Ak by si sa chcel stať súčasťou redakcie atteliéru aj ty, máš jedinečnú príležitosť. Nábor totiž robíme vždy iba raz ročne. Tento rok otvárame nasledujúce pozície:

 

Redaktor / Editor

  • Na tieto pozície sa hodíš, ak:

Vieš, aký by mal byť slovosled vo vete a dokážeš napísať článok, ktorý ľudí zaujme. Ovládaš viac ako len jeden žurnalistický žáner a vieš, čo tie žánre vlastne sú. Dodržiavaš stanovené termíny a článok si po sebe vždy pred odovzdaním prečítaš (ideálne viackrát). Si iniciatívny v písaní ako aj vo vyhľadávaní tém, ktoré by mohli byť pre čitateľov vhodne zamerané, aktuálne a poučné.

  • Čo môžeš získať?

Možnosť „rozpísať sa“, dostať na svoje dielo konštruktívnu spätnú väzbu a mať ho publikované v tlačenom vydaní a na webovej stránke. Príležitosť spraviť rozhovor so známymi ľuďmi a navštíviť miesta, na ktoré sa len tak nedostaneš. Získať prehľad o tom, ako to vyzerá v redakcii a spoznať grafikov, fotografov a iných redaktorov, s ktorými možno raz budeš profesijne spolupracovať.

 

 

Grafik / Ilustrátor

  • Na túto pozíciu sa hodíš, ak:

Máš zmysel pre detail, farebnosť, kompozíciu a vizuálnu hierarchiu, si osoba spoľahlivá a precízna. Už si pracoval s programom Adobe Indesign, alebo aspoň s Adobe Photoshop, či Adobe Illustrator. Perfektné by bolo, keby si vedel aj kresliť, ilustrovať, upravovať fotografie, bol kreatívny a mal zmysel pre humor.

  • Čo môžeš získať?

Technické zručnosti a prax s Adobe programami, prehľad o tom, ako sa tvorí periodická tlač, možnosť podieľať sa na tvorbe vizuálu každého čísla, kontakty na budúcich redaktorov, fotografov a grafikov, krásne spoločné večery na zalamovačkách a cenné rady do budúcna (ak o ne budeš stáť).

 

Fotograf

  • Na túto pozíciu sa hodíš, ak:

Máš vlastný fotoaparát a ovládaš ho. Vieš, čo je to prepálená fotka a prečo takú nechceme. Z rozhovoru, ktorý si bol fotiť, nám neprinesieš fotky, ktoré budú vyzerať všetky rovnako, vieš zachytiť emócie, poznáš rôzne uhly, vieš, čo je to zlatý rez a dokážeš urobiť aspoň základné úpravy odovzdaných fotiek. Máš svoj vlastný archív fotografií a keď vidíš, že sa niektorá hodí k téme, nepovieš to až vtedy, keď je číslo vytlačené.

  • Čo môžeš získať?

Publikovanie tvojich fotografií pod tvojím menom, v printovom vydaní a na webovej stránke. Stretnutie so známymi a zaujímavými osobnosťami a príležitosť ich odfotiť a použiť tieto fotky vo svojom portfóliu. Kontakty na budúcich novinárov a grafikov, ktorí ti môžu v budúcnosti pomôcť zarobiť si.

 

Marketér

  • Na túto pozíciu sa hodíš, ak:

Si komunikatívny, alebo odhodlaný a chceš sa to naučiť. Nebojíš sa výziev a si kreatívny, ochotný dodržiavať plán. Vieš nie len, ako napísať a odoslať e-mail, ale aj ako sa naň odpovedá. Nebojíš sa telefonátu alebo osobného stretnutia, alebo chceš tento svoj strach prekonať, lebo vieš, že to pomôže tvojej budúcnosti.

  • Čo môžeš získať?

Soft skills, komunikačné, prezentačné a predajné zručnosti, skúsenosť s tvorbou kampane, so získavaním sponzorov a partnerov. Schopnosti pretaviť myšlienku do výsledného produktu, partnerstva či podujatia.

 

Online Guru

  • Na túto pozíciu sa hodíš, ak:

Tráviš veľa času na facebooku a baví ťa sledovať komunikáciu rôznych značiek. Si kreatívny a vytrvalý vo vymýšľaní spôsobov, ktoré zvýšia reach príspevkov. Nebojíš sa výzvy pravidelného vytvárania relevantného obsahu pre primárnu cieľovú skupinu „študent“ (a sekundárnu tak rozsiahlu, akú si len schopný pokryť). Si ochotný vytvoriť si plán príspevkov dopredu a nebojíš sa komunikácie s verejnosťou, ani s tímom v redakcii.

  • Čo môžeš získať?

Cennú prax so spravovaním našej fanpage, facebook insights v malíčku, zlepšenie time management-u a sebadisciplíny, schopnosti tvoriť pravidelný obsah a prehľad o možnostiach zvyšovania jeho dosahu. Skúsenosť so spravovaním článkov a prácou v redakčnom systéme webovej stránky.

Okrem tohto všetkého dostaneš na všetkých pozíciách príležitosť pracovať v tíme a presadiť vlastné nápady, ako náš univerzitný časopis spraviť ešte lepším. Ak nie si prvák, atteliér si môžeš dokonca zapísať ako výberový predmet. Ak máš otázky alebo by si sa chcel pridať do nášho tímu, napíš nám na sefredaktor@attelier.com alebo na našu fanpage.

 

 

Ak ťa zaujímajú osobné skúsenosti, čítaj ďalej.
Pýtali sme sa niekoľkých našich bývalých členov, čo sa naučili vďaka atteliéru:

 

Katarína Boháčková (rod. Rosinová), redaktorka časopisu EMMA, v súčasnosti na materskej dovolenke

Vďaka atteliéru som absolvovala svoje prvé rozhovory so známymi ľuďmi, prekonala prvé trémy aj trapas s pokazeným diktafónom, kvôli ktorému si na tieto veci dávam veľký pozor. Zistila som, ako to funguje v časopise, zažila stres z uzávierok aj sladkú chuť úspechu, keď sme boli ocenení na Štúrovom pere. Atteliér ma utvrdil v tom, že chcem písať a umožnil mi robiť to. A spoznala som ľudí, ktorí ma posunuli ďalej, pretože nič v živote nie je náhoda.

 

 

 

Viktória Mirvajová, editor, Folk Publishing & šéfredaktorka April magazín

Na moje pôsobenie v atteliéri spomínam veľmi rada. Na to, že sme sa nebáli písať o (takmer) čomkoľvek, čo nám napadlo. Naučila som sa lepšie písať, editovať, dávať si pozor na termíny, viesť tím. Mnoho ma naučili aj vlastné chyby. Keď si po rokoch na atteliér spomínam, tak mi chýba energia, ktorú som vtedy doň vkladala. Dnes by som celý deň v škole, noc zalamovania a dokončovania čísla bez spánku, a následný celý deň v škole asi ťažko zvládla. Atteliér bol ale vždy hlavne o skvelých ľuďoch. Keď teraz vidím, ako sa ľuďom, s ktorými sme sa spolu učili a robili chyby, darí, tak sa vždy veľmi poteším.

 

 

 

Daniela Martinčeková, redaktorka zahraničného spravodajstva v TASR

Čo mi dal atteliér v pracovnom živote? Ako jednotlivca ma naučil samostatnosti, živému záujmu o svet či dodržať uzávierku. Tiež byť nad vecou a vyrovnať sa s kritikou. Ako tímového hráča ma naučil byť fér voči kolektívu a nepotopiť loď s kapitánom (zdravím, Andrej). Poskytol mi dostatok priestoru zistiť, čo ma baví a v čom sa zlepšovať. Písanie článkov ma nútilo neustále si precvičovať gramatiku a štylistiku. Aj vďaka tomu som úspešne prešla prijímacím pohovorom do web redakcie televízie TA3, neskôr do spravodajského tímu TASR.

V atteliéri som tiež stretla veľa šikovných ľudí, s ktorými sme viedli živé diskusie a vymieňali si názory. V suteréne sa stretávala taká svojská skupina „preživších“ – tých, čo vydržali do konca. Nedali sa zastrašiť stresom, vysokými nárokmi či nočnými zalamovačkami (aj keď s pizzou quattro formaggi mali svoje čaro). Bol to taký prípravný kemp na tú skutočnú pracovnú džungľu.

 

Martin Halač, vlastné grafické štúdio Dve Lamy

Naučil ma mať zodpovednosť za niečo, v čom má prsty kopec ďalších ľudí. Keďže teraz vytvárame logá a celé vizuálne identity pre rôznorodé značky, ten pocit zodpovednosti sa celkom hodí :). Okrem toho ma pri pravidelnom nočnom zalamovaní skutočne začala baviť grafika, dostal som sa cez atteliér na platenú stáž do Nového Času a hlavne mi spríjemňoval celé štúdium. Bola to jedna z vecí, na ktorú som sa naozaj úprimne do školy tešil. A vo svojej podstate to bol jeden z mála skutočne praktických predmetov :). Ale hlavne ma naučil, že keď si objednáš v kolektíve Margheritu, máš ju celú pre seba :).

 

 

 

Andrej Knap, Senior Social Media Manager

Atteliér mi dal možnosť spoznať ten svet, ktorý som dovtedy len tak trochu obdivoval. Vyskúšal som, ako funguje proces prípravy časopisu, spoznal som skvelých respodentov, učil som sa, ako pracovať s tými, ktorí možno neboli až tak obdarovaní zmyslom pre komunikáciu. Šéfredaktorovanie bolo vyvrcholením snahy niečo dokázať a skvelou skúsenosťou do života. Za to jedno dodatočné vďaka skvelému tímu, ktorý sa vtedy pohyboval na Skladovej. A najlepšie je to, že mnohé z týchto kamarátstiev pretrvali do dnešného dňa. Stať sa súčasťou atteliéru bolo jedno z mojich najlepších rozhodnutí, ktoré som spravil na FMK UCM.

 

 

Matej Lauko, marketingový špecialista: agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, štátny podnik

Ponuku pracovať pre atteliér som dostal úplnou náhodou, keď ma na chodbe stretol jeden známy, s ktorým sme hrávali hokej. „Čau Maťo, nechceš robiť grafiku v časopise?” Povedal som, že jasné, hoci som pred tým s grafikou nemal žiadne skúsenosti. O rok na to bol už celý grafický tím pod mojim vedením  Vtedajší kolektív redakcie tvorili naozaj super ľudia a postupne ma naučili všetko potrebné, za čo im patrí moja veľká vďaka. Pôsobenie v školskom magazíne znamenalo aj veľa času v redakcii najmä mimo prednášok, teda sme tam spoločne pracovali často aj celé noci. Hlavne pri uzávierke čísla pred odoslaním do tlače. Na tie roky mám len najlepšie spomienky a v súčasnosti využívam v praxi vedomosti z tých čias skoro každý deň. Novým študentom by som odkázal, že sa rozhodne oplatí zapojiť do školských médií, a to aj bez predošlej praxe. Veď oni vás naučia.

 

 

Magdaléna Švecová, doktorandka FMK UCM v Trnave

Atteliér je ohromná príležitosť, ako sa naučiť robiť poctivú žurnalistiku a začať uvažovať o svete z novinárskeho hľadiska. Ale aj miesto na zdokonalenie grafických schopností a nadviazanie kontaktov. Ako hovorí vedúca predmetu Júlia Kováčová, je to novinársky trenažér s veľmi profi výstupom. Atteliér je okrem pekne zalomeného obsažného textu aj o komunite ľudí, ktorí si vzájomne pomáhajú, posúvajú sa ďalej a v neposlednom rade sa majú radi. Ja som zažila v atteliéri jedny z najlepších rokov života, lebo tá práca a ľudia okolo vám dávajú pocit, že niekam patríte. Mladí nádejní FMK žurnalisti, poponáhľajte sa a strávte v redakcii čo najviac času, neoľutujete ani sekundu.

 

 

Marek Lenčucha, ArtDirector PonyHouse

Prínos aTTeliéru bol pre mňa ako grafika hlavne v technickej zručnosti, rýchlosti a flexibilite. Je ľahké napozerať si tutoriály a naučiť sa postupy. Šibeničné termíny uzávierky a spolupráca celého tímu ma veľmi dobre pripravili na to, čo dnes v reklamnej agentúre robíme dennodenne. Dokonca ma sadzačské skilly priviedli k zalamovaniu učebnice angličtiny :).

 

 

 

 

 

Tomáš Minarik, Web & App Designer

Atteliér mi dal množstvo skvelých zážitkov a skúseností. Spoznal som v ňom skvelých ľudí a tvorba časopisu bola vždy veľká zábava. Ako dizajnér som vďaka atteliéru mohol pričuchnúť k printovej grafike a veci, ktoré som sa pri zalamovaní naučil, využívam v profesionálnej praxi dodnes.

 

 

 

 

Autorky: Magda Švecová, Katarína Jurková, šéfgrafička časopisu atteliér