kód, aby hra dokázala fungovať na modernom hardvéri. Často prináša nové grafické vylepšenia, ale ako celok nič nemení ani neupravuje. Vývojári ním teda dosiahnu, že hra nevyzerá ako jeden veľký rozpixelovaný obraz na vašom novom počítači.

Nižšie vám prinášame 9 hier, ktorým vývojári v poslednej dobe dopriali oživenie práve v podobe spomínaného remaku alebo remasteru.

1. Crash Bandicoot N.Sane Trilogy

Herná trilógia bola vyvinutá v roku 2017. Ide o platformovú hru, ktorá vznikla ako remaster prvých troch častí – Crash Bandicoot, Cortex Strikes Back a Warped. Každá hra z trilógie obsahuje Crasha Bandicoota, ktorého cieľom je zastaviť nepriateľa Dr. Neo Cortexa pred ovládnutím sveta. Hráči prechádzajú úrovne umiestnené v rôznych prostrediach plných pascí, nepriateľov a truhlíc s ovocím či s inými pokladmi.

Podľa herného riaditeľa Vicarious Visions je prakticky nemožné spraviť remaster pôvodných hier spoločnosti Naughty Dog, keďže sú staré už viac než 20 rokov a technológia za ten čas výrazne pokročila. No nepovažujú ju ani za remake. Sami označujú trilógiu ako remaster plus.

Vo svojom blogu uvádzajú: „Pomocou pôvodnej geometrie úrovní od Naughty Dog sme prestavali hru Crash od nuly, pričom sme zachytili jej jednoduchosť a presnosť. Keď sa úrovne začali formovať, navrstvili sme svoje vlastné svieže a bláznivé umenie, animáciu a zvuk.“

2. Mafia: Definitive Edition

Vznikla ako remake legendárnej mafiánskej hry v otvorenom svete Mafia: The City of Lost Heaven z roku 2002, ktorú pôvodne vytvorila česká spoločnosť Illusion Softworks. Hra rozpráva príbeh taxikára Tommyho Angela, ktorý sa preháňa po uliciach mesta Lost Heaven. Avšak jeden večer sa stretne s talianskou mafiou, ktorá mu zmení život.

„Pôvodná hra je od základov prestavaná. Ide o verný ale rozšírený remake pripravený na rozlíšenie 4K s podporou HDR, ktorý vylepšuje nielen vizuál ale i hrateľnosť. Okrem toho stavia na príbehu a pridáva nové funkcie akými sú motocykle či zberateľské predmety,“ uviedli tvorcovia hry.

Vývojári dodali, že sa nejedná len o shot-for-shot remake, ktorý býva takmer vo všetkých smeroch identický s originálom. Rozhodli sa prispôsobiť moderným štandardom – upravili spôsob rozprávania príbehu, pridali rozsiahlejšie a detailnejšie cutscény či prepracovali ovládanie. Scénarista pôvodnej hry Dan Vávra však tento remake kritizuje, keďže sa podľa neho stratila pointa pôvodnej hry.

Zdroj: Tenor.com/wwkekqkekq
Pôvodnú hru vytvorilo české štúdio, dnes známe pod názvom 2K Czech. Zdroj: Tenor.com/wwkekqkekq

3. Mafia II: Definitive Edition

Ide o remaster pôvodnej hry Mafia II, vydanej v roku 2010. Jedná sa o akčnú adventúru, ktorá je ultra HD remasterom s grafikou kompatibilnou v 4K. Vizuálne zmeny však nie sú až také výrazné. Príbeh presunie hráča do povojnovej Ameriky a mesta Empire Bay, kam sa hlavný hrdina, Vito Scaletta, vracia po vojnovom zranení. Potrebuje rýchlo zarobiť veľa peňazí a vďaka svojmu najlepšiemu priateľovi – zločincovi Joeovi, sa čoskoro zapletie s mafiou.

V pôvodnej hre sa vyskytovali chyby vo fyzike či v postavách, no remaster ich neopravil. Hneď po vydaní sa hráči okrem nevyriešených problémov stretávali tiež s problémami s výkonom, hoci bola hra vytvorená pre výkonnejší hardvér. Ako ďalší nedostatok, ktorý sa vyskytol hneď po vydaní, sa uvádza padajúca snímková frekvencia, ktorá klesá takmer v každej akcii či jazde po Empire Bay.

Keďže ide o remaster, nečakajte žiaden nový obsah či zmeny v ovládaní. V Definitive Edition však okrem základnej hry získate aj 3 DLC a ak ste vlastníkom originálu, tento produkt dokonca dostanete zdarma.

4. Call of Duty: Modern Warfare Remastered

Táto first-person strieľačka bola vyvinutá v roku 2016. Ide o remaster jednej z najuznávanejších hier v histórií a to Call of Duty 4: Modern Warfare. Hra sa odohráva vo fiktívnej krajine Urzikstan. Príbeh začína, keď neznáme sily ukradnú chemický plyn dôstojníkovi CIA „Alexovi“. To spôsobuje nárast napätia so susedným Ruskom a rozpútava sa tak globálny konflikt.

Ako najväčšiu výzvu označil výkonný producent Raven Software zostať verný pôvodnej hre: „Všetci máme toľko pekných spomienok na pôvodnú hru, ktoré sme nechceli meniť. Počas vývoja sme riešili čo a kde by sme mali ponechať úplne rovnaké, kde pridať nejaké extra vylepšenie alebo pritlačiť, aby sme predviedli silu technológií súčasnej generácie.“ vyjadril sa v rozhovore.

Pozornosť venovali detailom v každom leveli, scéne či momentom v kampani. Celá hra dostala vylepšenia vrátane grafiky, animácií, zvukov ale i vizuálnych efektov. Zostala tiež celá pôvodná kampaň a 10 máp pre režim hry pre viac hráčov, pričom niektoré sú z pôvodnej verzie.

Postava hráča strieľajúca z brokovnice. Zdroj: Screen Call of Duty: Modern Warfare Remastered
Séria Call of Duty oslávila 18 rokov. Zdroj: Printscreen Call of Duty: Modern Warfare Remastered

5. Tony Hawk’s Pro Skater 1+2

Skateboardová videohra, ktorá vznikla v roku 2020 ako remaster z hier Tony Hawk’s Pro Skater a Pro Skater 2, vydaných v rokoch 1999 a 2000. Cieľom hry je dosiahnuť vysoké skóre či nazbierať určité predmety. Hráči plnia úlohy aby odomkli jednotlivé úrovne. Na získanie bodov je potrebné skombinovať jednotlivé skoky. Úspešné zostavy následne pridávajú hráčovi skóre.

Celú sériu si vzal do parády tím, ktorý pracoval tiež na remasteri série Crash Bandicoot. Hra dostala nový vizuál, ktorý je prezentovaný v rozlíšení 4K a tiež vylepšenú grafiku, ktorá beží pri snímkovej frekvencií 60 snímok za sekundu, vďaka čomu vyzerá ostro každý skok. Doplnená je možnosť online hry či tvorba vlastných skateparkov.

Kritici z celého sveta chvália porovnanie vizuálov súčasnej generácie s pôvodnou atmosférou hier. Avšak to nie je jediný úspech. Remaster sa stal najrýchlejšie predávajúcou sa hrou v histórií franšízy, keďže dosiahla viac ako milión predaných kusov. Tento počet sa im podarilo predať počas prývch desiatich dní od vydania.

6. Resident Evil 2

Ide o hororovú hru o prežitie z roku 2019, ktorá vznikla ako remake z rovnomennej hry z roku 1998. Celú hru prerábali vývojári od základov na novom engine a s perspektívnym posunom od pevných kamier k novému uhlu – kamerám za ramenom.

Hráči sa pripájajú k policajtovi Leonovi Kennedymu a vysokoškolskej študentke Claire Redfieldovej, ktorých spojila epidémia smrtiacich zombie. Leon aj Claire majú svoje vlastné samostatné hrateľné kampane, ktoré hráčom umožňujú vidieť príbeh z perspektívy oboch postáv.

Samotný remake zachytáva pôvodný príbeh a dojem z hry, zároveň však prináša mladšiemu publiku s vyššími očakávaniami nový herný zážitok. Vývojári priniesli niekoľko nových vecí, ktoré v pôvodnej sérií neboli, zmenili umiestnenia nepriateľov, pridali nové hlavolamy ale i nové miestnosti. Počas prvého týždňa expedovali vyše 3 milióny kópií po celom svete.

Útok zombie. Zdroj: Tenor.com/NobleDame
Ku koncu júna 2021 predali viac ako 8,9 milióna kópií. . Zdroj: Tenor.com/NobleDame

7. Black Mesa

Black Mesa je strielačka z pohľadu prvej osoby vydaná v roku 2020 a vytvorená fanúšikmi ako remake Half-Life z roku 1998. Hrať sa dala už ako rozšírenie pre Half-Life 2 v roku 2012. V hre sa po nevydarenom experimente otvára portál medzi dimenziami a tak k nám začnú prenikať monštrá z iných svetov. Hráči hrajú za postavu Gordona, ktorý je v strede tohto experimentu a sled udalostí z neho urobí hrdinu.

Remake sa štruktúrovo približuje k pôvodnému titulu, ale vďaka remixovaným úrovniam, vylepšenej fyzike alebo prerobeným scénam prináša lepší herný zážitok na modernom počítači. Dôležité vylepšenia dostali textúry a osvetlenie. Upravená bola tiež väčšina pohybov, dialógy a tiež ovládacie prvky.

Do hry boli pridané nové hádanky, viac príbehových prvkov a kompletné prepracovanie záverečných kapitol pôvodného diela. Titul disponuje všetkými misiami z originálu a tiež funkciami v režime pre viacero hráčov. Mínusom je, že tvorba remaku trvala tak dlho, že jej aktualizovaný vzhľad pôsobí už zastaralo.

8. Prince of Persia: The Sands of Time Remake

Táto akčná adventúra pochádza z roku 2003. Vydavateľ hru ohlásil v septembri minulého roka a pôvodne mala vyjsť v januári tohto roka. Následne Ubisoft odložil vydanie na marec a aktuálne jej vydanie odložili na neurčito. V hre sa vydáte na cestu ako princ, aby ste zabránili tomu, aby mocné Piesky času padli do rúk zradného vezíra. Počas cesty bojujete s prekliatymi nepriateľmi a riešite hádanky.

To, že nie je jednoduché prerobiť 20 rokov starý titul podtrháva spoločnosť v jednom zo svojich príspevkov na sociálnych sieťach: „Chceme si nájsť chvíľu na to, aby sme vás ubezpečili, že vývoj Prince of Persia: The Sands of Time Remake stále prebieha, motivovaný a inšpirovaný vašou spätnou väzbou. V budúcnosti vás budeme informovať o našom pokroku.“

Ubisoft tiež uviedol, že remake zahŕňa klasický príbeh doplnený o nové modely nepriateľských postáv, nové filmové sekvencie s vylepšeným zvukom, animáciami a soundtrackom. Hra dostane od základov prestavané a modernizované ovládanie zahŕňajúce kameru, ovládacie prvky a tiež vylepšenú grafiku.

Úvodná obrazovka hry. Zdroj: Printscreen Trailer Prince of Persia: The Sands of Time Remake
Vydavateľ odložil vydanie hry už po tretíkrát. Zdroj: Printscreen Trailer Prince of Persia: The Sands of Time Remake

9. Sonic Colors: Ultimate

Túto platformovovú hru, so známym ježkom Sonicom ktorý sa objavil aj vo filme, vytvorili v roku 2010 pre Nintendo DS a Wii. Remaster vyšiel tento rok. Hra je tiež dostupná v Digital Deluxe edícií. V príbehu nepriateľ Sonica – doktor Eggman zajal mimozemskú rasu známu ako Wisps a s ich pomocou chce ovládnuť svet. Aby ich Sonic zachránil, musí prejsť galaktickým zábavným parkom a zničiť jeho zdroj energie.

Cieľom tvorcov bolo vytvoriť remaster tak, aby zachovali pôvodný zážitok. Samotná hra dostala vylepšenia v podobe zvýšenia výkonu a rozlíšenia. Nechýba prispôsobiteľné ovládanie, ktoré umožňuje hráčom nájsť si rozloženie vyhovujúce ich štýlu hrania. Pôvodný soundtrack tiež prešiel remixom.

Producent spoločnosti Sega k tomu dodal: „Pridali sme nové funkcie prispôsobenia pre Sonic, predstavili nový Wisp (Jade Ghost), implementovali herný režim (Rival Rush), remixovali všetky hudobné skladby a urobili rôzne vylepšenia kvality života v priebehu hry. Dúfame, že noví aj starí fanúšikovia nájdu v Sonic Colors: Ultimate niečo, čo sa im bude páčiť.“

Ježko Sonic a Wisp. Zdroj: Tenor.com/Aleatorian
Postava ježka sa objavila aj vo filme. Zdroj: Tenor.com/Aleatorian