Chuť pomáhať nezastaví ani aktuálna náročná situácia. Už tretí rok sa na Slovensku pred Vianocami rozdáva radosť tým najzraniteľnejším v krabici od topánok.

Samota, odlúčenie od rodín či stereotypné dni sú každodennou realitou seniorov v domovoch dôchodcov. Nie každý z nich má možnosť tráviť vianočné sviatky v kruhu tých najbližších. A práve „krabica od topánok“ naplnená maličkosťami im môže vyčariť úsmev na tvári a priniesť radosť do osamelých dní. Projekt Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? chce vniesť pocit tepla domova aj do domovov sociálnych služieb.

Prvotná myšlienka na kampaň vznikla v hlave mamičky na materskej Janky Galatovej. Inšpiráciu získala počas ťažkého životného obdobia pri pravidelných návštevách mamy na onkologickom oddelení. Sama Janka spomína na návštevy v nemocnici: „Často s maminkou na izbe ležali starí ľudia, privezení z doliečovacích ústavov a z domovov pre seniorov. Títo ľudia zväčša počas celých týždňov v čase návštevných hodín nemali ani jednu návštevu. Smutne ležali v posteliach a pozerali von oknom.“

Prázdne stolíky bez pomaranča, džúsu či iných drobných darčekov od rodiny alebo blízkych boli spúšťačom pre založenie skupiny na Facebooku. Cieľ bol jasný. Vyzvať ľudí, aby naplnili krabice od topánok malými darčekmi, zabalili do vianočného papiera a napísali, či je určená babičke alebo deduškovi. Jednoducho nájsť odpoveď na otázku: Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

Prvý rok oslovila iba svojich známych, aby sa zapojili do zbierky. Nakoniec sa namiesto plánovaných 30 balíčkov podarilo vyzbierať až 800. Druhý ročník sa rozrástol do celoslovenskej výzvy a vďaka množstvu kontaktných osôb sa vyzbieralo viac ako 22 000 balíkov.

Tento rok je výnimočný pre pandémiu

Napriek sťaženým podmienkam je možnosť obdarovať aj tento rok. „Náš tretí ročník zbierky je poznačený pandémiou, starkí sú v domovoch mnohokrát bez povolených návštev, a preto pocit, že nie sú sami ani v týchto ťažkých časoch, potrebujú o to viac,“ uvedomujú si organizátorky projektu. Zbierku sa rozhodli zrealizovať s vedomím zvýšených hygienických požiadavok. Prvoradé je pre nich ochrániť zdravie kontaktných osôb a ich rodín, ale aj zdravie pracovníkov a seniorov v zariadeniach.

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
„Môže to byť jediný darček, ktorý tento rok dostanú, preto vložte do krabice aj kúsok svojho srdca,“ píšu organizátorky projektu na svojej stránke. Zdroj: www.kolkolasky.sk

„Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne inštrukcie,“ dodávajú pri zozname pokynov s ohľadom na pandémiu. Dôkladne umyté ruky, osobitne zabalený vrch a spodok krabice, rúško a odstup pri odovzdávaní balíčka sú len príklady pravidiel tohto ročníka.

Krabičky budú taktiež prechádzať dvojitou karanténou. Prvá prebehne u kontaktnej osoby, kedy 96 hodín od prijatia bude krabička odložená a až potom skontrolovaná. Následne balíček prejde druhou karanténou priamo v zariadeniach pre seniorov na izolovanom mieste po dobu siedmich dní.

Zapojiť sa je jednoduché

Stačí nájsť prázdnu krabicu od topánok a naplniť niečím voňavým, sladkým, slaným, teplým, na čítanie alebo na pamiatku. Dokonca sa do projektu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? môžu zapojiť skupina, akou je firma alebo škola. Následne vyhľadajte kontaktnú osobu zo zoznamu najbližšie k vám a dohodnite sa priamo s ňou. Krabičky sa odovzdávajú od 23. novembra do 6. decembra.

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
„Tieto krabičky spájajú ľudí z celého Slovenska a ukazujú to veľké dobro, ktoré v ľuďoch je,“ napísala zakladateľka Janka Galatová, keď spomína, ako sa dôchodcovia tešili a nemohli uveriť, že darček je pre nich a úplne nezištne. Zdroj: www.kolkolasky.sk

V celoslovenskej výzve nezaostáva ani Trnava a tiež má chuť pomáhať. Martina Mikušová z Pflege Phőnix, ktorá má dlhoročné skúsenosti z oblasti práce so seniormi, nám v emaile odpovedala: „Zapájame sa do projektu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? po prvý raz, keďže Trnava nemala doteraz zastúpenie v tomto krásnom projekte ako zberné miesto.“

Aj napriek pandémii sa rozhodli urobiť seniorom krásne Vianoce: „Máme rešpekt z aktuálnej situácie, ale problém riešime izoláciou a dôslednou hygienou krabičiek. Seniori sú naša priorita. Chceme ich potešiť, ale taktiež chrániť a udržať v bezpečí voči nákaze.“ Tento rok je dokonca možné odovzdať balíček na troch miestach zberu v Trnave, a tým potešiť nejedného deduška či babičku.