Študenti FMK organizujú fashion event s názvom MISSION REWEAR, ktorý reaguje na narastajúci trend získavania oblečenia z druhej ruky. Cieľom projektu je recyklovať oblečenie a spolu s OZ Recy Veci pomôcť znevýhodneným rodinám.

Produkcia ľahko dostupnej módy sa vo svete po poľnohospodárskom priemysle považuje za druhého najväčšieho znečisťovateľa našej planéty. Okrem fatálnych následkov pre prírodu je s fast fashion spájaná aj lacná pracovná sila a neakceptovateľné podmienky pre zamestnancov. Pri výrobe sa stretávajú s toxickými a karcinogénnymi látkami, čím sa znižuje kvalita ich života. Zamestnávatelia vykorisťujú obyvateľov krajín tretieho sveta.

Oblečenie vo fast fashion priemysle sa vyrába v neprimeranom množstve a v obchodoch sa počas jedného roku vystrieda až 50 nových módnych kolekcií. Ľudia sa stali konzumní a často sa stáva, že nakupujú nové kúsky len pre radosť. To je dôvod preplnenia skládok, na ktorých končia tisícky ton nechceného oblečenia. Spolu s tým sa zvyšujú tiež emisie, ktoré rastú každým rokom.

Vyprodukovaný odpad vo fast fashion priemysle. Zdroj: unsplash

Spôsob akým predchádzať negatívnym javom rýchlej móde je jej opak – slow fashion. V zásade ide o zodpovednú, etickú a ekologickú módu. Pozornosť sústreďuje na dôsledný výber dodávateľov a kvalitných materiálov šetrných k životnému prostrediu. Zamestnancom zaručuje férové platové podmienky a život neohrozujúce pracovné prostredie.

Buďte súčasťou zmeny

Myšlienka podporujúca udržateľnosť a zodpovednosť zaujala Danielu Štalmachovú, študentku FMK, ktorá sa rozhodla na problém poukázať. Daniela sa od strednej školy venuje móde a vždy túžila po evente s prezentáciou oblečenia spojeného s ekológiou. Výsledkom je projekt s názvom MISSION REWEAR.

„Veľa ľudí v dnešnej dobe podlieha sezónnym trendom a ľudia nakupujú oblečenie aj keď ho nepotrebujú. Je to problém, ktorý sa dotýka každého z nás. Podujatie je preto určené pre kohokoľvek. Myšlienka eventu je dať druhý dych už nosenému oblečeniu.“ Zhrnula študentka Daniela.

Kabinet eventov na Fakulte masmediálnej komunikácie ponúka možnosti organizácie rôznych projektov. Takýto typ eventu sa však na fakulte ešte neorganizoval. „Na FMK je množstvo ľudí, ktorí milujú módu a určite sa to spája aj s prezentáciou ľudí. Samotná móda je tiež dôležitá pri vysielaní v TV, moderovaní a mnohých iných aktivitách, na ktorých sa študenti podieľajú.“ Dodala hlavná organizátorka.

Oblečenie z druhej ruky nie je znakom menejcennosti

Niektoré značky udržateľnej módy nemusia byť vždy vzhľadom na ich kvalitu a ekologickú výrobu cenovo dostupné. Pomalá móda a zodpovedné nakupovanie má však niekoľko alternatív. Medzi ne patrí aj nákup šatstva zo sekáčov či z druhej ruky, vďaka čomu sa nechcené oblečenie dostane späť do obehu. Ďalšou skvelou výhodou je cena, ktorá sa často pohybuje v jednociferných číslach.

V sekáčoch je rôzne oblečenie za pár eur a navyše tam nájdeme originálne kúsky. Zároveň sme viac kreatívni aj my. Je to jedinečnosť a autentickosť so zárukou, že dané kúsky okrem vás nikto nevlastní.“ Vyjadril sa Marko Huba, ktorý v rámci organizačného tímu pracoval ako copywriter.

Takto prebiehali prípravy na módnu prehliadku. Zdroj: Barbora Hudáková

Slow fashion alebo udržateľná móda sa v posledných rokoch dostala do popredia a stala sa trendom. Ide o pozitívnu a najmä zodpovednú zmenu v nakupovaní. Túto myšlienku sa rozhodlo podporiť približne 20 študentov FMK, ktorí sa podieľali na organizácii eventu.

Pomoc tým, ktorí to potrebujú

MISSION REWEAR sa bude niesť v duchu módnej prehliadky. Oblečenie na túto časť poskytol sociálny podnik Baterkáreň. Ide o reuse centrum, ktoré tvorí taktiež obchod použitého oblečenia. Ich cieľom je učiť ako žiť udržateľný život a tým minimalizovať množstvo odpadu.

Študenti tak mali možnosť vybrať si z množstva ponúknutého oblečenia. Z kúskov vyskladané outfity predvedú študenti v rámci módnej prehliadky. Jej cieľom je ukázať, že aj takéto oblečenie je jedinečné, kvalitné a zaslúži si druhú šancu. Zbytok poskytnutého oblečenia, ktoré sa nepoužilo, poputuje v rámci Baterkárne ďalej na charitu.

Po spomínanej módnej prehliadke si záujemcovia budú môcť dané kúsky aj zakúpiť za symbolickú cenu. Vyzbieraný príspevok poputuje hosťovi eventu, OZ Recy Veci. Tvoria ho tri sestry so zameraním na recykláciu oblečenia, spojenú s pomocou slovenským rodinám, ktoré potrebujú pomocnú ruku. Sprostredkúvajú predaj noseného oblečenia, vďaka ktorému im darujú celý výťažok z kúpy.

Vrecia s vyradeným oblečením nekončia v odpade. Posúvajú sa ďalej formou humanitárnej pomoci. Zdroj: Barbora Hudáková

Hosťkou podujatia bude aj Miss Kolorova. Tak sa prezýva Mária Špilárová, ktorá na svojom Instagrame upcykluje kúsky aj z fast fashion priemyslu, posúva ich ďalej za zlomok ceny, a tým im zaručí dlhšiu životnosť. Nájdeme u nej aj luxusnú módu drahých značiek.

Myšlienka zodpovednej módy by sa mala dávať do povedomia hlavne mladým ľuďom. Je pravda, že vo fast fashion má človek možnosť zakúpiť si kúsok, ktorý vidí na sociálnych sieťach. Určite to však nie je dobré pre našu planétu a to nemôžeme podporovať.“ Poznamenal Marko. Event MISSON REWEAR spojil pomoc a udržateľnosť, ktorej súčasťou môžete byť aj vy a to už tento utorok, 5. apríla o 18:00 v Kine OKO.