V marci oslavujeme Medzinárodný deň žien. Ako inak osláviť feminizmus, než počúvaním dobrej hudby so zmysluplnými textami podporujúcimi práva žien?

1. Destiny’s Child – Independent women

Skladba Nezávislé ženy je súčasťou soundtracku pre film Charlieho anjeli a považuje sa za hymnu feminizmu. Je to jedna z mála skladieb, kde sa objavila aj vokalistka Farrah Franklin, ktorá bola súčasťou Destiny’s child iba na krátku dobu. Farrah má za dočinenie najikonickejšiu frázu piesne: I bought it! (Kúpila som to). Táto pieseň strávila jedenásť týždňov na prvom mieste Billboard Hot 100 a od roku 2016 je stále najdlhším číslom jeden u speváčky Beyoncé.

V piesni speváčky vysvetľujú, že nepotrebujú muža, aby im kupoval veci. Kúpia si ich samy a dokážu všetko, čo si zmyslia. Nestránia sa však vzťahu a spievajú o tom, ako si žena dokáže zadovážiť to, čo chce, bez pomoci iných. V prvom verši napríklad odznie: „Platím si vlastnú zábavu, vlastné dlhy. Vždy 50-50 vo vzťahoch.”

2. Mona Haydar – Hijabi

Mona Haydar, raperka a feministka, ktorá vytvorila túto pieseň ako obranu svojej kultúry, náboženstva a ženského pohlavia. Pieseň Hijab nahrala roku 2017, keď bola v ôsmom mesiaci tehotenstva so svojím druhým synom. V piesni poukazuje na to, že nie je jej povinnosťou ako moslimky vzdelávať ignorantov o jej viere. Nemusí nikomu vysvetľovať, prečo nosí hidžáb: „Ako vyzerajú tvoje vlasy? Stavím sa, že vyzerajú dobre, nepotíš sa v tom? Nie je to príliš tesné?”

Mona má kontroverzný názor na kresťanstvo, považuje ho za myzoginistické, napriek tomu bojuje za feminizmus, či už sú ženy v hidžábe, alebo nie. Táto revolučná skladba má už 7 a pol milóna zhliadnutí, speváčka si ju napísala a zrežírovala sama.

3. Tupac – Keep ya head up

Zosnulý spevák počas svojej kariéry nahral niekoľko songov, ktoré venoval ženám. V roku 1993 vyjadril pomocou svojich piesní feministické posolstvo. Po niekoľkých riadkoch v texte Keep ya head up znie Tupacov verš takto: „A keďže sme vytvorení zo ženy, dostali sme naše meno od ženy a našu hru od ženy, zaujímalo by ma, prečo berieme od ženy, prečo znásilňujeme svoje ženy, nenávidíme svoje ženy? Myslím, že je čas zabíjať pre naše ženy, čas uzdraviť naše ženy, byť skutočný pre naše ženy.

Tupac sa neospravedlňuje v mene mužov za sexizmus. Jednoducho hovorí, že ak majú ženy skúsenosti s nedoceneným alebo sexistickým mužom, mali by ho opustiť. Raper odmieta presvedčenie, že ženy sú závislé od mužov. Vo videoklipe sa objavila aj Tupacova dlhoročná priateľka a manželka herca Willa Smitha, Jada Pinkett Smith, ale aj Tupacova mama. 

4. Sima – Dýchaj

Mladá slovenská speváčka tiež nahrala pieseň, ktorou podporuje ženy, ich krásu a nabáda k sebavedomiu. V texte poukazuje na to, že krása je neopísateľná a prichádza v akýchkoľvek tvaroch a veľkostiach: „Všetci sme originály, z plných pľúc zakričím, som hrdá na to, kým som.”

Hoci táto pieseň z roku 2018 nepodporuje priamo feminizmus, Sima naznačuje, že každá žena sa má vo svojom tele cítiť dobre, neporovnávať sa a podporiť vlastnú sebalásku. Do videoklipu si pozvala bežné ženy, ktoré nemali s nahrávaním skúsenosti.

5. Little Mix – Little me

Britská skupina je známa najmä pre povzbudzovanie a vzdelávanie svojich fanúšikov o koncepcii ,,girl power“. Little me je skladba, ktorou speváčky odkazujú svojmu mladšiemu ja, a najmä fanúšikom, aby boli sami sebou, a tým dokážu spraviť čokoľvek budú chcieť: Môžeš byť prekrásna, úžasná, ktokoľvek, kto chceš byť, malá ja. Little Me je pieseň, ktorú táto skupina spieva na každom koncerte, aj roky po jej vydaní, aby povzbudila fanúšikov, feminizmus a práva žien.

Ďalšou piesňou hodnou zmienky je Salute  z rovnakého albumu ako Little me (Salute, 2013), ktorú fanúšikovia považujú za hymnu najväčšej dievčenskej sily: „Stojíme silné, pokračujeme, nemôžeme zastaviť hurikán. Dámy, je čas sa prebudiť, pozdraviť všetky ženy, pozdraviť sa!” Little Mix touto piesňou naznačuje, že ženské pohlavie je schopné prebúrať stereotypy.

6. Celeste Buckingham – I’m not sorry

Slovenská speváčka s americkými koreňmi túto skladbu venovala všetkým ženám. Text bol vytvorený na  Medzinárodný deň žien. Text upozorňuje na tlak vyvíjaný na toto pohlavie: „Takže ma chceš tlačiť, zobrať mi moje hrany a urobiť niečo iné, myslíš si, že ma dokážeš formovať, ako keby som bola z hliny a vymazať všetku moju nevinu.” Neskôr v texte Celeste útočí so slovami: Nie je mi to ľúto, netrápi ma to, nie som zahanbená za to, aká som. Speváčka sa vo svojom videu vyjadrila aj nasledovne: ,,Ženy a muži sú dve krídla ľudstva. Vták môže lietať až vtedy, keď sú rovnako vyvinuté.“

Touto piesňou si speváčka zaslúžila obdiv nielen na Slovensku, v susednom Česku, ale aj iných zahraničných krajinách a zdvihla povedomie slovenskej hudby. Napriek tomu, že skladba vznikla v roku 2014, je stále veľmi populárna.

7. Miley Cyrus – Mother’s daughter

Koncept skladby a videa vznikol, keď sa po celej krajine presadil zákon proti potratom. Vo videoklipe sa nachádzajú rôzne ženy a transrodová komunita, všetkých tvarov a veľkostí a aj Mileyina matka.

Text tejto piesne vytýka porušenie slobody rozhodovania o ženskom tele: „Nezahrávaj sa s mojou slobodou, pre niečo som si prišla, som odporná, som zlá, asi je niečo vo vode, alebo je to tým, že som dcéra svojej matky.” Pieseň je o práve vlastniť svoje telo a oslobodiť ho od mužského pohľadu v akejkoľvek podobe. Samotný klip z minulého roku pôsobil na niektorých ľudí ako kontroverzný, objavujú sa v ňom sanitárne pomôcky, dojčiaca matka, explicitné obrazy a nahota. Tvrdenie, že Miley si touto pieseňou získala veľkú pozornosť, je správne.

Bonus: Lukáš Adamec – Dýchaj

Príjemná oddychová hudba na Medzinárodný deň žien od slovenského sólistu, kde Lukáš spieva o tom, že ženy sú dokonalé aj bez úprav a majú sa mať rady také, aké sú. Vtipný text nabáda ženy k sebaláske a podporuje feminizmus.