Po dlhých ôsmich rokoch sme sa dočkali pokračovania jedného z najobľúbenejších animovaných filmov. Trailer Kung Fu Pandy bol však oveľa pútavejší, ako film.
Sympatická panda menom Po, ktorá sa neustále učí a zdokonaľuje v bojovom umení kung-fu, sa tento rok vrátila do kín. Fanúšikovia mali veľké očakávania. Mal to byť úžasný a pravdepodobne najlepší animovaný film zo všetkých častí doterajšej série Kung Fu Pandy. Diváci však odchádzali z kina sklamaní.
Po sa má stať vodcom
Každá jedna doterajšia časť Kung Fu Pandy testovala Poa (Jack Black) v niečom inom. Prvá časť bola o sile, druhá o srdci a mysli, tretia o duši a štvrtá…? Tá prináša nový problém, ktorému musí Po čeliť.
Podľa Majstra Shifua (Dustin Hoffman) sa má Po vzdať titulu Dračieho bojovníka. Musí nájsť nového nástupcu a stať sa novým duchovným vodcom Údolia mieru. To však nie je Poovi po chuti, pretože vie o duchovnom vodcovstve asi toľko, čo o diéte.
Nie je dôvod sa čudovať. Po bol odjakživa odvážlivcom, ktorý sa chcel naučiť bojové umenie kung-fu, a bojovať po boku Zúrivej päťky. Okrem toho je jeho charakter plný humoru a vášnivého jedenia knedlíčkov či iných pochutín. To je zdanlivo v rozpore s tým, aby bol predurčený byť vizionárom ako bol kedysi Majster Oogway, či niekým múdrym ako Majster Shifu.
Panda súperí s Chameleónkou
Počas cesty hľadania nástupcu Dračieho bojovníka sa Po spojí s prefíkanou líškou menom Zhen (Awkwafina). Je zručnou zlodejkou, ktorá má svoje vlastné plány. Spoločne sa rozhodnú čeliť novej protivníčke – čarodejnici menom Chameleónka (Viola Davis). Ona sa snaží ukradnúť Poovu Palicu múdrosti a priviesť späť všetkých Poových porazených protivníkov.
Chameleónka sa môže v traileri zdať desivá a takmer neporaziteľná (už len tým, že ju dabuje Viola Davis). V skutočnosti ide o najslabšieho a zároveň najzbytočnejšieho protivníka doterajších častí Kung Fu Pandy. Tai Lung (Ian McShane), Lord Shen či Generál Kai sú kvôli ich minulosti skôr tragické postavy, a ich zlé činy sa teda dali pochopiť. Dokázali divákovi prirásť k srdcu, no u Chameleónky tento pocit chýba a jej dôvod pre konanie zla je absurdný.
Jej veľkou ambíciou bolo stať sa majsterkou kung-fu a získať nadvládu nad svetom. Trénovacie strediská ju však v minulosti odmietli z dôvodu, že je príliš malá, čo je veľkou zvláštnosťou filmu. Aj samotná modlivka Zúrivej päťky ovládala toto bojové umenie a nikdy nebola odmietnutá. Chameleónka si preto zvolila inú cestu ku kung-fu, a to prostredníctvom čarodejníctva, menenia podoby a mágie. Získala tým bojové schopnosti všetkých predošlých Poových protivníkov.
Na konci filmu môžeme vidieť, ako Chameleónka pre splnenie svojej veľkej ambície postupne vyvoláva zo sveta duchov každého porazeného protivníka. Následne začne ich moc Chi zbierať ako Pokémonov, aby sa stala silnejšou a ovládala ich bojový štýl kung-fu.
Pre bývalých bojovníkov pôsobí scéna ponižujúco. Týmto sa štvrtá časť veľmi podobá tretej, no na rozdiel od Generála Kaia, Chameleónka bojové umenie kung-fu neovláda, ale kradne. Napokon sa však ukáže, že jej snaha je len stratou času a je veľmi jednoducho porazená Poom a líškou Zhen.
Známi zloduchovia sú späť, ale nie až tak veľmi
Najväčším lákadlom mnohých fanúšikov Kung Fu Pandy do kín bol sľubovaný návrat predošlých protivníkov do filmu. To prinieslo mnohé očakávania a mnoho fantastických teórií, čo by sa v štvrtej časti mohlo odohrať, a ako by to mohlo na konci filmu dopadnúť.
Dúfalo sa, že starí protivníci budú znova bojovať proti Poovi alebo proti Chameleónke po jeho boku. A čo by bolo najlepšie – Tai Lung mohol nejakým spôsobom odčiniť svoju minulosť a stať sa novým Dračím bojovníkom, čomu bol pôvodne predurčený. Nič z toho sa však nestalo, a žiadne prekvapenie sa nekoná.
V skutočnosti bolo známym protivníkom vo filme venované minimum priestoru a jediný, komu sa venovalo trochu pozornosti bol Tai Lung, ktorý mal krátku interakciu s Poom. Ten sa na konci filmu spolu s ostatnými predošlými protivníkmi Poovi ukloní, a tu nastáva otázka – prečo by to po tom všetkom robili?
Samotný Lord Shen a Generál Kai navyše vyzerajú trochu inak ako v predošlých častiach Kung Fu Pandy, a taktiež si divák môže klásť otázku: Ako sa Lord Shen dostal do sveta duchov, keď bol v druhej časti Kung Fu Pandy údajne zabitý?
Zúrivá päťka zmizla
Žiaľ, ako nám už aj trailer napovedal, Zúrivá päťka vo filme Kung Fu Panda 4 výrazne chýba. Tvorcovia to odôvodnili tým, že všetci členovia Zúrivej päťky sú zamestnaní riešením problémov vo svete. Zúrivá päťka pritom mohla napríklad asistovať pri záverečnom boji s Chameleónkou.
Namiesto nich Poovi a Zhen napokon pomôžu zloduchovia mesta Juniper City, kde je Zhen hľadaná za mnohé podvody a krádeže. Noví neznámi zločinci, ktorí sa Zhen kedysi dočasne ujali, si na konci filmu hravo poradia s Chameleónkinou armádou jašterov, čo vo filme pôsobí trochu zbytočne. Rovnako, ako dvaja Poovi otcovia, ktorí sa rozhodnú Poa hľadať a zachrániť.
Zúrivá päťka sa na chvíľu objaví iba na konci filmu popri záverečných titulkoch, kedy spolu s Poom trénujú Zhen, ktorú si Po zvolil ako následníčku titulu Dračieho bojovníka. Diváci môžu mať pocit, že práve Zhen je tou poslednou, ktorá by si titul zaslúžila. Očakávali by skôr Tai Lunga alebo zručnú Tigricu zo Zúrivej päťky.
Dôvodov je hneď niekoľko: Zhen nemá takú dlhú históriu ani skúsenosti ako ostatní členovia Zúrivej päťky či bývalí protivníci Poa. Zhen je síce talentovaná, ale dopúšťa sa mnohých nemorálnych činov a krádeží, a keďže je líškou, jej osobnosť je prefíkaná a zradná. Vidíme to napríklad vtedy, keď sa Zhen nevie rozhodnúť, či byť na strane Poa alebo Chameleónky.
Príbeh je nedomyslený, ale deti pobaví
Skvelý príbeh bol silnou stránkou Kung Fu Panda série do druhej časti. Tretia časť bola výrazne slabšia, no štvrtá je na tom ešte horšie. Zdá sa, že autori filmu príbeh orientovali na roztomilosť a humor, ktorého je vo filme priveľa, než na hlbšie emócie a napätie. Taktiež sa príbeh oveľa viac zameriaval na líšku Zhen než na samotného Poa. Film teda pripomínal skôr seriál než pokračovanie obľúbenej série.
Okrem toho vo filme nenájdeme jediný moment prekvapenia, príbeh je veľmi predvídateľný. Jednotlivé scény sú pekne plynulo spracované, no na druhej strane je príbeh jednoduchý a urýchlený. Výrazne tu chýba väčší priestor pre prostredie a už spomínaných známych (anti)hrdinov.
Pozitívnym aspektom filmu Kung Fu Pandy 4 bol soundtrack, ako aj v predošlých častiach, ktorý pre štvrtý diel vytvoril Hans Zimmer za pomoci Steva Mazzaru. Nesklamal ani vtipný hudobný videoklip populárnej piesne speváčky Britney Spears „Baby One More Time“, ktorý pre nový diel Kung Fu Pandy naspieval Jack Black a Kyle Gass.
Film časť pobaví najmä mladších divákov. Jednotlivé chyby, nedomyslený príbeh či slabá protivníčka totiž nesplnia očakávania tých starších. Štvrtá časť však pravdepodobne nie je posledným dielom Kung Fu Pandy, a teda fanúšikovia môžu dúfať, že sa spoločnosti DreamWorks nabudúce podarí priblížiť napríklad výbornej úrovni filmu Kocúr v čižmách: Posledné želanie.