Snáď všetci poznáme Priateľov. Je to jeden z njznámejších seriálov vôbec. Milovníčka módy Rachel, poriadkumilovná Monica, strelená Phoebe, paleontológ Ross, ironický Chandler a nádejný herec Joey.
Snáď všetci poznáme Priateľov. Je to jeden z najznámejších seriálov vôbec. Milovníčka módy Rachel, poriadkumilovná Monica, strelená Phoebe, paleontológ Ross, ironický Chandler a nádejný herec Joey.

Trvalo to dlho, ale dočkali sme sa

Postavy zo seriálu majú po celom svete milióny fanúšikov. Seriál sa natáčal desať rokov, no v roku 2004 ho ukončili desiatou sériou. O návrate Priateľov sa dlho špekulovalo a väčšina predstaviteľov tohto kultového seriálu o návrate pochybovala. Ale fanúšikovia sa predsa len dočkali. Hoci nebolo možné dostať všetkých šesť hercov do jednej miestnosti, 21. februára 2016 stanica NBC odvysielala dvojhodinový špeciál, v ktorom sa piati z nich predsa len stretli. Špeciál bol na počesť Jamesa Burrowsa, ktorý vtedy dokončil tisícu epizódu v sitcomových projektoch a režíroval aj 15 epizód Priateľov. Matthew Perry, predstaviteľ Chandlera, sa kvôli iným povinnostiam dostaviť nemohol. Natočil však aspoň krátke video, v ktorom všetkých pozdravil. Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc a David Schwimmer si zaspomínali na natáčanie, najlepšie epizódy a poďakovali Jamesovi Burowsovi. Celé dve hodiny však neboli len o Priateľoch. Keďže James Burows pracoval aj na seriáloch ako Teória veľkého tresku, Frasier alebo Mike a Molly, v tejto špeciálnej časti sa ukázali aj herci z týchto seriálov.

Na internete je možné nájsť veľa článkov o filme Priatelia, a dokonca aj trailer, pri ktorom je uvedený rok 2017. Konkrétny dátum nie je nikde zverejnený, ale stránka IMDb nám načrtáva čo-to z deja tohto filmu. Mike a Phoebe majú problémy v manželstve, Monica a Chandler sa rozvádzajú, seriálové deti – Ben, Emma, Erica a Jack už vyrástli, Ross a Rachel majú taktiež problémy. Či to tak naozaj bude, však nikto nevie a nám zostáva len čakať.


Ocenenia

Seriál aj herci získali mnoho ocenení. Tu je niekoľko z nich:

People’s Choice Award za najobľúbenejší nový komediálny seriál (1995)

Primetime Emmy Award pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe komediálneho seriálu-Lisa Kudrow (1998)

Primetime Emmy Award za najlepší komediálny seriál (2002)

Teen Choice Award pre najobľúbenejšiu televíznu herečku v komédii-Jennifer Aniston (2002, 2003, 2004)

Teen Choice Award pre najobľúbenejšieho televízneho herca v komédii-Matt LeBlanc (2002)

Zlatý glóbus za najlepší ženský herecký výkon v komediálnom/hudobnom seriáli-Jennifer Aniston (2003)


Priatelia po rokoch

Zaujímavosti

֍ Ústrednou zamilovanou dvojicou pôvodne mali byť Joey a Monica. Nakoniec sa ňou stali Rachel a Ross práve vďaka chémii, ktorá bola medzi ich predstaviteľmi od začiatku neprehliadnuteľná.

֍ Prvým obsadeným hercom bol práve David Schwimmer (Ross) a poslednou Jennifer Aniston (Rachel).

֍ Postavu Rachel mala pôvodne hrať Courteney Cox, no sama požiadala producentov o postavu Monicy.

֍ Phoebe a Chandler mali byť pôvodne len vedľajšie postavy.

֍ Pred uvedením seriálu na televízne obrazovky si tvorcovia už boli takmer istí úspechom, preto zobrali hercov na večeru do Caesar’s Palace v Las Vegas, aby si „naposledy užili ešte ako neznámi ľudia“.

֍ Prvá časť bola odvysielaná 22. septembra 1994 a posledná 6. mája 2004.

֍ 10 sérií obsahovalo dokopy 238 epizód v priemernej dĺžke 22 minút.

֍ V seriáli si zahrali aj svetové hviezdy ako Julia Roberts, Brad Pitt, Alec Baldwin, Ben Stiller, Bruce Willis, Sean Penn alebo dokonca Charlie Sheen.

֍ Šestica hlavných hercov na začiatku dostávala 400 tisíc dolárov za epizódu, no postupne sa suma vyšplhala až na milión dolárov za jednu časť.

֍ Účes Rachel, ktorý nosila v prvej sérii, sa stal jedným z najnapodobňovanejších účesov svojej doby.

֍ Chandler je jediná mužská postava, ktorá pobozkala všetky tri ženské predstaviteľky.

֍ Jedna epizóda sa natáčala niekedy aj 6 hodín a pokiaľ vtip nefungoval, okamžite sa prepisoval scenár.

֍ Celé mená ikonických postáv sú Chandler Muriel Bing, Rachel Karen Green, Ross Eustace Geller, Phoebe Buffay-Hannigan, Joseph Francis Tribbiani Jr. a Monica Elizabeth Geller/Bing.

֍ Phoebe čakala bratove trojičky preto, lebo Lisa Kudrow bola vtedy naozaj tehotná.

֍ Finálnu časť pozeralo 52,5 milióna divákov, aj keď najsledovanejšia (52,9 milióna divákov) bola „O ctiteľke“ z druhej série.

֍ David Schwimmer režíroval 10 epizód.


Autor: Erika Černáková
Zdroj: filmkult.sk, thedailybeast.com

Pozri aj:

Seriálové comebacky vo veľkom štýle II. 

Seriálové comebacky vo veľkom štýle III.