Hranice módy vníma každý individuálne. Niekto ju berie ako sústavu pravidiel a noriem, ktoré treba dodržiavať, iní ju vnímajú ako formu umenia. Štýl obliekania je pre každého jedinečný, tak prečo by sme s ním nemohli experimentovať?

Všetci to dobre poznáme. Dievčatá sa majú hrať s bábikami a nosiť šaty, chlapci sa majú hrať s autíčkami a obliekať si nohavice. Ružová farba je dievčenská a modrá zase chlapčenská. Svet módy niekedy dokáže byť veľmi prísny a nekompromisný, avšak nasledujúcich 7 ľudí sa nebálo prekročiť hranice a dokázať ostatným, že móda dokáže byť foremná a plná fantázie.

1. Amelia Bloomer

V dnešnej dobe sa nikto nepozastaví nad ženou, ktorá nosí nohavice. Je to niečo, čo vidíme na ulici každý deň, i keď nie vždy tomu tak bolo. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia boli pravidlá ženského obliekania veľmi prísne. Ženy museli nosiť výhradne šaty alebo sukne, pod tým spodničky a samozrejme nesmieme zabudnúť ani na tesne utiahnuté korzety, vďaka ktorým často nevedeli poriadne dýchať.

Veci sa začali meniť príchodom Amelie Bloomer, ktorá bola aktivistkou za ženské práva v období 50. rokov 19. storočia. Amelia chcela dosiahnuť to, aby bolo ženské oblečenie menej obmedzujúce pri bežných činnostiach a takisto aby sa aj pohodlne nosilo. Preto sa inšpirovala tureckými šatami a prišla s návrhom širokých voľných nohavíc, ktoré sa nosili pod sukňou siahajúcou po kolená.

Nohavice dostali ikonický názov Bloomer. Okrem toho, že posunuli hranice módy o krok vpred, tak sa začiatkom 50. rokov 19. storočia stali symbolom práv žien. V roku 1848 takisto začali vychádzať jej noviny s názvom The Lily, ktoré boli venované výlučne ženám. Spočiatku sa noviny venovali iba hnutiu striedmosti, no kvôli dopytu sa dvojtýždenník rozšíril aj o ďalšie správy.

2. Coco Chanel

Coco Chanel je jednou z najvplyvnejších módnych ikon 20. rokov. Väčšinu svojho detstva žila v sirotinci katolíckeho kláštora, kde sa vyučila za krajčírku. Po odchode zo sirotinca sa zamestnala u miestneho krajčíra. V 23 rokoch začala navrhovať a šiť klobúky, ktoré mali taký úspech, že už o 4 roky neskôr Coco otvorila svoj prvý obchod v Paríži, kde ich predávala.

Mnohí ju poznáme vďaka parfumu Chanel N°5 alebo jej ikonickým Little Black Dress (LBD). Aj napriek tomu, že jej šaty zožali neskutočný úspech rovnako ako aj jej parfum, Coco až rebelsky odmietala ženský štýl obliekania. Už vtedy uprednostňovala uvoľnenú a pohodlnú módu.

Postavenie žien v spoločnosti silnelo stále viac a viac a Coco priložila ruku k dielu tým, že začala navrhovať ženské oblečenie inšpirované mužskou módou. Do sveta pustila elegantné dámske obleky a kostýmy, blejzre a jednoduché každodenné oblečenie. Známa bola predovšetkým tým, že nosila námornícke prúžky, nohavice a robustné pletené svetre.

Dala som ženskému telu slobodu: toto telo sa potilo pod parádnym hábitom, čipkami, korzetmi, bielizňou, vypchávkami,“ tvrdila Coco.

Zdroj: pinterest.ca/josianetexier

3. Prince

Prince, celým menom Prince Rogers Nelson, bol americký spevák, skladateľ, hudobník, hudobný producent, tanečník a herec. Je všeobecne považovaný za jedného z najväčších hudobníkov svojej generácie. Bol a stále je dobre známy pre svoju tvorbu, ktorá zahŕňala niekoľko rôznych žánrov.

Ako umelec bol známy svojím okázalým štýlom a hereckým prejavom. Začal byť považovaný za sexsymbol pre svoju obojpohlavnú sexualitu a hru s pohlavím. Prince je známy aj ako „ten čo nosil opätky“. Nosil ich, pretože boli určené na nosenie, ako to predviedla výstava Standing Tall v roku 2015 v múzeu Bata Shoe Museum v Toronte o mužoch na vysokých podpätkoch.

Mal to byť prejav sily a privilégií vyhradených pre vysoké mužské postavenia a až neskôr využívané prevažne ženami v 17. a 18. storočí. Takisto ako sa odmietal držať jedného žánru v hudbe, tak sa odmietal držať aj jedného štýlu obliekania. Princ však mal svojský spôsob, akým preberal prvky ženskosti – čipky, volániky, flitre, vysoké podpätky. Toto všetko si privlastnil a premenil to na znak mužského sexappealu, ktorý mu závidela nejedna žena.

4. Freddie Mercury

Freddie vyrastal v čase, keď búriť sa proti mainstreamovej móde nebol práve najlepší nápad. On aj jeho priateľka Mary Austin pracovali v obchode s oblečením. To im poskytlo perfektné miesto, odkiaľ mohli sledovať svet módy.

Freddieho si pamätáme ako človeka, ktorý nosil obtiahnuté pestrofarebné kostýmy, ale takisto aj obtiahnuté ženské džínsy, ktoré nosil s bielym tielkom alebo vzorovanými košeľami. Sebavedomie, s ktorým toto oblečenie nosil, dávalo najavo, že to nie je náhodou, ani že nezablúdil do ženského oddelenia pri výbere jeho kúskov do šatníka.

Najväčší šok prišiel, keď svetlo sveta uzrel videoklip k piesni I Want To Break Free od skupiny Queen, ktorej bol Freddie líder. V ňom mal totižto na hlave parochňu, na nohách opätky a na ušiach náušnice. Mal oblečenú čiernu minisukňu, pančušky a takisto aj opätky.

Aby to všetko do seba zapadalo, svoj „look“ doplnil aj vypchávkami pŕs. Avšak, aby bolo stále jasné, že Freddie je chlap, svoje ikonické fúzy si neoholil.  Bol to statement, ktorý dosť skoro naštartoval revolúciu. Mužská móda stratila smer a zmysel. Make-up, farebné blúzky, úzke nohavice, vysoké podpätky…. to všetko bolo možné.

Zdroj: instagram.com/freddiemercury

5. Mark Bryan

Mark Bryan je Američan a je robotickým inžinierom. Dokazuje, že je konečne čas zbaviť sa rodových stereotypov, najmä v oblečení. Žije svoj život ako každý iný človek. Chodí do práce, do mesta s priateľmi, trávi čas doma so svojou ženou a deťmi…Takmer vždy však nosí sukňu a podpätky.

Obliekam sa takto, pretože môžem. Len aby som bol iný. Vždy som obdivoval ženy, ktoré nosili úzke sukne a podpätky. Priťahovala ma sila, ktorú prezentovali. Podľa mňa oblečenie nemá pohlavie. Preferujem „mužský“ vzhľad nad pásom a „bezpohlavný“ vzhľad pod pásom. Je to všetko o oblečení bez pohlavia,“ tvrdí Mark v rozhovore pre portál Bored Panda.

Pre Marka je to „len“ oblečenie. Keď má na nohách opätky, cíti sa vyšší a mocnejší. Takisto tvrdí, že možno práve to sebavedomie nosiť takéto oblečenie mu dodalo istotu a silu zvládať stresové situácie v práci.

Ľudia sa Marka pýtajú aký názor má na to jeho okolie a hlavne rodina, keďže mnohých šokovalo, že Mark je ženatý a má 3 deti. Od svojej rodiny má však plnú podporu a jeho dcéra mu dokonca niekedy pomáha s kombinovaním jeho outfitov.

6. Harry Styles

Meno všetkým fanúšikom skupiny One Direction veľmi známe. I keď sa skupina už dávnejšie rozpadla, každý člen – Zayn Malik, Louis Tomlinson, Liam Payne, Niall Horan a v neposlednom rade aj Harry Styles – sa vydali svojou vlastnou cestou sólo kariéry.

Ohľadom Harryho sexuálnej orientácie vzniklo niekoľko špekulácií, no on sám tvrdí, že sexualita nie je žiadna nálepka a každý by mal byť tým, kým chce.

Harry sa len nedávno zapísal do histórie ako prvý muž vôbec, ktorý sa nachádza na obálke módneho magazínu Vogue úplne sám, a ešte k tomu v šatách. „Oblečenie je tu na to, aby sme sa s ním hrali a experimentovali,“ tvrdí Harry. „Občas, keď zájdem do obchodov, pristihnem sa, že pri pohľade na ženské oblečenie myslím na to, aké je úžasné,“ pokračuje Harry v rozhovore pre Vogue. Nie každý je však z tohto „experimentu“ nadšený. Po zverejnení spomínaných fotografií sa rozpútali rôzne debaty o poženšťovaní mužov.

Niekoľko ľudí sa vyjadrilo, že takto predsa muž nemôže vyzerať, pretože to nie je mužné. Avšak viacerí sú toho názoru, že už stačilo toxic masculinity a je načase aby aj muži dokázali vyjadriť svoje pocity, hoci aj nosením šiat či sukní.

Zdroj: Tyler Mitchell/ Vogue

7. Yungblud

Bol som na návšteve u mojej susedky Annabelle,“ spomína si anglický spevák YUNGBLUD, vlastným menom Dominic Richard Harrison, na deň, kedy si prvýkrát obliekol šaty. „Mal som okolo 11 rokov a ona mi to obliekla zo srandy. V momente ako to na mňa dala, akosi som v sebe odomkol niečo nové. To ako som to na sebe cítil, miloval som pocit hodvábu na mojom tele. Tak trochu mi to dodalo sebavedomie, ktoré sa začalo ako vtip,“ pokračuje Yungblud pre PAPER.

Lak na nechtoch,  farebné i čierne rúže, výrazný make-up. Ničoho z tohto sa mladý spevák nebojí a nosí to s hrdosťou. Takisto ani o sukne, šaty a crop-topy nie je v jeho šatníku núdza. V dnešnej dobe máme síce omnoho väčšiu slobodu obliekania, no stále sa nájdu na svete miesta, kde je takéto niečo neprípustné.

Jedným z tých miest je aj Rusko, kde Yungblud na svojom vystúpení obdržal vyhrážky smrti, pretože mal na sebe oblečenú sukňu. To mu však nezabránilo obliecť si šaty, ísť sa odfotiť na Červené námestie v Moskve a všetkým dokázať, že toto je proste on a že sa neplánuje zmeniť.