Pandémia negatívne ovplyvnila množstvo podnikov, podnikateľov, umelcov a ďalších ľudí. V tomto článku sa však pozrieme na oblasť, ktorá zaznamenala obrovský rast – zábavný priemysel. Počas nekonečných dní doma ľudia siahali po streamovacích službách, knihách, ale aj digitálnych hrách.

Dá sa povedať, že streamovacie služby sú hrdinovia našich dnešných dní. Počas pandémie nás zabavili starými dobrými seriálmi a filmami alebo absolútnymi novinkami. Za niekoľko drobných mesačne a po pár klikoch si môžeme dopriať stovky hodín obsahu. V prvej časti článku sa pozrieme na dvoch gigantov, a to Netflix a HBO Go.

Netflix

Pre Netflix bol tento rok rozhodne prekvapením, už len za prvé tri mesiace roku 2020 zaznamenal 15,8 milióna nových registrácií. Ich počet na jar vzrástol o ďalších 10 miliónov. Ako však riaditelia platformy predpokladali, uvoľňovanie opatrení počas letných mesiacov ďalšie zvyšovanie počtu používateľov spomalilo.

Počas leta sa na Netflixe zaregistrovalo iba 2,2 milióna nováčikov, čo prekvapilo aj analytikov. Tí totiž predpokladali najhlbší možný prepad na 3,9 milióna nových registrácií. Streamovacia služba očakáva, že do konca roka dosiahnu nárast o ďalších 6 miliónov.

Netflix je populárny najmä pre široký výber vlastných alebo zahraničných seriálov a filmov. Nájsť v ňom môžete aj české či slovenské filmy, ako napríklad Sviňu, film z politického prostredia podľa knižnej predlohy od Arpáda Szoltésza.

Toto sú najsledovanejšie filmy a seriály na Netflixe medzi Slovákmi

365 dní: Vzrušujúci príbeh medzi Poľkou Laurou a Massimom je sfilmovaný podľa knihy od autorky Blanky Lipińskej. Zachytáva romantický príbeh medzi hlavnými hrdinami, ktorí majú medzi sebou sexuálne napätie. Mnohí diváci považujú film za európsku verziu Päťdesiatich odtieňov sivej. Iní ho zas vnímajú ako dôkaz toho, že poľská kinematografia je niekde úplne inde.

Kissing Booth 2: Druhá časť teenagerskej romantickej komédie zožala rovnako veľa úspechu ako tá prvá. Pozitívne hodnotenia pripisujeme rozkošnej nevinnosti a prirodzenosti hlavnej herečky Joey King. O vysoké umiestnenie na priečkach sa určite postaral aj príbeh, ktorý zobrazuje dilemu v láske a tiež v rozhodovaní sa o budúcnosti po strednej škole. Oddychový film vám určite spríjemní dlhé večery doma.

Dark Desire: Vášeň má na Netflixe bezpochyby veľké publikum. Potvrdzuje to aj obľúbenosť erotickej kriminálky Dark Desire (Temná túžba). Hlavní hrdinovia seriálu si spolu aj napriek forenznému vyšetrovaniu doslova užívajú.

The Umbrella Academy: To, že diváci majú radi superhrdinov, nie je žiadnym tajomstvom. Mnohí sa iste už nevedeli dočkať druhej série príbehu o nie úplne ideálnej rodine superhrdinov. V druhej sérii The Umbrella Academy sa divák ocitne v 70. rokoch, kde sa zúčastní snahy zabrániť Kennedyho vražde. Podarí sa to?

Medzi ďalšie obľúbené filmy patrí Work it a Project Power. Zo seriálov sú to Cursed, World’s Most Wanted či Money Heist. Ak vás nič z našich tipov nenadchlo, nezúfajte. Určite si niečo vyhliadnete napríklad v našom článku o nedocenených seriáloch na Netflixe.

HBO GO

Ak máte pocit, že ste už vyčerpali všetko dobré, čo Netflix ponúka, skúste HBO Go.  Vo svojom portfóliu má veľký výber filmov a seriálov z dielne HBO a Warner Brothers.

Streamovacia spoločnosť sa počas prvej vlny pandémie zaslúžila o 1,7 milióna nových používateľov a doteraz jej celkovo pribudlo 4,1 miliónov nováčikov. To, že sú čísla oproti gigantovi zmienenému vyššie menšie, však určite nie sú znamením, že HBO Go ponúka menej kvalitné seriály či filmy.

Toto sú tie najsledovanejšie filmy a seriály na HBO GO

Volanie Divočiny: Adaptácia legendárneho diela od Jacka Londona nás vracia naspäť do detských čias a nanovo nás zoznamuje s príbehom psa Bucka, ktorý po únose musí nájsť cestu späť k svojmu majiteľovi.

Králik Jojo: Režisér Taika Waititi vložil do filmu o druhej svetovej vojne dokonalý humor. Vďaka tomu je emočne ťažký príbeh oveľa ľahšie stráviteľný, a to aj bez akéhokoľvek zľahčovania vtedajšej situácie. Snímka ukazuje obyčajný život malého chlapca Joja v období vojny. Zvrat nastane, keď zistí, že jeho mama na povale ukrýva židovské dievča. Jojovi v tejto náročnej situácii radí jeho imaginárny priateľ Adolf Hitler.

Raised by wolves: Seriál, na ktorom sa podieľal legendárny Ridley Scott, ovládol rebríčky, a to oprávnene. Príbeh, ktorý sa dnes dá opísať ako klasické science-fiction, nenechá diváka ani na chvíľu vydýchnuť.

Lovecraft Country: Vyslúžil si mnoho pozitívnych i negatívnych ohlasov. Príbeh vznikol podľa knižnej predlohy s rovnakým názvom od autora Matta Ruffa. Jeho zhliadnutie za pokus určite stojí.

K ďalším najviac sledovaným filmom patria aj Le Mans ’66, Paradise Hills či Chata. Ku kvalitným seriálom v ponuke HBO patria Manifest, Eufória a Hra o Tróny.

Knižný priemysel

Mnohé vydavateľstvá posúvali svoje edičné plány a presúvali vydania titulov na jeseň alebo až na rok 2021. Môžeme tvrdiť, že pandémia zasiahla aj knižný priemysel. Dobré je, že drvivá väčšina kníhkupectiev funguje. Takže trh tento rok môže byť „iba“ zlý,“ povedal Vladimír Michal z vydavateľstva Artforum pre Forbes.

K pozitívam určite patrí napríklad zvýšený predaj elektronických kníh, ktoré sú nielen lacnejšie, ale po ich kúpe nemusíme čakať na doručenie – máme ich hneď u seba.

Tieto tituly sú v rebríčku najpredávanejších kníh na Martinuse

Vlastnou Hlavou a Vlastnou Hlavou 2: Knihy od Mareka Vagoviča, investigatívneho novinára, ktorý sa dlhodobo venuje Ficovi a slovenskej mafii, si svoje miesto v TOP 100 držia už vyše 390 dní. Vagovič je aj spoluautorom knihy Umlčaní, ktorá obsahuje výpovede rodiny a priateľov zavraždeného Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Vlastnou hlavou ponúka náhľad do zákulisia Smeru prostredníctvom výpovedí ochranných zložiek a ľudí z okolia Róberta Fica.

Kniha Vlastnou Hlavou od Mareka Vagoviča si tento rok vyslúžila druhú časť. Zdroj: Facebook.sk / marekvagovic

V tieni: Dominik Dán je autor, ktorého zrejme netreba nikomu predstavovať. Svojimi strhujúcimi kriminálkami čitateľov prekvapuje nejeden rok. V tieni je už 31. diel série o detektívovi Krauzovi a podľa odozvy čitateľov príbeh stále nestráca na zaujímavosti.

Gauč alebo šťastie: Knihu napísal Maroš Molnár, známy z relácie Extrémne premeny. Pomáha v nej ľuďom s nadváhou zmeniť svoj životný štýl a namotivovať ich na zdravú životnú cestu. Titul predstavuje zbierku rád a taktiež je zdrojom motivácie pre všetkých nespokojných domasedov.

Hry a konzoly

Od 16. do 22. marca sa celosvetovo predalo 4,6 miliónov hier. Celkovo ide o 63 percentný nárast predaja oproti predchádzajúcemu týždňu. Tento nárast pripisujeme aj vydaniu dlho očakávaných hier, ako napríklad Animal Crossing: The Horizons pre Nintendo Switch a hry DOOM Eternal.

Podľa štatistík na statista sa počas marca zdvihol predaj digitálnych hier o 53 %, nákup spoločenských hier o 82 % a nákup konzol o 155 %. Ľudia kvôli tráveniu času doma siahali práve po hrách, ktoré odvrátili pozornosť od kritickej situácie vo svete.

Na e-shope Alza sú najpredávanejšími hernými konzolami X box series X, ku ktorému si hráči na hernom obchode Brloh.sk najviac kupujú tituly Fifa 21, Mafia Trilogy a Mafia Definitive Edition. Ďalšou obľúbenou konzolou je Nintendo Switch. Podľa Brlohu sa naň najviac predáva už vyššie spomínaný Animal Crossing: The Horizons, Super Mario 3D All-Stars a Ring Fit Adventure. Pre novinku  PlayStation 5 patria medzi najpredávanejšie hry Fifa 21, NHL 21 a Marvel’s Spider-Man: Miles Morales.