Hranie počítačových hier patrí v súčasnosti medzi veľmi obľúbené a populárne aktivity. Vychytenými žánrami sú napríklad strieľačky, arkádovky či RPG hry. 

Okrem RPG (angl. role-playing game, hra na hrdinov), ktorú možno hrať na počítačoch, mobilných telefónoch, tabletoch alebo ako klasickú stolovú hru, existuje tiež LARP (angl. live action role playing, hranie rolí naživo). Na príkladoch vám ukážeme, čomu sa môžete venovať nielen doma, počas karantény, ale aj po jej skončení, v prírode.

Klasické RPG hry nikdy nesklamú

Fungujú podobným systémom ako tradičné spoločenské stolové hry. Využívajú sa papiere, ceruzky, perá a hracie kocky. Existujú dokonca verzie, ktoré sa dajú hrať bez kociek, poprípade len cez chat alebo internetové stránky.

Jednou z najznámejších klasických RPG hier je Dungeons & Dragons, skrátene DnD či D&D. Prvýkrát bola vydaná v roku 1974 firmou Tactical Studies Rules, (TSR) na návrh Garyho Gygaxa a Dave-a Arnesona. Od 1997 však vychádza pod spoločnosťou Wizards of the Coast.

D&D odštartovala moderné hry na hrdinov a role-playing priemysel. Zdroj: boardgamemeeplelady.com

Hráči si vytvárajú fiktívne postavy, prostredníctvom ktorých zažívajú imaginárne dobrodružstvá. Bojujú s príšerami, riešia záhady, problémy a získavajú rôzne poklady aj vedomosti. Plnením úloh nadobúdajú body skúseností, vďaka čomu sa stávajú mocnejšími, čiže sa im vylepšujú schopnosti. D&D sa od ostatných hier líši tým, že každému hráčovi sa prideľuje samostatná figúrka a nie celé légie alebo armády.

Nie ste fanúšikom stolových hier? Skúste chat alebo internetové stránky

V rámci chatových/internetových foriem existujú rozličné hry s vlastnými motívmi. Obľúbené sú napríklad motívy knižnej a filmovej ságy Harry Potter od J. K. Rowling. V Českej a Slovenskej republike disponujú takýmto obsahom stránky revelio.cz, bradavice.eu, ihogwarts.cz, či hogwarts.cz. Avšak, potrebné je zaregistrovať sa.

LARP hry, počítačové hry, stolové hry
Revelio.cz ponúka RPG hru na motívy knižnej a filmovej ságy Harry Potter od J. K. Rowling. Zdroj: revelio.cz

Na takýchto stránkach prebieha herné vyučovanie, ale aj voľná hra, kedy postavy nemusia navštevovať školu. Hráč si môže založiť buď študentskú, alebo profesorskú postavu. S tým potom súvisia aj určité aktivity, ktoré musí vykonávať.

Z pohľadu študenta je to chodenie na vyučovanie, trénovanie kúzel, robenie domácich úloh, testov a podobne. Profesori zas musia vyučovať, zadávať domáce úlohy, testy a opravovať ich. Mimo vyučovanie žijú postavy bežný život. Trénujú kúzla, zabávajú sa a hľadajú si kamarátov či možné lásky.

Hráči si vytvárajú fiktívne postavy, prostredníctvom ktorých zažívajú imaginárne dobrodružstvá.

Určitú úlohu má aj tzv. Rozprávač, ktorý ovplyvňuje dej a určuje situácie, prípadne zmeny v miestnostiach (chatoch) a podobne. Pokiaľ si to okolnosti vyžadujú, môže sa využívať aj tzv. RPG upozornenie, a to zvyčajne vtedy, keď robí hráč rôzne chyby. Napríklad ak má príspevok zlú gramatiku, nedostatočnú dĺžku, alebo je nesprávne napísaný po technickej stránke (chybný popis činnosti postavy).

Počítačové hry v skutočnom svete – to je LARP

Výraz je akronymom (skratkou) prvých písmen anglických slov „live action role playing“, čo možno preložiť ako hranie rolí naživo. Hráči si vytvoria postavu, kostým, príbeh a hrajú ho v reálnom svete. Pri voľbe témy sa predstavivosti medze nekladú. Môže ísť o rôzne historické obdobia, detektívku, či let vesmírom. Stačí si len jednu vybrať alebo sa k niekomu pridať. Medzi LARP patrí napríklad Kráľovstvo vína.

LARP hry, počítačové hry, stolové hry
Počas LARPu si užijete nielen tvorenie príbehu, ale aj množstvo zábavy. Zdroj: kralovstvovina.event-horizon.sk / Morgoth

Ako sa uvádza na ich stránke: „LARPy zo sveta Kráľovstva vína patria medzi najväčšie a najkomplexnejšie fantasy LARPy na Slovensku. Stretnete tu množstvo rozličných ľudí, elfov, trpaslíkov, hobitov, golemov, škriatkov, víl a ďalších bytostí, o ktorých nebudete ani tušiť, čo sú zač. Stretnete ľudí veselých aj vážnych, sympatických aj odpudivých, vtipných aj tragických. Vstúpite do bohom zabudnutej dediny Vlčie Skaly, v ktorej sa skutočne môže udiať hocičo.“

Možno teda skonštatovať, že LARP je niečo ako improvizovaný film alebo divadlo, ktoré si vy ako hráči môžete užiť bez prítomnosti divákov. Hrá sa pre vlastnú zábavu a možnosť vžiť sa do vysnívanej roly v skutočnom svete. V súčasnej situácii však hranie rolí naživo ostáva odložené na dobu neurčitú.