Pandémia koronavírusu nás núti prispôsobiť sa krízovému režimu. Týchto 11 tipov vám pomôže rozhodnúť sa, čo robiť doma a ako efektívne využiť čas.

Introverti to majú počas karantény pravdepodobne o niečo ľahšie než extroverti. Všetci totiž musíme ostať doma a dodržiavať prísne opatrenia. Napriek tomu sa nikto nemusí nudiť. Asi u každého z nás sa nájdu veci, na ktoré sme doteraz nemali čas. Študenti Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave vedia, ako na to.

Venujte sa sebe

Možno to znie ako klišé, ale každý z nás občas potrebuje čas pre seba. Najmä ženy určite ocenia „wellness deň“. Napusťte si horúcu vaňu, použite masku na tvár alebo si skúste urobiť peknú manikúru. Ani muži by sa však o seba nemali prestať starať.

„Mám pocit, že v určitom smere mi táto karanténa pomohla. Mám viac času na seba a na aktivity, ktoré som vždy chcela robiť. Neopúšťajte sa so slovami, že sa nudíte. Teraz je ten správny čas na to, aby sme sa všetci niekam posunuli,“ radí študentka Roderika.

face mask GIF

Rozvíjajte hudobný talent

Oprášte svoje umelecké schopnosti. Kreativita je jedna z najvhodnejších možností, ktoré vás oslobodia od nudy. Možno máte doma hudobný nástroj, na ktorom ste hrali pred niekoľkými rokmi a už stokrát ste sa k tomu chceli vrátiť. Ak neovládate noty, nič sa nedeje. Pomôžu vám online návody, podľa ktorých sa naučíte hrať od skúsených umelcov. Skúste napríklad klavír.

Otvorte zaujímavú knihu

Čítanie kníh vám pomôže zabudnúť na všetko okolo seba. Dôležité je však vybrať si správnu knihu, ktorá vás dokáže naozaj vtiahnuť do deja. Zatvorené kníhkupectvá či knižnice počas karantény nie sú problémom. Mnoho e-kníh je momentálne v zľave. Nepotrebujete na to ani čítačku kníh, postačí vám mobil. Ak v ňom nemáte automaticky nainštalovanú potrebnú aplikáciu (epub), stiahnite si niektorú z vhodných alternatív pre operačné systémy Android alebo IOS.

Už dlho máte nápad na vlastnú tvorbu a baví vás písanie? Teraz je ten správny čas sadnúť si k počítaču. Ktovie, po skončení pandémie sa z vás možno stane nový King alebo Rowlingová.

Vyskúšajte vizuálne umenie

Radi maľujete? Zoberte ceruzku alebo štetec a pustite sa do toho. Využite Youtube návody a trénujte. Ďalšou možnosťou je grafika. Na internete nájdete naozaj veľa programov a návodov k nim. Na množstvo online kurzov grafiky teraz môžete použiť zľavové kódy, pre tento portál je to „som doma.

Študent Kubo odkazuje: „Naučte sa pracovať v programoch, ktoré využijete v budúcom povolaní. Mnohé z nich momentálne ponúkajú niektoré spoločnosti zadarmo. Všetkým odporúčam produktívny oddych.“

Pusťte si dobrý film

Pre lenivejšie osoby je tu možnosť pozerať filmy a seriály. Nájdite si svoj žáner, pripravte popcorn a urobte si domáce kino. Ak ste nerozhodní, pri výbere vám pomôžu rebríčky na webe. Filmy a seriály môžete sledovať online, a to napríklad na Netflixe, Apple TV, HBO GO alebo na stránkach bombuj.tv či sledujserialy.to. Sú rozdelené podľa žánrov, filter ich navyše zoradí od najlepších po najhoršie.

Študentka Roderika hovorí: „Počas karantény som si nakúpila rôzne fitness pomôcky a založila som si malé domáce fitko. Okrem toho, že som začala pravidelne cvičiť, pozerám aj seriály. Je to vec, ktorú som nikdy predtým nerobila. Odporučila by som napríklad seriály You alebo Sex Education.“

Využite čas a relaxujte pri dobrom seriály alebo filme. Zdroj: https://www.freepik.com
Využite čas a relaxujte pri dobrom seriály alebo filme. Zdroj: https://www.freepik.com

Zahrajte sa

Ak sa chcete odreagovať, siahnite po nejakej hre, či už máte doma playstation, alebo len počítač. Na internete nájdete veľa hier, ktoré môžete hrať zadarmo a nebudete na to potrebovať drahú a výkonnú techniku. „Čas trávim písaním bakalárskej práce. Okrem toho varím, upratujem a vo voľnom čase hrám hry. Mamke som tiež pomáhal s rúškami, ak sa to dalo nazvať pomocou,“ smeje sa študent Ľuboš.

Dostaňte sa do formy

Aby sme nedopadli ako pán na fotografii vyššie, určite by sme sa nemali prestať hýbať. Momentálne to naše telo potrebuje ešte viac ako predtým. Prechádzka z gauča ku chladničke sa totiž nepokladá za jeden z druhov cvičenia. Ak neviete, ako začať, spoľahnite sa na online návody. Tí, ktorých nebaví posilňovanie, si môžu zatancovať, napríklad počas hrania hry Just Dance.

Upracte si domácnosť

Doteraz ste možno upratovali len to najdôležitejšie. Je tu však šanca vyleštiť celý dom alebo vytriediť veci, ktoré už dávno nepoužívate. Okrem usporiadanej domácnosti navyše znížite riziko nákazy koronavírusom. Jedným z druhov prevencie proti ochoreniu je totiž aj čisté a vydezinfikované prostredie, v ktorom žijete.

Naučte sa variť

Ešte stále je možné dať si priviezť jedlo domov, no voľný čas tiež môžete využiť na zlepšenie svojich kulinárskych schopností. Naučte sa uvariť si niečo zdravé a výživné. Inšpirujte sa receptami z maminej kuchárky či z internetových stránok, alebo skúste experimentovať.

amy sedaris cooking GIF by truTV’s At Home with Amy Sedaris

Utužte vzťahy

Stretávanie sa s priateľmi či starými rodičmi momentálne obmedzujeme na minimum. O to viac času trávime s blízkymi, ktorých máme doma. Rozprávajte sa spolu, pozrite si obľúbený rodinný film alebo si zahrajte spoločenské hry.

Vzdelávajte sa

Aj keď sa vám do učenia nechce, toto je skvelá možnosť dobehnúť zameškané. Pripravte sa na maturitu, štátnice alebo dokončite seminárne či záverečné práce. Skvelým nápadom je aj zdokonalenie sa v cudzích jazykoch. Ak si neviete poradiť sami, nájdite si doučovateľa na online doučovanie. Mnohí z nich doučujú počas pandémie bezplatne.

Som v treťom ročníku, takže dokončujem bakalársku prácu. Vďaka tomu sa nenudím. Stuhnuté svalstvo rozhýbavam cvičením. To mi najviac pomáha psychicky zvládnuť tieto dni,“ priznáva študentka Sandra.