Reálny svet sa zastavil a ten online rozbehol v podobe rútiaceho sa vlaku. Kontrolu nad ním nestratili len samotní vývojári, ale aj my – konzumenti. Spoločenská zodpovednosť influencerov a iných vplyvných ľudí sa zo sveta sociálnych médií, zdá sa, úplne vyparila.
Jeden omyl za druhým a zodpovednosť nikde
Prednostné očkovanie Dominiky Cibulkovej bolo odsúdené prevažnou väčšinou slovenskej spoločnosti. Tenistka sa verejne ospravedlnila, odrobila si štyri hodiny v prvej línii a kríza bola zažehnaná. Až pokiaľ sa opäť nenechala „voviesť do omylu“ v podobe luxusnej dovolenky na Maldivách.
O svoj zaslúžený oddych (po štyroch hodinách v ochrannom obleku) sa, samozrejme, nezabudla podeliť aj so svojimi divákmi na Instagrame – s ľuďmi, ktorým zomierajú príbuzní, prichádzajú o prácu a ktorým krachujú biznisy. S napätím očakávam deň, keď budeme podobne ako zdravotníkom tlieskať aj Dominike Cibulkovej. Za jej akty spolupatričnosti v týchto ťažkých časoch.
Búrame stereotypy alebo morálnu spoločnosť?
Najhoršie na tom všetkom je, že vôbec nejde o ojedinelý prípad. Posledných pár dní vody slovenského internetu rozvírila aj influencerka Alex Wortex, ktorej pôsobenie bolo kontroverzné už od začiatku.
Od videa s mackom cez minimalistický spôsob obliekania (čítaj obnažený) až po nemiestne sexuálne gestá. Jej obsah niektorí považujú za progresívny, niektorí za nevhodný. Všeobecný problém však je, že k nemu majú prístup aj deti.
Aby sme ale influencerke úplne nekrivdili, ona v skutočnosti nevie ovplyvniť to, kto je jej publikum. Samozrejme, pozná svoju cieľovú skupinu a vie sa jej prispôsobiť. V jej prípade je toto vysoko nepravdepodobné, nakoľko jej profil stojí predovšetkým na slobode prejavu. Nezáleží na tom, či je umelecký, módny alebo rečnícky. Inými slovami nám všetkým odkazuje: Ja si budem šíriť, čo chcem, a keď sa vám to nepáči, nepozerajte sa.
Počas prvej vlny, keď sa svetové ekonomiky zatvárali a všetci mali obavy z toho, čo bude nasledovať, slečna Wortex odcestovala do Uruguaja. Tak isto ako aj Cibulková, ani ona sa nezabudla podeliť o fotky z pláže. Vadí vám to? Nuž, nepozerajte sa.
https://www.instagram.com/p/CLSRnsAnD6F/?utm_source=ig_web_copy_link
Najnovšie sa Wortex rozhodla venovať téme covidu-19. Vyzýva ľudí, aby využili svoje práva, a teda: nepreukazovali sa negatívnym testom, nenosili rúška a nedali sa zaočkovať.
Na svojom profile zdieľa príbehy ľudí, ktorí nerešpektujú pravidlá, myslia si, že covid neexistuje, prípadne zdieľajú podobný názor ako ona (že zmenou stravy sa všetko vyrieši). Názory druhej strany zdieľa len vtedy, ak ide o vulgarizmy alebo urážky na jej osobu. Konštruktívnu kritiku neukáže, pretože nesedí do jej naratívu.
Povedz mi, čo si myslíš o pandémii, a ja ti poviem, kto si
Prvá kritická otázka znie: Prečo sa k tomuto vôbec slečna Wortex vyjadruje? V dnešnej dobe má každý pocit, že sa musí ku všetkému vyjadriť, že ho chce každý počuť. A, samozrejme, najhlasnejšie kričia ľudia bez potrebného vzdelania na to, aby sa vôbec k danej téme dokázali konštruktívne vyjadriť.
Druhá otázka znie: Prečo my, konzumná spoločnosť, podporujeme takýchto ľudí? Konšpirácie na Facebooku, fotky z kúpeľov a dovoleniek na Instagrame a napokon statusy premiéra, ktorý zabudol, že nie je influencer – ale štátnik.
Spoločenská zodpovednosť je veľmi tenký ľad, na ktorom tancujeme už dlho. Na jednej strane nemôžete niekoho obmedzovať v slobode prejavu a na druhej strane sa bojíte, ako názory vplyvných ľudí zmenia našu spoločnosť.
Samostatná kategória je vplyv týchto ľudí na generáciu Z. Influenceri s tisíckami followerov vytvárajú akýsi model správania sa, a teda ideál toho, kým chcú ostatní byť. Bez ohľadu na to, či im na tejto skutočnosti záleží alebo si ju uvedomujú.
Potreba správnej morálky a spoločenského cítenia je v súčasnosti oveľa markantnejšia než v predchádzajúcich rokoch. Počet hodín strávených online je úmerne podporovaný lockdownom a karanténou.
A preto, ak máte čas a záujem – sledujte obe strany, čítajte viac médií a podporujte profily, ktorým na našej spoločnosti skutočne záleží.