Budúcich bakalárov a magistrov tento rok čaká písanie záverečnej práce – či už bakalárskej, alebo diplomovej. FMK knižnica je plná relevantnej literatúry, no pre mnohých z nás je vzdialená desiatky až stovky kilometrov. Zavítajte preto do digitálneho sveta priamo z domu a nájdite ešte väčšie množstvo zdrojov.
1. UCM knižnica – dawinci
Pred samotným písaním záverečnej práce je dôležitý rešerš dostupnej literatúry. Naša alma mater nám ponúka online katalóg knižnice celej univerzity. Plusom je jednoznačne jej zameranie na oblasť médií a marketingu. Nie každý si tu príde na svoje, avšak dobre poslúži ako odrazový mostík a prvý krok k zorientovaniu sa v problematike. Navyše poskytne prehľad o dostupnosti slovenských odborných titulov, čo vám môže napomôcť v ďalšom kroku – či hľadať kľúčové slová v slovenskom, alebo inom jazyku.
2. Katalóg Univerzitnej knižnice v Bratislave
Univerzitná knižnica v Bratislave je najstaršia a najväčšia vedecká knižnica na Slovensku. Takisto môže byť nápomocná pri rešerši so svojím úctyhodným fondom slovenskej a zahraničnej literatúry, ktorý obsahuje vyše 2,5 milióna knižných jednotiek. V ponuke má databázu časopisov aj elektronických prameňov.
3. Library Genesis
Library Genesis (skratka Libgen) je webstránka, ktorá ponúka popis a link na stiahnutie akademickej literatúry, vedeckých článkov, beletrie, komiksov, časopisov a noriem. Patrí medzi tzv. „shadow libraries“. Tie sa snažia sprístupniť akademickú literatúru širokej verejnosti. Každá kniha obsahuje základný popis (názov, autora, vydavateľstvo a pod.), anotáciu a obsah.
4. ResearchGate
Researchgate je európska webstránka, ktorá spája vedeckú komunitu. V tomto prípade je nutná registrácia prostredníctvom univerzitného emailu (v prípade FMK novovytvorené maily s doménou @fmk.sk), ale je zadarmo. Okrem publikácií a vedeckých článkov sa na stránke nachádza sekcia Otázky, ktorá ponúka priestor na diskusiu. Môžu vám pomôcť zodpovedať a vysvetliť niektoré aspekty problematiky. Jedinou nevýhodou webovej stránky ResearchGate je, že pri niektorých publikáciach je potrebné požiadať o sprístupnenie celého textu.
5. Academia.edu
Academia.edu, podobne ako ResearchGate, je webstránka združujúca a spájajúca vedeckú komunitu, ibaže americká. Registrácia nie je potrebná, dá sa jednoducho prihlásiť cez váš gmail. Tak si môžete ukladať odborné články do svojej knižnice alebo tiež vidieť históriu toho, čo ste prečítali.
6. Z-Library
Ak ste ešte stále nenašli dostatok zdrojov do záverečnej práce, je tu ďalšia webstránka Z-library, ktorá sa sama nazýva najväčšou knižnicou e-kníh na svete. Na svojom konte má totižto viac ako 5,5 milióna e-publikácií. Knihy môžete vyhľadávať podľa názvu, autora, ISBN či vydavateľa. Súčasťou je aj úložisko obsahujúce vyše 77 miliónov vedeckých článkov, pričom registrácia ani prihlasovanie nie sú potrebné.
7. Sci-hub
Sci-hub taktiež patrí medzi tzv. „shadow libraries“ a jeho snahou je zbúrať akékoľvek bariéry na ceste k vede. Pre používateľa je dizajnovaný veľmi jednoducho. Ak ste mali problém na predchádzajúcich webstránkach otvoriť publikáciu či vedecký článok v plnej verzii, ako napríklad na ResearchGate, tu stačí vložiť link. Následne kliknete na OPEN a môžete sa pustiť do čítania.
Vyššie spomenuté webstránky sú pochopiteľne užitočné pre zdigitalizovanú literatúru, konkrétne, tú zahraničnú. Niektoré požadujú registráciu, ale všetky sú zadarmo. Spája ich totižto spoločný cieľ – sprístupniť akademickú literatúru širokej verejnosti. Čaká nás teda mnoho hodín strávených pred obrazovkou počítača. Odporúčame vám nainštalovať si Blue light filter/software, ktorý bude šetrnejší k vašim očiam.