Seriál Priatelia patrí aj po 15 rokoch k najsledovanejším na svete. Tvorcovia si však mali dať väčší pozor na to, čo všetko kamera vidí.

Priatelia sú považovaní za jeden z najpopulárnejších televíznych seriálov z konca 90. rokov minulého storočia. Prvá z ôsmich sérií sa začala natáčať v roku 1994 a posledná bola dokončená v roku 2004. Podľa dát sledovanosti, si premiéru každej série pozrelo približne 25,3 milióna divákov. Záverečnú  epizódu videlo až 52,5 milióna divákov.

Na licenčných poplatkoch na vysielanie spoločnosť Warner Bros. zarobila približne miliardu amerických dolárov ročne, z čoho každý zo šiestich hercov v hlavnej postave dostal 2 %, čiže približne 20 miliónov dolárov.

Takýto úspešný seriál mal, samozrejme, aj značný kultúrny dopad. Napríklad účes, ktorý nosila Jennifer Aniston, pomenovali „The Rachel“ a nosili ho dievčatá a ženy po celom svete. Joeyho fráza „Ako sa máš?“ (v originále „How you doin‘?“), sa stala populárnou súčasťou slangu pri stretnutí sa s priateľmi. V neposlednom rade je tu kaviareň Central Perk, ikonické miesto, ktoré má po svete veľa napodobenín.

Opäť spolu

Priatelia sa po 16 rokoch od poslednej epizódy vracajú na obrazovky. Po mnohých falošných správach a pokračovaniach sa fanúšikovia konečne dočkali. Pôvodne mala špeciálna epizóda vyjsť už tohto roku, no pandémia tomu zabránila. Matthew Perry (Chandler) na svojom Twitteri informoval o aktuálnom dátume. Tešiť sa teda môžeme už v marci.

 

Dúfajme, že tentokrát si tvorcovia dajú väčší pozor na to, čo uvidíme a čo nie.

1. Čísla na dverách bytov

Dvere obidvoch bytov sa v seriáli objavia takmer v každej epizóde. Na Monikiných fialových je už veľmi známy zlatý rám. V byte Joeyho a Chandlera dvere zdobí magnetická tabuľa, ktorej nápisy pobavia vždy, keď si ich divák všimne. Všimli ste si však to, ako vyzerajú z druhej strany? V prvej sérií sú na dverách čísla 4 a 5. Neskôr, si však tvorcovia asi uvedomili, že dvojice majú bývať na vyššom poschodí. Preto od deviatej časti prvej série už vidíme čísla 19 a 20.

Čísla na dverách bytov
Čísla 4 a 5 sú na dverách bytov iba 8 častí. Zdroj: digitalspy.com

2. Koľkokrát sa Rachel a Chandler stretli po prvýkrát

Monika a Rachel boli spolužiačky na strednej škole, preto Rachel poznala aj Rossa. Zaujímavé ale je, koľkokrát sa údajne stretla s Chandlerom po prvýkrát. V pilotnej časti seriálu Monika predstavila Rachel všetkým, okrem Rossa. Chandlera teda Rachel predtým nepoznala? V tretej sérii šiestej časti sa v spomienkach všetci vrátia do minulosti. Vidíme prvé stretnutie Chandlera a Rachel krátko po jej zásnubách s Berrym. V piatej sérii ôsmej časti si všetci spomínajú na dni vďakyvzdania. Ku Gellerovcom prišli aj Chandlera a Rachel. Stretli sa teda už vtedy. U Gellerovcov doma.

Stretnutie Rachel a Chandlera na deň vďakyvzdania
Prvé stretnutie Rachel a Chandlera. – bolo naozaj prvé? Zdroj: youtube.com

3. Kedy má Ross narodeniny?

Okrem toho, že tvorcovia miestami zabudli pripočítať priateľom vek, nedohodli sa ani na tom, kedy bude mať Ross narodeniny. Raz tvrdí, že svoj veľký deň oslavuje v marci, keď sa ho ale neskôr Joey pýtal na narodeniny, sú vraj v decembri. Neskôr tvrdil, že ich má dokonca 18. októbra. Počas 3. 4. a 5. série nakoniec oslavoval iba raz. Tri roky sa neodvážil prekročiť prah desaťročia a ostal 29-ročný.

Ross Geller
Ross Geller. Zdroj: nowhitenoise.com

4. Zázračná tabuľa

Fanúšikovia, ktorí videli seriál už niekoľkokrát, si určite všimli, ako sa mení nápis na tabuli v pánskom byte. Občas sa ale mení aj zázračne rýchlo. V časti, kedy Ross oznámi, že o mesiac majú s Emily svadbu, sa za jeho chrbtom objaví iné slovo v priebehu pár sekúnd. Chvíľu pred tým sa to isté stane za chrbtom Chandlera, ktorý stál za kuchynským pultom skôr, ako prišiel Ross.

Nápis sa zmení v priebehu pár sekúnd
Nápis na tabuli sa záhadne zmení v priebehu pár sekúnd. Zdroj: ew.com

5. Vtedy, keď mizli veci

Na detailoch často stojí celok. Chyby sa stanú, no nemali by sa stávať tak často. Napríklad v druhej sérii, keď sa Rachel rozpráva v kaviarni s Monicou, zmizne jej z krku náhrdelník. Utierka na tácke tiež podozrivo rýchlo zmení tvar. V deviatej sérii Joey prinesie v rukách plechovky a dve plastové fľaše. O chvíľu na to sa však fľaše zmenia na plechovku Coly. Monica miluje darčeky, to je jasné. Ale má radšej ich rozbaľovanie. Nemohla byť teda nadšená, keď sa jej v ôsmej sérii odrazu jeden sám od seba zabalil.

Zabalil sa sám od seba
Rozbalený balíček sa odrazu zabalil. Zdroj: ew.com

6. Joey smiech nezadržal

Osobitý humor je jeden z dôvodov, prečo je seriál populárny aj dnes. Niet pochýb, že veľa scén muselo byť ťažké natočiť na prvýkrát aj pre samotných hercov. Veľké množstvo nepodarených scén, na ktorých sa celý svet zabáva a obrovské výbuchy smiechu, sú toho dôkazom. V 22. časti štvrtej série Joeyho vinou zmizne Rossov svadobný prsteň. O mesiac sa má oženiť s Emily, smiech teda rozhodne nie je na mieste. V Chandlerovej kancelárii, hneď na to ako obvinili ženu, ktorá údajne prsteň ukradla, však Joey smiech nezadržal. Chcel sa schovať, ale kamera ho pristihla. O chvíľu na to je späť, opäť s kamennou tvárou.

7. Iná Monica, iná Rachel

Vo filmoch a seriáloch, kde hrá herec dve rozdielne postavy, je logické, že sa na scéne objaví aj „zástupca.“ Dôležité ale je urobiť to nenápadne a nepozorovateľne. Rovnaké oblečenie, rovnaká farba vlasov a hlavne uhol, z ktorého nevidno do tváre. Otázka ale je, prečo meniť herca, keď hrá iba jednu postavu a prečo to robiť tak okato? Monika mala predsa od svojej mamy zakázané nosiť vlasy za uchom. Hostia pri pulte v kaviarni sa vymenili tiež akosi rýchlo. V prípade Rachel si však mohli dať pozor aspoň na blúzku.

Iná Monica, iná Rachel
Herečka očividne nevyzerá ako Monica. Zdroj: ew.com