Prechádzali sa rovnakými priestormi, učili ich rovnakí pedagógovia, mali možnosť nazrieť do sveta médií už počas študentských čias. Fakulta masmediálnej komunikácie vychovala mnoho absolventov, ktorí sa neskôr uplatnili za mikrofónom, pred kamerou alebo s novinárskym perom. Nájde sa však aj absolvent, ktorého kroky viedli do vrcholovej politiky.

Marek Makara

Absolventom FMK je tvár politickej diskusie o 5 minút 12, ktorá sa každú nedeľu vysiela vo verejnoprávnej RTVS. Makarové kariérne začiatky s moderovaním siahajú do 90-tych rokov, kedy začal pôsobiť v Rádiu Viva. Predtým bol tiež súčasťou rádií Forte, Koliba alebo Twist. Pauzu od sveta médií si vzal po tom, čo odišiel na rok pracovať do Austrálie.

V cudzom prostredí, tisíce kilometrov od domova zistil, čo ho v skutočnosti najviac napĺňa, spomína v rozhovore pre Nový čas. Aj preto po ročnom “angažmáne” na opačnej strane planéty prijal po návrate na Slovensko ponuku od Rádia Aktual. Odtiaľ už viedli jeho kroky do spomínanej RTVS. Niekoľko rokov vedie diskusie s ústavnými činiteľmi, lídrami politických strán alebo niekdajšími významnými tvárami slovenskej politickej scény. 

Patrik Mitas

V roku 2019 úspešne obhájil diplomovú prácu a dnes ho môžeme najčastejšie stretávať na hokejových štadiónoch. A dôvod? FMK absolvent Patrik Mitas sa totiž po skončení štúdia uplatnil ako športový reportér v RTVS. Ako napovedá úvodná veta, primárne sa zameriava na hokej.

Iniciatívu o podobnú prácu prejavoval už počas svojich začiatkov na vysokej škole. Počas štúdia pôsobil ako redaktor pre Spartak.tv, kde získaval prvé profesionálne skúsenosti pred kamerou, aj mimo nej. Ako sám priznáva v podcaste časopisu Atteliér, naša fakulta bola v jeho živote dôležitou etapou, ktorá mu pomohla naštartovať kariéru. Vďaka pedagógom vypiloval svoju slovenčinu, zlepšil svoje komunikačne schopnosti a mal príležitosť nadobudnúť kontakty, ktoré by inde nezískal. 

absolventi-fmk
Patrik Mitas dnes pôsobí ako reportér RTVS Zdroj: Adrian Regeci

Juraj Koník 

Z „lavíc“ našej školy vzišiel aj novinár Juraj Koník. FMK absolvent sa do histórie univerzity zapísal aj tým, že z pozície šéfredaktora viedol vysokoškolský časopis Atteliér. Za jeho éry bol Atteliér dvakrát na súťaži Štúrovo pero vyhodnotený ako najlepší vysokoškolský časopis. Že to nebola náhoda potvrdil svojou neskoršou prácou v denníku Pravda, televízii TA3 a Denníku SME. Môže sa pýšiť tým, že päťkrát získal novinársku cenu. Aktuálne pracuje v Denníku N. Primárne sa venuje reportážam a politickému dianiu. Na svoju Alma mater sa občasne vráti ako hosť v diskusiách časopisu Atteliér. Naposledy tak urobil pri dvadsiatom výročí založenia časopisu. 

Janette Štefánková 

Sympatická blondína zo spravodajstva RTVS má tiež vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Jej cesta do spravodajstva večerných správ siaha ešte do čias, kedy nemala vyštudovaná vysokú školu. Zatiaľ čo dnes sa divákom prihovára spred kamery, kedysi to vyzeralo tak, že jej kroky sa s médiami nikdy neskrížia. 

Jej prvá práca po ukončení strednej školy bola v chemickom laboratóriu. Ešte pred absolvovaním univerzity pôsobila ako moderátorka v regionálnom rádiu, kam sa dostala vďaka konkurzu. Svet médií si v tej dobe zamilovala a je mu verná do dnešných dní. Pôsobila v rádiu Twist a neskôr aj v Rádiu Slovensko. Dnes je už stálicou večerného vysielania na RTVS spoločne s Andrejom Bálintom (ďalším absolventom FMK). Za svoju prácu získala v roku 2020 cenu OTO v kategórii moderátor spravodajstva. 

Jozef Viskupič 

Nie všetky cesty z FMK vedú do médií. Uplatnenie si častokrát absolventi nachádzajú aj v iných odvetviach. Príkladom je Jozef Viskupič, ktorý si časom zvolil politickú cestu. Ešte pred vstupom do politického ringu však pracoval ako projektový manažér pre spoločnosť Region Press. V roku 2010 sa stal poslancom NR SR za stranu Sloboda a Solidarita. Post poslanca obhájil vo voľbách 2016, už však vo farbách hnutia OĽaNO. V roku 2017 bol prvýkrát zvolený za župana Trnavského samosprávneho kraja. Voličov presvedčil v župných voľbách aj o 5 rokov neskôr.