Jeseň je v plnom prúde a každým dňom sa zotmieva čím ďalej, tým skôr. Preto, skôr než sa pustíme do filmov vianočných, skráťme si večery najlepšími strašidelnými filmami. Tie neodmysliteľne patria k pochmúrnej jesennej atmosfére, Halloweenu a daždivému počasiu.

Poďme nato! Zoberte si tekvicové latté alebo čaj, zabaľte sa do deky a prečítajte si rebríček top 10 filmových klasík, ktoré dotvoria atmosféru jesenného obdobia. Rozšírite si nielen obzory, ale podporíte aj pandémiou oslabený filmový priemysel, ktorý aktuálne stráca nemalé finančné čiastky.

Get Out (2017)

Tento pomerne nový film sa rýchlo stal horrorovou klasikou, pre všetkých milovníkov tohto žánru. Film napísal a režíroval Jordan Peele. Dej filmu je o fotografovi Chrisovi a jeho priateľke Rose, ktorá ho prvýkrát berie k sebe domov. Jej rodičia sú veľmi milí, avšak vadí im jeho občasné fajčenie, preto mama Rose navrhne Chrisovi pomoc na zbavenie jeho zlozvyku pomocou hypnózy. Chris si až neskôr všíma, že v dome nie je všetko v poriadku, a tak sa rozhodne utiecť.

Edward Scissorhands (1990)

Jedno z mnoha veľdiel od Tima Burtona, v ktorom ukazuje lásku medzi chlapcom, ktorý má namiesto rúk nožnicové čepele a tínedžerkou z mesta Kim.

The Exorcist (1973)

Horor, ktorý je právom zaradený do tohto rebríčku. Režíroval ho William Friedkin a scenár napísal William Peter Blatty. Film je o mladom dievčati Regan, ktorá je dcérou bohatej matky. Tá však na ňu nemá čas, a tak si vôbec nevšíma zmeny správania, ktoré sa jej dcére dejú. Až v jeden deň ju zoberie k lekárom, ktorí po mnohých vyšetreniach odporučia radšej navštíviť exorcistu.

Hocus Pocus (1993)

Čo by to bol za Halloween ak by sme si aspoň raz nepozreli rodinnú komédiu s nádychom strašidelnej atmosféry Hocus Pocus? Komédiu režíruje Kenny Ortega a dej filmu sa zameriava na tri čarodejnice Mary, Winifred a Sarah, ktoré za ich prehrešky démoni posielajú späť na jeden deň medzi živých.

Child’s play (1988)

Ikonické stelesnenie zla prevedené na bábike menom Chucky. Film režíruje Tom Holland. V tejto horrovej klasike sa pozeráme nato, ako chlapec menom Andy oslavuje svoje šieste narodeniny. Na narodeniny dostane bábiku, na čom by nebolo nič  zlé, pokiaľ by v bábike nebol prevtelený umierajúci psychopatický vrah.

Paranormal Activity (2007)

Snáď najznámejší horor z tohto rebríčku. Oren Peli nám prináša príbeh mladého páru, ktorý sa presťahovali do domu na predmestí. Avšak čím ďalej tým viac začínajú mať strach z niekoho alebo niečoho, čo začína byť najviac aktívne práve v noci, keď mladý pár spí.

Halloweentown (1998)

Skvelý film pre celú rodinu, ktorý nám ukazuje príbeh o malej čarodejnici Marnie, ktorá žije v meste medzi obyčajnými ľuďmi, avšak veľmi túži žiť so svojou babičkou, ktorá je tiež čarodejnica, v začarovanom meste, v ktorom je stále Halloween. Film režíruje Duwayne Dunham.

Psycho (1960)

Film, ktorý inšpiroval ďalšie generácie budúcich režisérov pochádza z dielne Alfreda Hitchcocka. Norman Bates je psychicky chorý chlap, ktorý žije v starom, opustenom dome, ktorý občasne slúži ako motel. Toto miesto však nie je ako iné motely a určite si v ňom neoddýchnete. To neskôr zistí aj žena menom Marion, ktorá zmizne a po jej stopách sa vydajú hlavný detektív a jej sestra.

Us (2019)

Ak sa vám páčil film Get out, od rovnakého režiséra Jordana Peele, pozretie tohto filmu určite neoľutujete. Tak ako vo väčšine amerických filmov sa dej točí okolo na prvý pohľad šťastnej rodiny, ktorá odchádza na prázdninový pobyt na chatu, kde ich matka ako malá trávila leto. Avšak, na tomto mieste sa jej vracajú spomienky na trauma z detstva, ktorá sa rýchlo premení opäť na realitu.

Slepy Hollow (1999)

Desiatku najlepších strašidelných flmových klasík uzatvárame znovu s filmom od Tima Burtona. Film sa odohráva v historickom prostredí, kde sa vyšetrujú tri vraždy, ktoré má mať údajne na svedomí  legendárny bezhlavý jazdec.