Ela hop Zdroj medialne.etrend.skPrečo už nefunguje relácia Elá hop v televízii, keď deti majú neustále záujem o vaše verejné vystúpenia?
Záujem o naše verejné vystúpenia sa pomaly, ale isto vracia do stavu, aký bol predtým, než sme začali vyrábať televíznu reláciu. A tá nefunguje preto, že sme si po desiatich rokoch povedali, že v najlepšom treba prestať.

Momentálne sa zdá, že na Slovensku stav televíznej tvorby pre deti prechádza krízou. Myslíte si, že deti dnes skôr zaujme verejné vystúpenie ako relácia v televízii? Ak áno, prečo je to tak?
V divadle je to podobne. Často krát to vyzerá tak, že aj divadelná tvorba pre deti prechádza krízou. Oboje má však vždy šancu deti zaujať, záleží len na tvorcoch, či sa im to podarí.

V čom vidíte výhody priameho vystúpenia pre deti oproti tvorbe televíznej relácie?
Všeobecne – každé priame verejné vystúpenie je vždy jedinečným a neopakovateľným stretnutím živých ľudí. V tom je jeho krása.
Konkrétnou výhodou je pre nás to, že pri príprave i realizácii našich divadelných vystúpení môžeme spolupracovať len s tými ľuďmi, s ktorými chceme – čo je veľmi príjemné a osožné.

Plánujete svoj projekt rozšíriť aj do komerčnej roviny, akou je napríklad predávanie rôznych hračiek, DVD nosičov a pod.?
Hračky určite nie. Vieme, že DVD so záznamami relácie Elá hop by si určite mnohí radi kúpili a i nás by to tešilo, ale všetky práva vlastní RTVS. Takže napriek istej iniciatíve našich divákov v tomto smere, budú kotúče v archíve zrejme i naďalej zapadať prachom.

Zvažujete do budúcnosti nejaké nové projekty pre detského diváka?
My stále pokračujeme v práci. Vymýšľame, pripravujeme, realizujeme a potom hráme divadelné predstavenia pre deti pod hlavičkou nášho Divadla PIKI. Občas režírujeme predstavenia pre deti aj v iných divadlách – u nás i v zahraničí. A k tomu sa podieľame na príprave bábkohercov na Katedre bábkarskej tvorby VŠMU.

Čo má podľa vás obsahovať dobrá televízna relácia pre deti a ako má na ne pôsobiť? Čo má v nich vyvolať a k čomu ich má podnietiť?
Televízna relácia, rovnako ako každá iná tvorba pre deti, by asi mala byť správne namiešanou zmesou zábavy a výchovy. Zábava by to mala byť inteligentná a vkusná a výchova zábavná a nenápadná. Tvorcovia by mali pristupovať k deťom ako k rovnocennému partnerovi. Mali by vyvolať v deťoch vieru, že tento život má zmysel a podnietiť ich k tomu, aby ho naplnili.

V čom vidíte zmysel tvorby pre deti, čím vás obohatil čas strávený s deťmi a prácou pre deti?
Je všeobecne známe, že práve v detstve sa formuje charakter a celá osobnosť človeka na celý jeho život. Z toho vyplýva zmysel a význam nielen umeleckej tvorby, ale všetkého, čo sa na tomto formovaní podieľa. Paradoxne sa však, bohužiaľ, pokladá všetko, čo sa týka detí, akoby za niečo menejcenné. My si to nemyslíme, a aj preto sa snažíme vkladať do práce čo najpoctivejšie všetok svoj um i srdce. Morálnou odmenou nám je za to naša nestarnúca duša, spontánne reakcie a veríme, že úprimná priazeň našich malých divákov.

Pozn. red.: Juraj Kadáš ako súčasný zamestnanec RTVS skonštatoval, že k otázke o ukončení projektu Elá hop sa nevie vyjadriť, pretože k nej nepristúpil súčasný manažment pod vedením Václava Miku. Krátko po ukončení relácie v roku 2009 bolo na portáli mediálne.etrend.sk uverejnené oficiálne stanovisko Slovenskej televízie, podľa ktorého mala STV naďalej záujem o spoluprácu s tvorcami relácie, v prípade, že by prišli s novým projektom. Pár dní nato uverejnil rovnaký portál odpoveď dvojice tvorcov, ktorí sa vyjadrili, že STV nemala záujem o nové projekty, ani o inováciu Elá hop. Podľa ich vtedajšej výpovede boli dôvodom ukončenia relácie neúnosné podmienky.

Obľúbené detské retro TV relácie

Od Kuka do Kuka
Dlhých 16 rokov vymýšľal nezbedný Kuko v Slovenskej televízii rôzne huncútstva. Úlohou nezabudnuteľnej Patrície Jariabkovej bolo handrovú bábiku vychovávať a spolu s ňou aj všetkých drobcov pred televíznymi obrazovkami..

Objavy Majstra N
Čo iné by sa mohlo spájať s osobou Majstra N alias Jozefa Nodžáka ako skúmavky naplnené bublajúcou kvapalinou? Pred kamerou STV predvádzal hravou formou fyzikálne pokusy a deti ho zato zbožňovali.

Elá hop
Ďalšia relácia z dielne STV. Deti sa počas nej dostali cez televízne obrazovky priamo do čarovného kufríka za Elou a Hopom v podaní Kataríny Aulitisovej a Ľuboša Piktora.

Kakao
Konečne relácia z dielne súkromnej televízia. Dvojica Igor Adamec a Martin Vanek pripravovali pre TV Markíza detskú publicistickú reláciu. V roku 2005 však pozdrav ,,Doskakavenia, priatelia!” zaznel z televíznej obrazovky naposledy.

Lenka Májiková