Podcasty sú medzi mladými ľuďmi všeobecne obľúbené. Okrem tých najznámejších a najpočúvanejších existujú aj také, ktoré autori tvoria vo voľnom čase ako svoje hobby. Sú rovnako kvalitné a inšpiratívne, len ich ľudia zväčša nepoznajú.

Stali sa bežnou súčasťou nášho života. Počúvame ich cestou do práce, v aute, pri domácich prácach aj pri zaspávaní. Väčšina z nás počúva „značkové“ podcasty, teda tie, ktoré spadajú pod väčšie médium alebo spoločnosť. Často je práve táto značka akousi zárukou počúvanosti. Sú však aj také, ktoré vznikli doma za stolom, bez nároku na honorár, len tak, pre radosť. Tu je šesť z nich.

1. The Buca Talks – podcast o živote, bežných starostiach aj radostiach

Hovoríte, že podnetom na podcast bolo to, aby sa ľudia naučili počúvať a vnímať. Myslíte si, že sa vaši poslucháči sa za tri roky, odkedy podcast funguje, zmenili?

Neviem odpovedať za nich, či sa zmenili, ale cítim z nich úprimný záujem, možno väčší ako na začiatku. Mojím cieľom nie je urobiť bombastickú epizódu so známou osobnosťou, ale robiť dlhodobo kvalitné časti, ktoré v ľuďoch niečo zanechajú – emóciu, záujem, objav, nadšenie, motiváciu.

Nechceli ste s tým niekedy seknúť, pretože ste mali pocit, že vás to prestalo napĺňať? Ak áno, čo vás opäť pritiahlo naspäť?

Mala som, veľakrát. Nešvár dnešnej doby a porovnávanie sa dostalo sem-tam aj mňa. Raz som na 1. apríla oznámila, že podcast končí. Ľudia mi písali, že snáď to nemyslím vážne, pretože im moje Nedeľné Omše pomáhajú dostať sa z náročných situácií. Som poctená a to mi nedovolí prestať. Je to môj životný projekt.

Odkiaľ beriete inšpiráciu na témy?

Som veľmi spontánna a taký je aj podcast. Ľudia sa môžu tešiť naozaj na čokoľvek, aj keď drvivú väčšinu tvoria silné osobné príbehy neznámych ľudí.

neznáme podcasty
„Buca“ hovorí, že chce ľudí naučiť počúvať a smiať sa. Zdroj: Martina Bucková

2. Podnicast s Petrom Chodelkom – rozhovory s podnikateľmi, zdieľanie skúseností a poznatkov

Vyskúšali ste viacero projektov. Vedeli ste, že tento podcast sa uchytí a vydrží dlhšie?

Každý projekt rozbieham s tým, že neviem, či sa rozbehne, alebo nie. Väčšinou tomu dávam tak rok až dva, a pokiaľ sa ani za tento čas neuchytí, tak rozmýšľam, čo ďalej. Podnicast sa rozbehol do takej miery, že mi dáva zmysel v ňom pokračovať. Ale za úspech ho ešte zatiaľ nepovažujem, na to je skoro.

Podľa čoho si vyberáte hostí?

Snažím sa vyberať hostí, ktorí poslucháčom niečo prinesú. Väčšinou oslovím podnikateľov, ktorí majú už niečo za sebou. Pozerám sa na ich projekty a aké obraty ich firma robí. Ale mal som v podcaste aj hostí z firiem, ktoré boli síce menšie, no ich skúsenosť bola pre poslucháčov zaujímavá a dozvedeli sa niečo nové.

Dostávate spätnú väzbu, že ľuďom váš podcast a zdieľanie vašich skúseností pomáha?

Tých feedbackov je menej, ako by som si prial, ale áno, dostávam. Vždy ma veľmi poteší, keď na základe môjho podcastu niekto niečo vo firme zmenil, čo znamená, že spravil konkrétnu akciu.

Funguje to aj naopak, že sa vy sám inšpirujete rozhovormi s hosťami?

Áno, jedným z dôvodov, prečo som vôbec podcast začal robiť, bolo to, aby som sa stretával so zaujímavými ľuďmi. Takže veľakrát sa sám inšpirujem hosťami a ich skúsenosťami.

neznáme podcasty
Podnicast je o skúsenostiach, ktoré môžu pomôcť začínajúcim podnikateľom. Zdroj: Peter Chodelka

3. InáKosť – podcast o sebaláske, vzťahoch, ženských emóciách a pocitoch

Čo bolo podnetom pre začatie podcastu?

Sedeli sme na Pho Bo a klasicky som sa sťažovala na to, aká nedostatočná sa cítim. V tom čase som študovala v Nexteria Leadership Academy, kde sa na konci tretieho ročníka odovzdáva projekt. Uvažovala som, o čom bude ten môj a práve pri takomto Pho Bo stretku s Kristínou do seba všetko zapadlo. Uvedomila som si, že nie len ja sa cítim iná. Začali sme tvoriť podcast Iná Kosť a instagramovú komunitu Iných Kostí, aby sme upozornili na dostatočnosť a inakosť každej z nás.

Cieľovou skupinou sú najmä mladé dievčatá a ženy. Dostávate spätnú väzbu, že ste nejakej žene pomohli alebo to skôr vnímajú ako „rozprávanie pri káve“?

Zakladáme si na tom, aby to nebolo len ženské „tliachanie“ a sťažovanie sa. Naším cieľom je priniesť praktické rady a skúsenosti, ktoré nám všetkým pomôžu milovať samé seba a svoje súčasti. Čo sa týka feedbacku od žien, je skvelý, nemôžeme byť spokojnejšie. Veľa z Iných Kostí nám písalo, že ich náš obsah baví a posúva vpred. Podporujeme sa navzájom a snažíme sa vytvárať komunitu.

Aké sú vaše plány do budúcna?

Musíme priznať, že snívame vo veľkom, ale zároveň čelíme realite nedostatku času a mnohým povinnostiam. Naším momentálnym cieľom je vydávať kvalitné a pravidelné podcasty, avšak chceli by sme sa v blízkej budúcnosti dostať aj do offline prostredia.

neznáme podcasty
Autorky podcastu Kristína a Tereza. Zdroj: InáKosť

4. MamaGang – podcast o tehotenstve, pôrode, výchove detí a o ženstve ako-takom

S podcastom ste začali pred rokom, dovtedy tu nič podobné nebolo. Vedeli ste, že si nájde takú obľubu?

Nevedeli, ale dúfali sme v to. Vytvárali sme niečo, čo nám osobne chýbalo. Urobili sme si prieskum, mali sme kopec plánov a nápadov a venovali sme sa téme, ktorá nás chytala za srdce. Zároveň sme sa poznali po profesionálnej stránke, tak sme vedeli, že sa môžeme jedna na druhú spoľahnúť. Akurát sme s tým ani jedna nemali skúsenosti, tak naše očakávania boli skromné. Viackrát sa nám potvrdilo, že zbytočne skromné.

Boli pre vás začiatky náročné?

Keď sme začínali, Adel bola ešte tehotná, no pre pandémiu sme začiatok posunuli. Keď nemôžu prísť hostia, ťažko sa robia rozhovory. (smiech) Kým sa to uvoľnilo, Adel stihla porodiť a ja som mala polročné dieťa. Zo začiatku bola logistika s našimi mužmi, deťmi a hosťami veľmi komplikovaná. Ale ten čas sme si totálne užívali. Dosť náročné bolo aj zorientovať sa v tom celom po technickej stránke. Ako to nahrať, na čo to nahrať, ako to dostať online na tie správne platformy, ako bude vyzerať stránka či sociálne siete. Je za tým veľa neviditeľnej roboty, ktorú sme sa učili za pochodu. A stalo sa nám aj to, že sa diel zle nahral, lebo sa na počítači pokazil ventilátor a museli sme s malou dušičkou prosiť jednu z našich prvých hostiek, aby prišla na rozhovor znovu.

Stáva Dostávate od poslucháčok reakcie, že s názorom nesúhlasia alebo vám dávajú nevyžiadané rady?

Toto sa mení. Zo začiatku to bola celkom komorná komunita a chodili nám samé pozitívne reakcie. Väčšina publika boli ženy, ktoré vnímali veci podobne ako my. Aj kritika, keď prišla, tak bola väčšinou konštruktívna. Čím je podcast populárnejší, tým je aj publikum širšie a reakcie farebnejšie. Nedávno sme nahrali diel o pôrodoch a hoci sme tú tému otvárali aj dávnejšie, teraz boli reakcie oveľa viac vyostrené. Stále však prevládajú pozitívne ohlasy. Jedným z našich cieľov je ženy podporovať a spájať a v tom duchu sa snažíme aj komunikovať.

Aké máte s podcastom plány do budúcnosti?

Stále sme v prvom rade mamy a to nás naučilo, že musíme byť kedykoľvek pripravené zmeniť naše plány. Posledné mesiace sme sa okrem podcastu venovali aj písaniu našej knižky Priestor pre mamu, ktorú čoskoro uvedieme na trh. Obe sme vnútorne cítili, že by sme rady tento náš online priestor zhmotnili. Podcast je veľmi abstraktné médium, rady by sme robili aj veci offline a komunitu rozširovali.

neznáme podcasty
Dáša a Adela hovoria, že v sú v prvom rade mamy, no tvorbu podcastu si užívajú. Zdroj: Mama Gang

5. Divoká jazda #bezhanby o sexualite, vzťahoch a mužsko-ženskom vnímaní sveta

Na instagrame máte slušnú fanúšikovskú základňu, prečo ste začínali s podcastom?

Sme dlhoročné kamarátky, ktoré sa dokážu hodiny rozprávať o akejkoľvek téme. S podcastom sme začínali absolútne spontánne, neočakávali sme nič a dodnes ho tvoríme len pre zábavu. Najväčším zadosťučinením pre nás je, ak nám poslucháči píšu, že sa vďaka našim slovám posunuli vpred, uvedomili si, že sú v toxických vzťahoch a chcú to zmeniť, objavujú vlastnú sexualitu, odhadzujú zábrany alebo sme ich jednoducho rozosmiali v zlom životnom období.

Rozprávate úplne otvorene o veľa veciach. Máte nejaké hranice alebo tému, o ktorej rozprávať nechcete?

Keby sme boli dostali túto otázku v začiatkoch tvorby podcastu, vymenovali by sme toho požehnane. Išli sme do toho s tým, že musíme byť čo najautentickejšie. Ja vystupujem na sociálnych sieťach pod pseudonymom a v anonymite, čo som si chcela uchovať aj v Divokej jazde, no po pár epizódach, v ktorých som utiahnutá a rezervovaná, som pochopila, že to tak nepôjde. Ženy aj muži nám hovoria o svojich životných trápeniach a príhodách, a preto aj my chceme byť priamočiare. Aj keď sme dnes presvedčené, že „toto“ by sme nikdy neriešili, v budúcnosti sa môže stať úplný opak.

Dostávate vo feedbackoch aj kritiku? Práve možno skrz to, že rozprávate veľmi uvoľnene, pre niekoho miestami až vulgárne?

Musíme si zaklopať, ale skutočne sa k nám dostávajú najmä pozitívne komentáre, čo si veľmi vážime. Obdržali sme aj miernu kritiku ohľadom otvorenosti pri jednej zo sexuálnych tém, avšak šlo skôr o konštruktívnu radu, aby nás poslucháči nevnímali negatívne. Pravidelne sa s nimi snažíme komunikovať, pýtame sa, čo im vadí, či by niečo zmenili, prípadne vylepšili, čiže podcast budujeme spolu. Nie sú to totiž len ľudia, ktorí ho počúvajú, ale svojimi príbehmi ho aj tvoria.

Aké sú vaše podcastové plány do budúcna?

Obe máme veľké očakávania, no stojíme nohami pevne na zemi, a preto postupne zvažujeme, ako by sme sa mohli posunúť bližšie k poslucháčom. Na Slovensku je množstvo fantastických podcastov a samé nevieme, kde budeme o dva týždne. V každom prípade, aj naďalej chceme rozosmievať ľudí a pomôcť im pochopiť, že neexistuje problém, ktorý by nemal riešenie.

6. Na Gauči – rozhovory o živote, aktuálnych témach a medziľudských vzťahoch

Čo bolo podnetom začať s podcastom popri blogu a YouTube kanáli?

Podcasty som chcela robiť ešte oveľa skôr, ako som sa aktívne začala venovať Instagramu a YouTubu, len som to nenazývala podcasty, ale longformátové rozhovory. Stále som čakala na správny čas, kým som si neuvedomila, že ten asi nikdy nepríde a začala som len tak „na kolene“. Kto videl prvé časti, ten vie, o čom hovorím.

Ako sa po rokoch zmenilo vaše publikum? Je to iné, odkedy ste matkou?

S podcastmi som začala až po tom, ako som sa stala mamou a nemyslím si, že tento fakt nejako ovplyvňuje moje publikum. Čo sa týka publika mimo podcastov, pri prvom tehotenstve prišiel nával mamičiek, ale mnohé zas rýchlo odišli, keď zistili, že nie som typický mama profil a venujem sa aj iným, často kontroverzným témam. Publikum sa mi dynamicky mení podľa toho, aké projekty aktuálne mám a akým témam sa v danej chvíli najviac venujem.

Odkrývate veľa zo svojho súkromia. Venujete sa zdieľaniu traumy, ale aj osobných skúseností. Sú nejaké témy, ku ktorým sa už teraz nechcete vyjadrovať?

Určite sú mnohé témy, ale sú to paradoxne tie, ku ktorým sa mnohí ľudia nemajú problém vyjadriť. Keď som bola druhýkrát tehotná, tak som, napríklad, odmietla prezradiť termín pôrodu, pohlavie bábätka i jeho meno. S tým veľa ľudí nemá problém, zatiaľ čo by asi mali problém s tým, čo ja bežne riešim – sexuálne obťažovanie, ale i samotná sexualita, partnerské problémy, traumy a podobne.