Tradične sa návštevníci môžu tešiť na obľúbené overené značky, no aj objavovanie nových tvári. Tentokrát, kultúrny program ozvláštni aj festivalový program nadácie.

Príbeh projektu sa datuje od júna 2013, kedy sa v Divadelnej uličke uskutočnil historický prvý Trnavský rínek. Hneď od začiatku zožal u návštevníkov veľký úspech. „Toto sme naozaj nečakali. Ešte ráno sme mali pochybnosti a obavy, či naša akcia ľudí zaujme. Veľmi sa tešíme a sme radi, že prišlo také množstvo ľudí,“ vyjadrili sa nadšené organizátorky po vydarenej premiére. Za myšlienkou obnoveného mestského trhu stoji skupinka ľudí z neziskovej organizácie Bronco.

Na prvom ročníku rínku sa zúčastnilo 48 lokálnych predajcov. V súčasnosti sa vyberalo z 270 prihlášok na májovú kolekciu viac ako 130 originálnych maloobchodníkov. Najbližší Trnavský rínek sa bude konať už túto sobotu 20. mája, od 09:00 do 17:00 hodiny na Kapitulskej ulici.

Trnavský rínek každoročne prichádza do historických ulíc centra s cieľom podporovať komunitný život v meste. Vytvára priestor pre podporu predaja poctivých výrobkov od kreatívnych tvorcov. Neodmysliteľnou súčasťou trhu je široká ponuka chutného jedla a rôznorodý sprievodný program – koncerty, pouliční muzikanti, diskusie, divadlá pre deti, workshopy a mnoho ďalšieho.

„Pripravili sme program, v ktorom si každý nájde to svoje,“ vyjadrili sa organizátori k najbližšiemu rínku. Aj keď ho tradične navštevujú najmä rodiny s deťmi, moderný trh ponúka množstvo výrobkov a programových bodov, ktoré dokážu zaujať aj mladých študentov.

Trnavský rínek sa od svojej prvej premiéri až do dnešných dní teší veľkej obľube. Zdroj: Kamarian photography

Spoznávajte kultúru našich cudzincov

Novinkou Trnavského rínku bude festivalový program Nadácie Milana Šimečku – Fjúžn. Cieľom projektu je priblížiť ľudom príbehy menšín, cudzincov žijúcich na Slovensku a podporovať tak rozmanitosť v našej spoločnosti. Program festivalu ponúka na rínku plno rôznorodých podujatí.

Od 09:00 do 12:00 bude hudobník Graeme Mark vystupovať na Hornom cípe Kapitulskej ulice. Írsky folk-rockový spevák i akustický gitarista, ktorý s tamburínou na nohe a kazoo na ramenách hrá svoje autorské piesne doplnené o známe hity z 90. rokov.

Od 09:00 do 17:00 sa v Trnavskom osvetovom stredisku môžete pokochať na výstave Humans of [fjúžn]. Fotografi Jana Gombiková a Piotr Gąska a Kvet Nguyen zachytávajú portréty a osudy inšpiratívnych mužov a žien žijúcich na Slovensku. Koncept výstavy je ukážkou toho, čo máme ako ľudia spoločné a zároveň je oslavou rozmanitosti.

Zároveň od 11:30 do 13:00 sú kreatívne duše vítane na workshope Tanye Kyianytsie na tému „vytynanky” – starého ukrajinského umenia strihania papiera. Vystrihovačky slúžili ako ozdoby domu na “preosievanie” zlej energie, ktorá sa do domu nemala dostať.

V parku na vás budú čakať aj klasické tvorivé dielne ako napr.:
10:30 – 13:30 – Workshop maľovania tašiek (Slovenská humanitná rada),
11:00 – Kváskovania s Katkou: kurz kváskovania, rady ako upiecť ten najlepší chlieb
14:00 – 15:00 – Workshop upcyklácie trička na macramé prívesok (Les i more) alebo
9:00-17:00 – Cvičenie pre myseľ a telo, skladanie lotosových kvetov (Slovenská Asociácia Falun Gong o.z.).

Sériu rozhovorov s odfotenými ľuďmi z výstavy Humans of [fjúžn] si môžete prečítať na tomto linku. Zdroj: fjuzn.sk

Potešia zahraničné maškrty, no aj domáce klasiky

Ak vám po nabitom programe Trnavského rínku vyhladne, môžete sa zastaviť v stánku FOODSTOCK Bratislava, ktoré ulahodia vašim vegánskym chúťkam. Bao Brothers pripravia vegánsku, no aj mäsovú variantu naparovaných bao žemličiek alebo fermentovaný kimchi šalát. Ak máte radi rýdzo slovenskú kuchyňu prídete si zrejme na svoje v stánku RỸDZE Trhance jak párance.

Gurmáni si môžu vyskúšať mliečnu pochúťku na natieranie od Dulče de Leče, ktorá pochádza pôvodne z Argentíny. Ak nedáte dopustiť na kvalitnú polievku, pozrite si vývary od známeho foodblogera Pána Tymiána. V prípade, že stále hľadáte niečo sladké pod zub, určite nezabudnite na Nanuky do ruky, vychýrené zákusky trnavskej cukrárne.

Na osvieženie rínek ponúka lokálne pivo od Damian Pivotéka – Trnava alebo nealko vychladený cider zo slovenských jabĺk značky Kastler. Kofeínový dopamín poskytne trnavské kávičkové autíčko Fefe Café alebo sypané čaje a bylinkové zmesi od Čajovne pod klenbou.

Trnavsky rinek maj 23 - výrobky
V trhových stánkoch bude na výber z vegánskych aj mäsitých pokrmov. Zdroj: Barbora Kolejáková
Trnavsky rinek maj 23 - výrobky
Na trhu si môžete zakúpiť aj potraviny do kuchyne. Zdroj: Barbora Kolejáková
Trnavsky rinek maj 23 - výrobky
Na osvieženie budú na výber chladené aj horúce nápoje. Zdroj: Barbora Kolejáková

Eko, Bio a hand made sú trendmi dnešného trhu

Ak vyhľadávate pohodlné oblečenie, určite za zmienku stojí hebká spodná bielizeň od udržateľnej značky Láskovo. Nový ruksak, batoh či peračník z prírodných materiálov poskytne značka Lin. Praktické a kvalitné športové oblečenie s pestrými vzormi nájdete zas u výrobcu Abraka.

Z prírodnej kozmetiky môžu zaujať prírodné šampúchy, mydlá a deodoranty v ekologických obaloch od Ponio. Azylový dom Tamara bude predávať svoje ručne vyrábané voňavé Mydlá Tamara – kúpou podporíte pomoc mnohým ženám, ktoré sa ocitli v neľahkej životnej situácií a vyhľadali ich podporu. Značka Aloemed, bude ponúkať svoje produkty z aloe vera, ktorú si sami pestujú.

Trnavský rínek ti ponúkne aj voňavé sójové sviečky so sušenými kvetmi alebo prírodné difuzéri od Svetluška – odliate s láskou. Upokojujúcou zelenou vás obklopia nenáročné izbové rastliny Zelenej izby. Jedinečné dizajnové keramické šálky a misky ponúka zas Wild poppy ceramics.

Trnavsky rinek maj 23 - výrobky
Na Trnavskom rínku sa predvedie mnoho udržateľných značiek oblečenia. Zdroj: Barbora Kolejáková
Trnavsky rinek maj 23 - výrobky
Väčšina kozmetických výrobkov je prírodná alebo ručne vyrábaná. Zdroj: Barbora Kolejáková
Trnavsky rinek maj 23 - výrobky
Z Trnavského rínku si môžete odniesť aj rôzne dekorácie do bytu. Zdroj: Barbora Kolejáková

Prelistovať si budete môcť výberom dobrých kníh stránky www.antikvariatik.sk. Kúpou knihy im pomôžete sa postaviť na nohy, po požiari ich banskoštiavnického antikvariátu. Okrem kníh vás budú čakať gramofónové platne z vlastnej zbierky Borisa Folkmera zo Žiliny alebo nezvyčajné hudobné nástroje Bolf Kalimbas, ktoré sú ručne vyrábané.

Mnoho ďalších malovýrobcov, ktorí sa na zúčastnia trhu si môžete pozrieť v Facebookových/Instagramových príspevkoch Trnavského rínku.