Prešiel rok, odkedy Igor Matovič v trnavskej mestskej hale rozdával úsmevy a sľuboval ľudom, že nastane zmena. Zmena, ktorú sme po dvanástich rokoch vlády SMER-u potrebovali. Mnoho ľudí, ktorí sa dlhodobo venujú a pozorne sledujú politiku, však dôvod na radosť nemalo.

Keby niekto čo i len náhodou po voľbách spomenul, že spoluvládnutie s Igorom Matovičom bude pre jeho koaličných partnerov veľmi náročné, automaticky bol označený ako ten, kto chce naspäť vládu Roberta Fica. Lenže ak je tu reálne niekto, kto sa stará o to, aby sa vrátila vláda Roberta Fica, je to práve Igor Matovič.

Asi sa niekde stala chyba…

Ak niekto zvládne počas jedného roka natoľko spolarizovať spoločnosť, že téma volieb dokáže v momente rozvrátiť rodinu, tak vieme usúdiť, že sa niekde asi stala chyba.

Ak niekto dokázal vyprovokovať človeka, ktorý sa už nechcel vyjadrovať k politike, lebo práve tá politika zobrala život jeho synovi a neveste, znovu nám vŕta hlavou, že sa predsa len niekde musela stať chyba.

Ak si už aj niekto z Deutsche Welle stihol za rok všimnúť, že Igor Matovič sa čím ďalej, tým viac podobá svojím vládnutím na Fica a má podobné politické maniere, tak už ani nemôžeme rozmýšľať, či sa tá chyba naozaj stala. Lebo sa stala a stalo sa ich už veľmi veľa.

To, po čom ľudia na námestiach tak strašne túžili, boli dve veci. Očista polície a justície od vplyvu mafie a nový spôsob politiky. Spôsob, pri ktorom by sme nemali pocit, že nám vládne človek bez chrbtovej kosti. Po roku sme však nadobudli pocit, že jediný rozdiel medzi Igorom Matovičom a Robertom Ficom je milión v keši na stole. Samozrejme, môžeme nechať uznanie novej vláde za to, že policajti a sudcovia nemusia mať strach, že ich niekto vyhodí, ak nebudú pracovať podľa rozkazov. Lenže obhajovať týmto neschopnosť viesť krajinu v čase pandémie je krátkozraké a v momentálnej situácii až hlúpe.

Igor Matovič
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Koaličná kríza sa začala prvým útočným statusom na Sulíka

Tí, ktorí dlhodobo sledujete správanie Igora Matoviča, viete, že jeho potreba prenášať konflikty zo súkromia na internet je ako závislosť. Čím viac sa mu budeš snažiť vysvetľovať, že to nie je správne, tým častejšie to bude robiť. Toto vedeli jeho koaliční partneri už dávno predtým. S väčšinou z nich totiž dlhodobo spolupracoval v opozícii. A táto závislosť prerástla do takého problému, že jediný, kto vystojí takéto správanie, sú populisti zo Sme rodina – a to len kvôli tomu, aby sa udržali v politike.

Preto sme v situácii, v ktorej nemá chuť spolupracovať s Igorom Matovičom takmer nikto. So všetkými okolo seba vytrel podlahu alebo ich takým spôsobom pourážal, že ani nemajú dôvod s ním spolupracovať. A zároveň všetci vedia, ako to bude ďalej pokračovať.

No, a takto si tu budeme žiť, pokiaľ Richard Sulík a Veronika Remišová nenaberú odvahu odísť z koaície a Igor Matovič nebude nútený viesť menšinovú vládu. Alebo pokiaľ on či minister zdravotníctva nepodajú demisiu. Ale to sa nestane, lebo je tu ešte jeden veľký problém. A to je deficit sebareflexie a základných morálnych hodnôt.