Berlín bol opäť na niekoľko dní atraktívnym medzinárodným prostredím plným nadšených amatérov, nováčikov či profesionálov z filmového a mediálneho priemyslu. Akreditačné centrum Berlinale 2012 sa stalo potrebnou základňou pre všetkých účastníkov projekcií. Podujatie zastrešovalo tri hlavné línie – filmové predstavenia, 10. ročník Berlinale Talent Campus a Európsky filmový trh. Vzdelávací program Berlinale Talent Campus, ktorý ponúkol viac ako ktokoľvek z nás čakal, či neodmysliteľný Európsky filmový trh, ponúkajúci pre prezentovanie 400 filmových spoločností – to všetko a ešte viac bolo súčasťou Berlinale 2012 a očakávalo náš skorý ranný príchod po celonočnej ceste vlakom.

Začiatok bol viac než prozaický. Zbytočne sme nemárnili drahocenným časom s vybaľovaním batožiny a odkráčali sme priamo k akreditačnému centru celého festivalu na Potsdamer Platz, ktorý bol vzdialený približne 20 minút od miesta nášho ubytovania. Úloha bola jasná – zorientovať sa, prejsť na komunikáciu v cudzom jazyku, vyzdvihnúť akreditačné a identifikačné karty, prevziať nabitý program festivalu a sústrediť sa na plánovanie účasti na projekciách na nasledujúci deň. Vtedy sme si to ešte neuvedomovali, no počas Berlinale nestačilo myslieť na prítomnosť, ale nutnosťou sa stali každodenné sledovania celého radu povinností na nasledujúci deň.

Rituál v podobe čakania pred akreditačným centrom už pred siedmou ráno, takmer dve hodiny pred jeho otvorením, a plánovanie harmonogramu na „zajtra“, sa stal tradíciou počas nasledujúcich deviatich dní. V tomto prípade nešlo len o zodpovedný prístup, ale predovšetkým o získanie lístkov na projekcie. Ku väčšine kvalitných filmov bolo ťažké sa dostať, keďže patrili buď do sekcie súťažných filmov, alebo boli nejakým iným spôsobom pútavé pre všetkých odborníkov a účastníkov festivalu. A tak sme mali možnosť vybrať si z viac ako 400 filmových snímok nezávislých kinematografií a veľkých produkčných spoločností, rozdelených do desiatich tematických sekcií. Samozrejme vyberali sme podľa najlepšieho svedomia každého z nás, no nebolo to ľahké, lebo niektoré premietania prebiehali aj paralelne v približne 40 kinosálach či divadlách.

Unikátny vzdelávací program Berlinale Talent Campus sa odohrával súčasne so samotným festivalom počas nasledujúcich piatich dní. Berlinale Talent Campus hostil 350 začínajúcich tvorcov, desiatky odborníkov z oblasti filmovej tvorby a jej distribúcie a ďalších poslucháčov. Tento program je postavený na kreatívnej spolupráci všetkých spomenutých účastníkov a zahŕňal množstvo seminárov, workshopov a prednášok nie len s expertmi na danú problematiku, ale aj známymi hercami. Tí sa podelili o svoje nadobudnuté skúsenosti a ochotne zodpovedali každú zvedavú otázku z publika. Kombinovať všetky tieto aktivity bolo zo začiatku trochu náročné, no vynechať čo i len jednu hodnotnú prednášku či projekciu neprichádzalo do úvahy.

Študentská akreditácia nám umožňovala zúčastniť sa open-public prednášok. Keanu Reeves nám prezradil ako správne viesť interview, Juliette Binoche (pozn. red. hlavná úloha vo filme Chocolat, 2000) porozprávala o svojich skúsenostiach a tajných hereckých technikách; Alex McDowel, producent filmov ako Terminál (2004), Charlie a továreň na čokoládu (2005), Mŕtva nevesta Tima Burtona (2005), opísal aj aké je náročné vyprodukovať kvalitný film; Shaun Farrington, marketingový expert a producent trailerov mnohonásobne ocenených filmov ako Kráľova reč (2010) či Single Man (2009), ukázal aj ako efektívne distribuovať film, a mnoho ďalších ťažko dosiahnuteľných odborníkov sa podelilo o svoje neoceniteľné „know-how“.

Európsky filmový trh bol hlavným „stanom“ pre prezentovanie zahraničných filmových spoločností a národných kinematografií s cieľom vytvárania obchodných partnerstiev, formovania medzinárodnej spolupráce a podpory plánovaných projektov a budovania siete kontaktov s poprednými inštitúciami a ich zástupcami. Odniesli sme si odtiaľ kilá prospektov a katalógov, ktoré popisujú nie len výstupy a ponuku jednotlivých filmových a mediálnych inštitútov, ale predovšetkým obsahujú pre nás študentov neoceniteľné informácie o ďalšíchmožnostiach a príležitostiach.