December je mesiac sviatkov pokoja a vianočnej atmosféry, ktorý trávime v rodinnom kruhu. Niektorí však nemajú túto možnosť, sú na nemocničnom lôžku, bez strechy nad hlavou či v inej nepríjemnej situácii. Zbierky a nadácie pre tých, ktorí potrebujú našu pomoc, môžeme podporiť nielen pred Vianocami.

Na svete je mnoho ľudí, ktorí sú často odkázaní na pomoc druhých. Dobročinné projekty, zbierky a nadácie môžeme podporiť či už finančne, alebo hmotne. Nie všetci totiž majú také šťastie ako my a nadchádzajúce týždne nebudú v teple domova. Tu je zopár malých-veľkých projektov, ktoré sa snažia pomáhať tým, ktorí sú najzraniteľnejší.

1. FMK starším

Počas uplynulých mesiacov sme si všetci vyskúšali, aké je to nemôcť navštíviť svojich blízkych. Starší ľudia v domovoch pre seniorov to prežívajú omnoho intenzívnejšie, a preto prišli študenti z Kabinetu eventov s myšlienkou, ako im v neziskovej organizácii Svetlo vyčariť úsmev.

Od 1. do 15. decembra prebieha na dekanáte FMK (Nám. J. Herdu 2 v Trnave na 1. poschodí v miestnosti č. 117) zbierka maličkostí, ktoré potešia starkých v domovoch dôchodcov. Hygienické potreby, niečo pod zub či vlastné výrobky môžete odovzdávať na dekanáte každý pracovný deň od 08:00 do 14:00 hod.

event
Aj zdanlivé maličkosti môžu vyčariť úsmev na tvári. Zdroj: facebook.com/FMK UCM v Trnave

2. Krásne duše

Krásne duše je instagramový profil, ktorý pomocou dražieb a aukcií pomáha ľuďom, ktorých nehody alebo zdravotné problémy pripútali na lôžko. Získané peniaze venujú na ich liečebné náklady. Momentálne sú od 29. novembra spustené aukcie, ktorých výťažok sa prerozdelí medzi dve rodiny z Dubnice nad Váhom.

10-ročný Lucas, ktorý od útleho detstva trpí tuberóznou sklerózou – absolvoval operácie tumorov a neregistrovanú chemoterapiu, po ktorej ostal prestal chodiť, slintal a vrátil sa na úroveň niekoľkomesačného dieťaťa. Kvôli ostávajúcim tumorom zvažujú ďalšiu chemoterapiu, no financie z opatrovateľského nie sú postačujúce.

Pomáha sa aj 19-ročnému Jakubovi, ktorý po autohavárii koncom októbra takmer prišiel o život. Po operácii a prebudení z umelého spánku ostal odkázaný na doktorov, ktorí čím skôr odporúčajú začať s rehabilitáciami, ktoré sú však finančne náročné.

Do projektu sa zapojili viacerí ľudia a značky, ktorí na aukciu venovali svoje výrobky a produkty. Vydražiť si môžete pekné darčeky, napríklad kozmetický „home spa balíček“, oblečenie od lokálnych značiek alebo dekorácie do domácnosti. Dražby ukončia v piatok 4. decembra o 12:00.

3. Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok

Tretí ročník zbierky, ktorej myšlienka vznikla ako reakcia na prázdne nemocničné stolíky starších ľudí, ktorí boli do nemocníc privezení práve z ústavov pre dlhodobo chorých a z domovov pre seniorov. Aj tento projekt je poznačený pandémiou, starkí sú v domovoch mnohokrát bez návštev a o to viac potrebujú pocit, že nie sú sami.

Ak sa chcete zapojiť, stačí, ak nájdete prázdnu krabicu od topánok a naplníte ju malými darčekmi – niečím voňavým, sladkým, slaným, teplým alebo niečím na čítanie či na pamiatku. Zvlášť zabalíte vrch a spodok krabice do vianočného papiera a napíšete, či je pre babičku, alebo pre deduška. V zozname vyhľadáte kontaktnú osobu najbližšie k vám a do 6. decembra jej krabičky odovzdáte.

Môžete priložiť aj pozdrav, list či obálku so známkou, aby mohli starkí odpísať. Pre mnohých to môže byť jediný darček, ktorý dostanú.

zbierky a nadácie
Aj vďaka projektu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok majú starkí v domovoch sociálnych služieb krajšie Vianoce. Zdroj: kolkolasky.sk

4. FMK online bazár oblečenia

FMK pred Vianocami pomáha hneď dvakrát. Študenti z Kabinetu eventov organizujú od 1. do 7. decembra online bazár oblečenia. Udalosť je prispôsobená momentálnej situácii, a preto bude prebiehať na Facebooku ako online podujatie.

Získané peniaze z predaja budú venované Detskému domovu v Trnave. Tým, že dáte takmer nenosenému oblečeniu druhú šancu, podporíte peknú myšlienku a pomôžete dobrej veci. Vaším skutkom vyčaríte nielen úsmev na detských tvárach, ale im aj darujete Vianoce.

event
FMK pomáha deťom z Detského domova v Trnave. Zdroj: facebook.com/FMK UCM v Trnave

5. S vami to ustojíme

Krízová zbierka pre predajcov Nota Bene, ktorú v novembri spustilo OZ Proti prúdu. Ľudia, ktorí v zimnom období, a k tomu počas pandémie, nemajú strechu nad hlavou, patria k tým najzraniteľnejším. Prázdne ulice, v ktorých časopis nepredajú, ich pripravili o možnosť zabezpečiť si živobytie. V predvianočnom období sú teda odkázaní na pomoc druhých.

Odhadovaná suma na zabezpečenie komplexnej podpory pre jedného človeka na týždeň je 120 €. Vďaka príspevkom do zbierky im OZ zabezpečí bývanie, stravu, lieky a sociálne poradenstvo. Zbierka sa konala aj počas prvej vlny pandémie, kedy s pomocou 6 000 darcov prežilo až 161 ľudí v bezpečnejších podmienkach.

6. Every Individual Matters

Občianske združenie, ktorého zakladateľkou je environmentálna aktivistka Natália Pažická. Každý mesiac OZ Every Individual Matters pomáha niekomu inému, na striedačku ľuďom a zvieratám. Môžete si nastaviť trvalý príkaz na 1 € mesačne a ročne tak prispejete sumou 12 eur na 12 rôznych miest, ktoré potrebujú vašu pomoc.

Ďalšia zbierka odštartovala 1. decembra, všetky informácie nájdete aj na oficiálnom instagrame iniciatívy.

7. Nosené

Nosené je projekt, ktorý pracuje, ako z názvu tušíte, s noseným oblečením. Nejde však o klasický zahádzaný second hand, v ktorom sa musíte prehrabávať. Nájdete tu čisté, voňavé oblečenie, ktoré je zachovalé a vďaka vám získa druhú šancu.

Okrem toho časť sumy z každej predanej veci, ktorá je vždy uvedená na visačke s cenou, je venovaná centru MyMamy, ktoré poskytuje krízové poradenstvo týraným ženám, obetiam násilia a ich deťom. Každý mesiac posielajú pekné a použiteľné oblečenie aj občianskym združeniam a neziskovým organizáciám. Ak si plánujete pred sviatkami vytriediť šatník, ideálnou voľbou na nepotrebné kúsky môže byť práve Nosené.

dobročinné projekty
Miesto, kde každý nákup pomáha a kde staré veci dostávajú novú šancu. Zdroj: nosene.sk

8. Mareena

Mareena je organizácia, ktorá sa venuje cudzincom žijúcim na Slovensku a pomáha im začleniť sa do spoločnosti. Jej víziou je Slovensko, ktoré je bezpečným a dôstojným domovom pre všetkých bez ohľadu na národnosť alebo etnickú a náboženskú príslušnosť.

Prostredníctvom dobrovoľníckeho programu a vzdelávacích aktivít Mareena pomáha cudzincom pri integračnom procese a cez komunitné aktivity vytvára priateľské prostredie, ktoré spája Slovákov s cudzincami. Dôležité je aj šírenie povedomia, rozvíjanie otvorenej diskusie o migrácii, a preto aktívne zapájajú školy, firmy či verejnosť a podporujú vzdelávanie dobrovoľníkov. Na to, aby mohli svoju prácu vykonávať dlhodobo a kvalitne, potrebujú však finančnú podporu. Príspevok môžete venovať priamo na ich stránke.

9. Vagus

Občianske združenie Vagus pomáha tisíckam ľuďom bez domova získať a udržať si prácu alebo sa zbaviť dlhov. Poskytuje im odborné poradenstvo, vďaka ktorému majú možnosť vrátiť sa do bežného života. Práve pocit ľudskej hodnoty považujú za podstatný faktor v procese sociálnej zmeny. OZ pracuje v troch základných programoch – terénna sociálna práca Streetwork, denné nízkoprahové centrum Domec a Integračný program.

Okrem sociálneho poradenstva sa však ľudia bez domova potrebujú najesť, osprchovať, prezliecť do čistého oblečenia a získať základnú zdravotnú starostlivosť. Vďaka príspevkom OZ Vagus pomáha vyše 1 500 ľuďom ročne na ich ceste z ulice.

10. Edukačná sada Plantík

Projekt Edukačná sada Plantík je súčasťou vzdelávacieho programu nadácie Green Foundation – Roots & Shoots Slovakia. Cieľom Plantíka je pomôcť deťom so zdravotným a mentálnym znevýhodnením vo veku od 3 do 12 rokov a oboznámiť ich s problematikou životného prostredia prostredníctvom interaktívnych cvičení.

V špeciálnych školách je veľký nedostatok učebníc a učebných pomôcok, preto projekt prináša leporelo ako edukačnú pomôcku. Starostlivosťou o rastlinku sa deti učia zodpovednosti a osvojujú si základy environmentalistiky. Cieľom je vyzbierať 1 000 €, ktoré použijú na tlač leporela, zabezpečenie potrieb na zasadenie a distribúciu sád. Ak chcete podporiť projekt, ktorý uľahčuje život deťom v špeciálnych školách, prispieť môžete priamo na ich stránke.

Ak máte chuť urobiť dobrý skutok, na výber máte množstvo projektov a dobročinných organizácií, ktoré vašu pomoc ocenia. V týchto náročných časoch je obzvlášť dôležité, aby sme boli k sebe ľudskí, pomáhali si a držali spolu. Nie je podstatné darovať veľkú čiastku, stačí, ak prispeje tisíc ľudí čo i len jedným eurom. Odoprieť si kávu alebo jeden obed v reštaurácii zvládne každý – a niekomu, kto to veľmi potrebuje, môžeme zmeniť život.