Alternatívne druhy zoznamovania sa už dávno nie sú tabu. Neexistuje človek, ktorý o nich ešte nepočul a pre viacerých sa stali efektívnymi pre hľadanie si budúceho partnera. Reč je o nezvyčajných druhoch zoznamovania sa, akými sú speed dating, či rôzne online zoznamky. Akými pravidlami sa riadia? Čomu sa treba vyvarovať? Vyskúšali sme si na vlastnej koži viacero podôb nadviazania komunikácie a svorne sme sa zhodli – nič pre nás.

V hlavnej úlohe: SPEED DATING

Rýchle randenie, v angličtine „speed dating“, je na Slovensku čoraz viac obľúbené. Čo to vlastne je a ako to funguje, som sa rozhodla vyskúšať na vlastnej koži. Ak si predstavíte typický americký film a vy ste v ňom hlavná hrdinka, ktorej srdce planie po láske, tak hovorím ÁNO. Dievča, choď do toho!

“Vymýšľať výlety, mať sa o koho strachovať a držať za ruku svoju polovičku je predsa ten najkrajší pocit.”

Speed dating je totiž rýchle zoznamovanie ako vystrihnuté z amerických filmov. V priebehu pár minút sa zaregistrujete na internete, kde vyplníte krátky formulár a nahlásite sa na najbližší event, ktorý zoznamovacia agentúra ponúka. Aby som bola konkrétna, ja som sa rozhodla, že tomuto dobrodružstvu obetujem sviatok zamilovaných v Bratislave. Akonáhle sa zaregistrujete, príde vám registračný e-mail so všetkými potrebnými informáciami – kde, kedy, ako. Poviem vám pravdu, nevedela som, do čoho idem, ale prečo nie? Otázky v mojej hlave sa však kopili. Čo na seba? Koho tam stretnem? Nebudú to úchyláci? Čo ak tam budem jediná žena? Ako sa budem rozprávať s niekým neznámym?

Deň pred Valentínom som začala mať menšie obavy a stres. Myslím, že tie pocity boli na mieste. Horšie to bolo, keď som stála pred kaviarňou a mala som vstúpiť dnu.

Veronika pripravená na akciu.

Tak poďme na to.

Vo vnútri ma privítali organizátorky. Overili si moju totožnosť s vyplneným formulárom, ponúkli občerstvenie a nápoj. (Rozumejte – koláčik a nealko nápoj/víno. Samozrejme, že som siahla po červenom! Aj keď, z toho stresu by som najradšej siahla po celej fľaši.) Usadili ma k stolíku č. 2.  Ako prvé som si začala obzerať ostatné ženy. Úprimne? Nechápem, čo tam také šupy robili! Boli krásne, usmievavé a bolo nás dokopy 5. Áno, päť žien za piatimi stolíkmi. Ku každej z nás prišla organizátorka a mali sme si vybrať z obálky kartičku s nejakou postavičkou. Brunetka predo mnou si vytiahla Xenu. (Škoda, tú som chcela ja!) Ja som si vytiahla Juliu Roberts – reku, možno budem ako Pretty woman a stretne ma životná láska. Organizátorka nám vysvetlila, že na každého pána máme 8 minút. Keď zazvoní zvonček, presadnú si a našou úlohou je dozvedieť sa o tom druhom čo najviac. Podali nám ružové skriptá, kde sme si mohli robiť poznámky a napokon daného muža zakrúžkovať alebo vyškrtnúť. Vstúpilo 10 mužov. Aj oni mali kartičky postavičiek a ku mne si ako prvý prisadol Richard Gere. (Až na to, že nemali nič spoločné – vážne nič.)

 

Ja verzus 10 mužov

        Chlap číslo 1. – vek 32, vyštudovaný IT-čkár, zamestnaný v IBM, žijúci v Bratislave, nepokrstený. ŠKRTÁM. Veľký sympaťák, ale po 3 minútach som sa s ním nemala o čom rozprávať. Poznáte to trápne ticho? Tak presne také bolo zvyšných 5 minút. Už som len čakala, kedy ten zvonček zazvoní a Richard Gere sa posunie o stolík ďalej.

Chlap číslo 2. – vek 29, doktor fyziky, robí si docentúru, žijúci v Bratislave, jedináčik, pokrstený. ŠKRTÁM. Chalan si vraj hľadá dievča, ktoré má rado fyziku, aby sa s ňou doma mohol rozprávať o tom, čo zažil v práci a aby tomu rozumela. (Ja som z fyziky mala trojku. A vyhýbam sa jej oblúkom!)

“Prišiel do Bratislavy len kvôli speed datingu. Vraj už bol asi na desiatich, ale ešte ho žiadna nezakrúžkovala.”

Chlap číslo 3. – vek 30, právnik, žije v Zlatých Moravciach, zamestnaný na okresnom úrade. ŠKRTÁM. Prišiel do Bratislavy len kvôli speed datingu. Vraj už bol asi na desiatich, ale ešte ho žiadna nezakrúžkovala. Pýta sa, či je taký škaredý? Na to pokrútim hlavou a odpijem si z vína.

Chlap číslo 4. – vek 25, opäť IT-čkár, zamestnaný, pokrstený, z Bratislavy. Veľmi pohľadný chalan, vysoký, modré oči, vyšportovaný a veľmi hanblivý. Ale iba dovtedy, kým nezačal rozprávať o počítačoch, programovaní, systémoch, binárnom jazyku a reku, či ovládam pascal? Hm… Lebo on vynašiel aplikáciu. Stop! Stop! Stop! Crrrrrn znie v mojej hlave. Výmena prosím.

Chlap číslo 5. – vek 30, podnikateľ, má vlastnú firmu so strechami. Tento ma rozčúlil asi najviac. Hľadá si dievča, ktoré nechce pracovať, bude doma variť a starať sa o deti, LEBO (Pozor! Pozor! Myšlienka večera.) ženy sú podradené mužom. Okej – adios, nájdi si zlatokopku kamoško!

So speed datingom stihneš hneď niekoľko rande za pár minút v príjemnom podniku s priateľskou atmosférou.

Chlap číslo 6. –vek 32, neviem či bol zamestnaný. V podstate som sa k takým otázkam ani nedostala. Prečo? Pretože mi celých 8 minút rozprával o nadprirodzených silách, Bohu, aure. Vážne? Idem si po druhý pohár červeného…

        Chlap číslo 7. – vek 28, nezamestnaný. Vraj kedysi robil na stavbách. Ale chce sa usadiť. No, to je síce pekné, ale chce sa usadiť doma pri mamičke? Finančne sa osamostatniť mu asi nič nehovorí. ŠKRTÁM!

        Chlap číslo 8. – vek 24, študent STU. Jééj! Študent ako ja! (V mylnej predstave som sa potešila, ale zrejme zbytočne.) Z chalana tiahlo ako zo suda. Zrejme si potreboval dodať odvahu. Nevravím, že ja som bola na džúsiku, ale čo je veľa, to je málo. Trepal dve na tri. Vkuse sa smial a pišťal. PIŠŤAL. Pozrela som na organizátorku a očami ju hypnotizovala – stlač ten zvonček! Už ho stlač!

        Chlap číslo 9. – neviem vek, neviem činnosť, neviem o ňom nič. Mal dredy. To je jediný fakt, ktorý som si všimla. Snažila som sa nadviazať konverzáciu a on… ticho. Celých 8 minút bol ticho a len sa pozeral. A mňa zase fascinovali jeho dredy… (že by som si dala spraviť aj ja?)

        Posledný chalan číslo 10. sa volal Richard. Pekné meno, však? Vraj študoval marketing a teraz v tomto odbore aj pracuje. Mal na sebe peknú bielu košeľu a celkovo bol upravený. Ale viete, čo bolo najviac? Mal iskru a cítila som z neho pozitívnu energiu a dokonca sa viac pýtal on než ja. Richard má bod!

 

 

Zhrnutie

Môžem zhodnotiť, že valentínsky večer sa mi celkovo páčil. Napriek všetkému, spoznala som nových ľudí a nevnímam to ako zbytočné plytvanie časom. Na záver sme odovzdali vyplnené skriptá. Ak sa našla zhoda u muža aj ženy, zoznamovacia spoločnosť vymení e-maily. Avšak, musí mať muž zakrúžkovanú tú istú ženu, ktorá má zakrúžkovaného jeho.

Niečo na záver

Každý z nás predsa hľadá lásku. Každý sa chce pritúliť k osobe, ktorú miluje a budovať si spoločne vzťah a budúcnosť. Vymýšľať výlety, mať sa o koho strachovať a držať za ruku svoju polovičku je predsa ten najkrajší pocit. Preto môj životný experiment v podobe SPEED DATINGU vnímam pozitívne. Ak nad tým rozmýšľate, poviem vám – vezmite kamarátku/kamaráta za ruku a choďte do toho. Možno nájdete toho pravého/pravú a ktovie? Možno aj na celý život.

Autor: Veronika Valášková