Mnohí prácu novinárov spochybňujú, avšak pravda je taká, že je to veľmi nebezpečné povolanie – najmä vo svete investigatívnej žurnalistiky. Aj preto tieto prelomové príspevky novinárov dokázali prispieť k zmenám vo svete.

Povolanie novinára nie je len o ťukaní písmenách do klávesnice ako si mnohí myslia. Je to veľmi náročná práca po každej jednej stránke. Človek musí zosilnieť fyzicky i psychicky a prekonávať rôzne výzvy. Novinári niekedy riskujú vlastné životy, len preto, aby sa dopátrali k pravde.

Ľudia vidia len výsledok v novinách na pár stránkach alebo v dvoch minútach reportáže v televízii. Niekedy však za jedným článkom alebo reportážou stojí veľa hodín práce a úsilia človeka, ktorý do toho vložil všetko.

Je to niekto, kto môže niečo ovplyvniť alebo zmeniť k lepšiemu. Aj u nás na Slovensku existujú novinári, ktorí našu krajinu menia na lepšie miesto a upozorňujú na rôzne kauzy. V súčasnosti vďaka tomu prebieha veľké vyšetrovanie a vlna zatýkania vysoko postavených ľudí.

1. Kristína Kövešová

Je slovenská investigatívna novinárka a reportérka, ktorá pracuje pre televíziu Markíza. Vo svojich reportážach sa venuje kauzám ako: psie zabíjačky, pedofília a mnoho ďalších. Jej reportáže sa uverejňujú najmä v relácii Reflex.

Kristína sa svojím reportážam venuje aj niekoľko rokov, kým s nimi vyjde na svetlo sveta. Svoju prácu robí dobre a je neoblomná. Kristína viackrát riskovala svoj život kvôli pravde.

V jej reportážach môžeme vidieť, ako na ňu ľudia útočia, najmä v osadách do nej strkajú a vyhrážajú sa jej. Aj preto sa jej reportáž o psích zabíjačkách stala prostriedkom zmeny.

Vďaka odvysielanej reportáži sa politici rozhodli zmeniť zákon o týraní zvierat. Tresty za týranie sa sprísnili, čiže páchateľ môže dostať až 5 rokov za mrežami. Pribudla i nová skutková podstata trestného činu organizovania zápasov zvierat.

Kristína je príkladným novinárom, ktorý ukazuje, ako veľmi je práca novinára dôležitá.

2. Amber Lyon

Amber je americká investigatívna novinárka a fotografka. Známa je vďaka práci, kde informovala o porušovaní ľudských práv proti prodemokratickým demonštrantom v Bahrajne.

No ešte predtým Amber vyšetrovala sexuálne obchodovanie s maloletými v USA na online stránke Craigslist, ktorá slúži na inzerciu. Na tomto webe sa vyskytujú rôzne sekcie zamerané na pracovné miesta, bývanie a podobne. Avšak kedysi tento web ponúkal aj niečo iné.

Ešte v roku 2010 na tomto webe existovala sekcia pre dospelých, kde sa objavovala prostitúcia. Lyon začala tento prípad vyšetrovať. Zistila, že na stránke funguje sexuálne obchodovanie s maloletými. Po medializovaní prípadu a naliehaní 17 štátov, neskôr web túto sekciu zrušil na celom svete. Za tento príbeh získala cenu Gracie pre ženy v médiách. Aj preto toto vyšetrovanie patrí medzi prelomové príspevky novinárov.

3. Margaret Cokerová

Investigatívna novinárka, ktorá počas vedenia kancelárie v Bagdade vyšetrovala jeden príbeh 5 mesiacov, možno ani netušila, ako rýchlo dokáže niekomu svojou prácou pomôcť. Išlo o reportáž kapitána Sudaniho, ktorý zmaril desiatky bombových útokov.

Tento iracký špión zomrel za nepriateľskými líniami a jeho telo sa nepodarilo získať. Jeho rodina potrebovala dôkaz o jeho smrti, no ako to býva zvykom, ich žiadosti boli zmarené irackou byrokraciou.

Avšak niekoľko dní po zverejnení jej článku bol ako zázrakom rodine ponúknutý úmrtný list. Cokerová neskôr o tomto prípade napísala knihu.

4. Walter Cronkite

Walter bol legendárny rozhlasový novinár, ktorý sa údajne stal „najdôveryhodnejším mužom v Amerike“. Vo februári roku 1968 navštívil Vietnam (bola to jednou z najväčších katastrof v histórii USA) a vypracoval polhodinovú vyšetrovaciu správu, ktorá niesla názov: „Správa z Vietnamu: Kto, Čo, Kedy, Kde, Prečo?“

V tejto správe priblížil fakty o vojne a dospel k názoru, že vojnu nemožno vyhrať. Toto negatívne hodnotenie prispelo k zmene pohľadu na americkú verejnosť a ku koncu krvavej vojny vo Vietname. Aj preto Cronkiteho správa patrí medzi prelomové príspevky novinárov.

5. Veronika Guerinová

Bola írska investigatívna novinárka, ktorá svojou prácou prišla o život. Guerinová sa preslávila ako nebojácna reportérka v írskych najpredávanejších novinách Sunday Independent. Venovala sa dublinskému podsvetiu.

Cez svojho informátora sa dostala až k drogovému bossovi Johnovi Gilliganovi. Niekoľkokrát sa jej kvôli tomuto vyšetrovaniu vyhrážal smrťou alebo únosom jej syna. Dokonca ju postrelili u nej doma do nohy, ju to však neodradilo a sľúbila, že sa nedá zastrašiť.

Avšak 26. júna 1996 bola zavraždená vo vlastnom aute. Spoločnosť bola šokovaná jej smrťou. Viedla k najväčšiemu vyšetrovaniu trestných činov v Írsku, čo malo za následok viac ako 150 zatknutí a zásah proti gangom organizovaného zločinu.

Na jej počesť bol natočený aj film, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala Cate Blanchett. Jej práca určite patrí medzi prelomové príspevky novinárov.

6. Lauren Wolfe

Je ocenenou novinárkou, ktorá momentálne pracuje v The New York Times a jej práce sa objavili v publikáciách od The Atlantic a The Guardian. Nejaký čas bola aj publicistkou pre časopis Foreign Policy.

Wolfe často píše o sexuálnom násilí, tiež bola vo výbore medzinárodnej kampane na zastavenie znásilňovania a rodového násilia.

V roku 2017 napísala sériu článkov v The Guardian a v časopise Foreign Policy, kde informovala o znásilňovaní batoliat vo východnom Kongu. Medializácia tohto prípadu viedla k zatknutiu a odsúdeniu politika a členov jeho milícií.

7. Edward R. Murrow

Bol americký novinár a televízny moderátor, vďaka ktorému sa skončil „hon na čarodejnice“. Išlo prípad ohľadom bývalého senátora Josepha McCartyho, ktorý sa stal reprezentantom antikomunizmus.

Bol známy klamstvami, úplatkami, podvodmi a maccarthizmom (obdobie antikomunizmu v 20 storočí, pozn. red.). Ľudia v tomto období strácali prácu len kvôli podozreniam, že sympatizujú s komunistami. McCarty videl špiónov za každým rohom.

Murrow vytvoril spravodajskú správu, ktorá pozostávala iba z McCartyho prejavov a pojednávaní, v ktorých kričal na obžalovaných a dostával ich do rozpakov. Jeho správa patrí medzi prelomové príspevky novinárov.

Bol prvý, kto napadol senátora, pretože ľudia sa báli o svoje zamestnanie. Táto jeho výpoveď podľa odborníkov viedla k jeho pádu. Murrowová správa zapríčinila koniec jedného z najdesivejších období v americkej histórii.