V súčasnosti možno neviete, čo sa deje v Trnave. Vyučovanie na všetkých stredných a vysokých školách prebieha online a mnohí študenti sú preto doma. Prinášame prehľad noviniek z vášho študentského mesta.

Zima bez tradičných vianočných trhov

Mesto nebude v tomto roku organizovať tradičné trhy s názvom Advent v Trnave. Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia súvisiaca s ochorením COVID-19 a aktuálne preventívne opatrenia.

Za normálnych okolností by už v tomto čase mali bežať prípravy a komunikácia s predajcami pre podujatie Advent v Trnave naplno. Počet infikovaných však stúpal a do 15. novembra bol na území Slovenska vyhlásený núdzový stav. Žiaľ, je nepravdepodobné, že bude možné usporiadať toto podujatie pre veľké množstvo návštevníkov,“ informovala hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.

Viceprimátor Trnavy, Tibor Pekarčík, doplnil, že vedenie má snahu Trnavčanom spríjemniť predvianočný čas iným spôsobom, ktorý bude z epidemiologického hľadiska bezpečný.

novinky Trnava
Tradičné adventné trhy sa v Trnave konali každoročne, tento rok však nebudú. Zdroj: Marek Martinek

Zelený kríček sa má konečne dočkať kompletnej obnovy

Trnavčania by sa budúci rok mali konečne dočkať sľubovanej kompletnej rekonštrukcie Zeleného kríčka. V návrhu rozpočtu na rok 2021 mesto vyčlenilo investíciu 1,4 milióna eur. Mestské zastupiteľstvo by rozpočet malo schváliť na začiatku novembra.

Naplánovaná je výmena konštrukcií oboch vozoviek Zeleného kríčka. Robiť sa budú nové chodníky a cyklochodníky, vrátane lávky cez Trnávku. Na pešom ťahu v priestore pred Kopplovou vilou sa vytvorí priestor s fontánou a sedením.

Existujúce predajné stánky sa nahradia centrálnym objektom, v ktorom sa budú nachádzať verejné toalety a priestor s komerčnou funkciou. Súčasťou stavby je aj návrh nového verejného osvetlenia, prípravy pre kamerový systém či sadové úpravy vrátane závlahového systému.

Primátor Trnavy Peter Bročka avizoval obnovu tejto lokality ešte v novembri 2016, kedy zverejnil aj vizualizácie jej budúceho vzhľadu.

novinky Trnava
Časť pre chodcov je samá diera, postarané nie je ani o verejnú zeleň. Zdroj: Ján Král

Otvorené vonkajšie terasy gastropodnikov aj v zime

Medzi novinky, ktoré Trnava má, patrí aj fakt, že umožní prevádzku exteriérových terás reštaurácií, kaviarní a podobných podnikov aj v zimných mesiacoch.

Za prenájom mestských pozemkov na tieto účely zaplatia prevádzkovatelia len 1 euro za celú zimu. Obvykle odvádzajú mestu nájomné vo výške 20 centov za meter štvorcový na deň. Osobitnú dobu nájmu od 16. novembra 2020 do 28. februára 2021 pre nich schválilo mestské zastupiteľstvo.

V tomto roku sa prvé sezónne terasy v centre Trnavy objavili už začiatkom marca. Po 16. marci ich podnikatelia v dôsledku opatrení počas prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19 zrušili. Po uvoľnení opatrení sa terasy pred prevádzky opäť vrátili a počas leta mnohým podnikom pomáhali prežiť náročné obdobie.

novinky Trnava
Terasy budú, otázkou ostáva, či budú aj zákazníci. Zdroj: Pavol Machovič

Úspešná Trnava počas Európskeho týždňa mobility 2020

Európsky týždeň mobility je iniciatíva zameraná na udržateľnú mobilitu v mestách, ktorú každoročne na medzinárodnej úrovni organizuje Európska komisia.

Trnava za svoju tohtoročnú kampaň získala hneď dve ocenenia – prvé miesto v kategórii Originálna aktivita a druhé miesto v kategórii Efektívne trvalé opatrenia. Do národnej kampane ETM 2020 sa v tomto roku zapojilo 55 samospráv. Udeľovanie ocenení sa konalo online prostredníctvom videokonferencie v pondelok 19. októbra.

Originálnou aktivitou ocenenou prvým miestom bolo zapečatenie automobilu na nádvorí radnice. Pečať tvorila viac než dvojmetrová koláž kresieb detí z Centra pre deti a rodiny.

auto
Auto ostalo symbolicky odstavené na znak prechodu z motorovej dopravy na udržateľné formy mobility. Zdroj: Anna Tamajková

Druhé miesto získal projekt Trnavská rodina na kolesách, ktorý mal túto jeseň odštartovať svoju skúšobnú prevádzku systému výpožičiek pre verejnosť. Hoci koronakríza tieto plány zmenila, veríme, že na budúci rok sa kolesá cargobicyklov roztočia naplno.

Úspech našej kampane nás veľmi teší. Centrálnu tému Čistejšia doprava pre všetkých sme doplnili o heslo dve sú viac ako štyri. S týmto motívom sme sa pohrávali vo viacerých aktivitách. Hlavnou myšlienkou bolo, že využitie našich vlastných nôh, bicyklov či kolobežiek je dobré pre nás i naše okolie. Navyše má neporovnateľne menší dopad na životné prostredie, pretože nezanecháva takú vysokú uhlíkovú stopu ako cesta autom,“ hovorí Petra Vráblová, koordinátorka ETM za Mesto Trnava.